Domowe sposoby na zaparcia

Zaparcie – jak rozpoznać nieprawidłowe wypróżnianie?

Zaparcia mogą pojawić się z różnych przyczyn – najczęściej przez zmianę sposobu odżywiania się. Problemy z zaparciami mogą jednak wystąpić również przez inne czynniki, jak podróżowanie albo… stres. Wyróżnia się trzy rodzaje zaparcia:

  • krótkotrwałe – miesza się z etapem prawidłowego wypróżniania się.
  • przewlekłe – są wówczas albo nawykowe, albo atoniczne.
  • idiopatyczne – spowodowane zaburzeniami funkcjonowania przewodu pokarmowego. Właśnie ten ostatni rodzaj zaparcia diagnozuje się najczęściej.

Jak błyskawicznie rozpoznać, że nasze prawidłowe wypróżnianie uległo zaburzeniu? Wystarczy przyjrzeć się organizmowi, aby zweryfikować następujące objawy:

  • wydalanie twardego kału (z uczuciem bólu),
  • wzdęcia i brak apetytu,
  • mdłości i zawroty głowy,
  • odbijanie,
  • uczucie sytości,
  • krew w kale,
  • nocne bóle brzucha.

Zdiagnozowałeś u siebie przynajmniej jedną z dolegliwości? Koniecznie sięgnij więc po domowe sposoby na zatwardzenie, które uzupełnią późniejsze leczenie się u doktora! A może zainteresuje cię także ten artykuł z domowymi sposobami na zgagę?

Sposób pierwszy – zmiana nawyków

Aby problemy z wypróżnianiem nie były już nigdy zmorą, warto zmienić swój styl życia. Należy wprowadzić do diety możliwie dużo błonnika, który występuje w otrębach czy razowym chlebie. Błonnik jest niezwykle istotny przy problemach z zaparciami, ponieważ powiększa on objętość kału i sprawia, że jelita znacznie lepiej funkcjonują. Warto także spróbować codziennie oddawać kał o… tej samej porze. Takie domowe sposoby na zaparcia powinny pomóc w uregulowaniu pracy jelit i przyzwyczaić je do codziennej pracy.

Ważne jest także, aby zacząć więcej się… ruszać! Pamiętaj, że posiłki nieregularne i zjadane w pośpiechu będą prowadziły do nielubianych zaparć. Jeśli niedokładnie pogryziesz jedzenie, to będzie ono automatycznie wolniej przetrawiane i zalegnie w jakiejś części jelita. Postaraj się więc ustalić regularne pory spożywania swoich posiłków i jedz je wówczas powoli oraz starannie. Nie zapominaj też, że siedzący tryb życia znacznie osłabia mięśnie brzucha – a to one są przecież odpowiedzialne za prawidłowe wydalanie. Postaraj się codziennie spacerować, jeździć na rowerze, uprawiać gimnastykę, biegać albo pływać. Zobaczysz, że aktywność i ćwiczenia będą doskonałym sposobem na trawienie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci!

Dość szybkie środki na zaparcia to nie sztuczne leki, a… relaksacja. Stres może skutkować pojawieniem się zaparć, a długo utrzymujący się może również zaburzyć cały proces trawienia! Nie zapominaj więc o sobie i postaraj się codziennie wyciszyć. Obejrzyj dobry film, poćwicz jogę, weź aromatyczną kąpiel albo wyjdź na długi spacer z psem. Świetne będą także ćwiczenia rozciągające albo medytowanie. To skuteczne sposoby, które przyniosą ulgę i pozwolą uniknąć zaparć w przyszłości. Sprawdź także ten artykuł o domowych sposobach na kaca.

Sposób drugi – picie wody

Napoje w postaci wody to nie tylko świetne rozwiązanie na zaparcia – to także dobre domowe sposoby na hemoroidy! Żadne środki na zaparcia lub na przeczyszczenie jelit nie wpłyną tak pozytywnie na pracę układu trawiennego, jak właśnie… woda. Kiedy organizm chce uchronić się przed odwodnieniem, zaczyna pochłaniać wówczas wodę z jelit – tworzy się tam wtedy sucha i dość twarda masa, którą trudno jest wydalić.

Żeby tego uniknąć, należy sięgnąć po ok. 3 litrów wody każdego dnia, bez wyjątku! W tę ilość możesz wpisać również zupę z obiadu, herbatę, niesłodzoną kawę lub sok z warzyw i owoców. Pij również jak najwięcej słabej herbaty między posiłkami, aby wspomóc prawidłowe trawienie. Pamiętaj, że takie naturalne sposoby są zawsze najlepszym „wspomagaczem”!

Nawadnianie i picie wody, czyli domowe sposoby na zaparcia i domowe sposoby na zatwardzenie, czyli skuteczne sposoby na problemy z wypróżnianiem
Domowe sposoby na zaparcia – 4 szybkie i skuteczne metody

Szybki sposób na zaparcia – jak pokonać wzdęcia?

Sposób trzeci – suszone owoce na trawienie

Zaprzyjaźnij się z suszonymi śliwkami! Warto wieczorem wrzucić je do szklanki ciepłej wody, a rano wypić wodę powstałą w połączeniu jej z suszoną śliwką. Pamiętaj, że śliwki bogate są w drogocenny błonnik! Warto więc oprócz wypijania takiego „lekarstwa domowego” zajadać suszone śliwki saute, aby napędzić perystaltykę jelit.

Sięgnij również po winogron lub rodzynki, które wykazują działanie przeczyszczające. Co powiesz na kiść tych pysznych owoców zmieszanych z jogurtem naturalnym? A może garść rodzynek dosypana do jogurtu? To skuteczne sposoby, dzięki którym wizyta w toalecie na pewno znacznie się… skróci.

Sposób czwarty – siemię lniane i olej na zaparcia

Domowe sposoby na zaparcia dotyczą zazwyczaj produktów, jakie mamy pod ręką – warto więc wyposażyć swoją kuchnię w siemię lniane i… olej! Są to naturalne metody na zaparcia, które ułatwią problem wypróżniania się.

  1. Wsyp 3 łyżki siemienia lnianego do szklanki.
  2. Zalej całość ciepłą wodą i pozostaw na ok. 3 godziny.
  3. Zjedz powstały kleik z siemienia i… ciesz się lekkością wypróżniania!

Warto sięgnąć również po olej na zaparcia, który polepsza trawienie. To domowe sposoby na zatwardzenie, przy których szczególnie skuteczny będzie olej słonecznikowy, rzepakowy, sojowy albo z innych nasion roślin. Wystarczy wypić 2 łyżeczki do każdego posiłku! Olej będzie świetny nie tylko na przeczyszczenie jelit – domowe sposoby na hemoroidy z jego wykorzystaniem również mogą zakończysz się bowiem naprawdę doskonałym… rezultatem finalnym!

Pamiętaj, że…

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej