Soda oczyszczona - zastosowanie na problemy żołądkowe, jak zaparcia, gazy, refluks czy zgagę

Czym są zaparcia i kiedy stosujemy środki na przeczyszczenie

Zaparcia stanowią problem sporej ilości ludzi. Dotykają głównie starszych osób, ale również młode osoby nie są wolne od tej dolegliwości. Zdrowy człowiek powinien wypróżniać się codziennie, wykonując maksymalnie 3 wypróżnienia. O zaparciach mówimy wtedy, gdy dana osoba wypróżnia się 2 - 3 razy na tydzień lub rzadziej.

Zaparcia rzadko są objawem poważnej choroby. Do lekarza należy zwrócić się jeśli zatwardzenie trwa długo i nie skutkują żadne domowe sposoby. Najczęściej jednak przyczyną zaparć jest nieprawidłowa dieta i brak ruchu. U osób starszych dodatkowo pojawia się osłabienie mięśni dna miednicy, wolny pasaż oraz choroby jelit. Dodatkowo osoby starsze z twardym stolcem powodującym bolesne wypróżnienie. Szczególnie dużym problemem są zaparcia u osób leżących.

Domowe sposoby na przeczyszczenie

Co robić, jeśli cierpimy na częste zaparcia? Warto pamiętać, że apteczne środki na przeczyszczenie potrafią uzależniać, a po dłuższym czasie stosowanie zaczynają przynosić skutek odwrotny od oczekiwanego. Dlatego też jeśli zaobserwowaliśmy u siebie lub bliskiej problem z zaparciami, warto zaplanować działania zaradcze. Warto podjąć decyzję o poprawieniu trybu życia, poprzez wprowadzenie zdrowszej diety z dużą ilością warzyw i owoców oraz zapewnienie sobie większej aktywności fizycznej. Należy również wypijać dziennie co najmniej 1,5 litra wody.

Jeśli zaparcia są problemem chwilowym, trapią nas od niedawna lub zdarzają się często, a lekarz wykluczył poważną chorobę, warto stosować dobre, sprawdzone i proste domowe sposoby, które są w stanie szybko przynieść ulgę.

Sprawdzone, babcine sposoby na zaparcia i przeczyszczenie:

  • soda na przeczyszczenie,
  • napar z siemienia lnianego,
  • kefir i jogurt naturalny,
  • woda kokosowa,
  • łyżka oleju lnianego codziennie rano, na czczo,
  • herbatki ziołowe z rumianku, melisy, mięty lub kozłka lekarskiego,
  • woda z kilkoma kroplami soku z aloesu,
  • picie kawy.

Jeśli chcemy szybko przeczyścić jelita, można zjeść kilka śliwek suszonych lub rodzynek, wypić kefir, zjeść jabłko, kapustę kiszoną.

Jak działa soda na przeczyszczenie jelit i zaparcia

Soda oczyszczona na problemy żołądkowe

Soda oczyszczona jest białym, bezwonnym proszkiem, który warto zawsze mieć w domu. Najbardziej znane zastosowanie sody polega na spulchnianiu ciasta, dlatego też soda stanowi składnik proszku do pieczenia. Ponadto ma ona bardzo szerokie zastosowanie w domu. Służy jako domowy środek czystości do czyszczenia mocno zabrudzonych powierzchni, jak piekarnik, fugi, butelki po tłuszczu, kafelki itp, jak również do wywabiania plam. Sodę z octem stosujemy do udrażniania rur. Soda odstrasza szkodniki, dlatego też możemy spróbować rozsypać sodę, aby zniwelować problem mrówek lub rybików w domu.

Soda oczyszczona ma również działanie prozdrowotne, szczególnie na układ pokarmowy i jest często stosowana jako proste, domowe remedium na problemy żołądkowe, jak zaparcia, refluks, zgaga, przejedzenie czy gazy.

Soda oczyszczona działa wiatropędnie, neutralizuje kwasy żołądkowe, pomaga na bóle żołądka i skurcze jelit. Rozluźnia stolec i pomaga oczyścić okrężnicę poprzez usuwanie złogów stolca, które przylgnęły do ścianek okrężnicy. Soda pomaga na trawienie. Dlatego też po przejedzeniu wypijamy wodę z sodą, aby pomóc sobie w przypadku wzdęcia, niestrawności czy zgagi. Niektórzy zalecają wypijanie codziennie wody z sodą rano, na czczo, aby odkwaszać organizm. Warto jednak pamiętać, że jest to metoda kontrowersyjna i nie dowiedziona naukowo. Sprawdź także ten artykuł: Domowe sposoby na zaparcia – 4 szybkie i skuteczne metody.

Woda z sodą - jak pić na przeczyszczenie

Na przeczyszczenie jelit sodę oczyszczoną można pić lub stosować do kąpieli. Jak pić sodę oczyszczoną na przeczyszczenie? Należy rozpuścić płaską łyżeczkę sody w ciepłej wodzie, wymieszać i wypić. Można do szklanki z sodą dodać także sok z cytryny. Najlepiej jest pić taką miksturę codziennie rano, przez 3 dni.

Warto pamiętać, aby zachować umiar w stosowaniu sody na problemy żołądkowe. Nie należy przekraczać 7 szklanek sody z wodą dziennie. Soda może mieć również efekty uboczne, jak nudności, biegunki, skurcze mięśni, czy osłabienie mięśni. Sody nie należy przyjmować na pełny żołądek, szczególnie po przejedzeniu. Odnotowano przypadki pęknięcia żołądka w wyniku dużego nagromadzenia gazów.

Sodę oczyszczoną na zaparcia i na przeczyszczenie możemy stosować również w postaci kąpieli. Sposób ten jest bardziej odpowiedni dla osób starszych. Niekiedy soda może powodować podrażnienia żołądka. Soda może również wchodzić w reakcje z lekami. Dlatego też dobrym sposobem na zaparcia są kąpiele w wodzie z dodatkiem sody. Soda rozluźnia mięśnie i pomaga przy wypróżnieniu. Do kąpieli wsypujemy 4 łyżki sody oczyszczonej i moczymy się około 20 minut.

ikona podziel się Przekaż dalej