Leczenie łuszczycy - leczenie tradycyjne i domowe sposoby

Co to jest łuszczyca i na czym polega jej leczenie

Łuszczyca jest niezakaźną chorobą skóry, która objawia się zmianami na skórze i rogowaceniem naskórka. Zmiany te wynikają z zaburzonego procesu regeneracji naskórka. Jest to przewlekła, ogólnoustrojowa choroba niezakaźna. Łuszczyca występuje u 3% ludzi. Przyczyna tej choroby nie jest do dziś wyjaśniona. Podejrzewa się czynniki genetyczne, środowiskowe i immunologiczne.

Pierwszym objawem łuszczycy są wyraźnie odgraniczone, czerwonobrunatne grudki o drobnopłatowej, złuszczającej się powierzchni. Z czasem zmiany się powiększają.

Objawy rozwiniętej łuszczycy:

  • zmiany skórne pokryte mocno przylegającymi srebrzystymi łuskami, czyli blaszkami łuszczycowymi,
  • po oderwaniu łuski skóra jest błyszcząca, jakby pokryta woskiem i pojawiają się drobne kropelkowate krwawienia.

Zmiany skórne występują najczęściej na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy i okolicy lędźwiowo-krzyżowej.

Leczenie łuszczycy zaczynamy u dermatologa. Leczenie polega na złagodzeniu objawów, gdyż łuszczycy nie da się trwale wyleczyć. Leczenie miejscowe polega na usunięciu łusek i stosowaniu różnego rodzaju maści i preparatów, które mają na celu zahamowanie nadmiernej proliferacji naskórka i stanu zapalnego. Jeżeli łuszczyca obejmuje więcej niż 10% powierzchni ciała wprowadza się leczenie ogólnoustrojowe przy pomocy światła, leków immunosupresyjnych.

Najlepsze domowe sposoby na łuszczycę

Czy istnieją domowe sposoby na łuszczycę i czy warto je stosować? Zaleca się stosowanie dermokosmetyków zawierających siarkę oraz preparatów złuszczających zrogowaciały naskórek. Ponadto nasze babcie wymyśliły szereg domowych sposobów na łuszczycę. Domowe sposoby nie są w stanie wyleczyć choroby, jednak w znacznym stopniu poprawiają komfort życia, gdyż łagodzą objawy choroby. Ważne jest, aby stosować różne domowe sposoby i wypróbować, który dla nas jest najlepszy i najlepiej działa. Domowe sposoby stosujemy obok leczenia zleconego przez lekarza, jako sposób wspomagający i polepszający stan skóry.

W celu złagodzenia łuszczycy stosuje się takie domowe sposoby, jak:

  • roztwór sody oczyszczonej do okładów lub kąpieli,
  • kąpiel słoneczna,
  • kąpiel w soli Epsom, soli z morza Martwego,
  • żel z aloesu w celu przyspieszenia gojenia się skóry,
  • ocet jabłkowy z wodą w proporcji 1:1 w celu złagodzenia świądu,
  • okłady z owsianki,
  • kąpiel w płatkach owsianych,
  • maseczka z awokado,
  • opalanie na słońcu,
  • ostropest w kapsułkach w celu oczyszczenia wątroby,
  • wcieranie olejku lawendowego,
  • okład ze skórki banana łagodzący objawy łuszczycy,
  • okłady z naparu rumianka,
  • okład z pasty z pieprzu cayenna i wody,
  • olej z awokado lub maseczka z owoców awokado nawilża skórę i hamuje rozwój choroby,
  • kąpiel z dodatkiem olejku z krwawnika,
  • nawilżenie skóry odpowiednimi kosmetykami.

Jak działa soda oczyszczona na łuszczycę i czy warto ją stosować

Czy soda oczyszczona na łuszczycę jest środkiem skutecznym

Domowe sposoby nie są w stanie wyleczyć łuszczycy. Choroba ta jest przewlekła i potrafi nawracać, dlatego też przy obecnym stanie nauki nie ma możliwości jej pełnego wyleczenia. Domowe sposoby stosujemy obok tradycyjnego leczenia, aby złagodzić objawy i poczuć się lepiej. Dlatego też stosujemy różnego rodzaju środki miejscowe, które mogą poprawić komfort życia.

Soda oczyszczona na łuszczycę działa antybakteryjnie, zmiękczająco i przeciwzapalnie. Łagodzi stan zapalny i zmiękcza skórę uszkodzoną przez płytki łuszczycowe. Przynosi ulgę niwelując swędzenie i pieczenie. Zmniejsza obrzęki. Soda oczyszczona uważana jest za bezpieczny sposób złagodzenia objawów łuszczycy, który nie może zaszkodzić. Sprawdź także ten artykuł: Na co stosować okłady z sody oczyszczonej? Wyjaśniamy krok po kroku.

Jak stosować sodę oczyszczoną na łuszczycę

Soda oczyszczona na łuszczycę stosowana jest w postaci okładów lub kąpieli. Aby zrobić okład z sody oczyszczonej przygotuj ok. 4% roztwór sody z wodą (mniej więcej pół szklanki sody na litr wody). W roztworze namocz gazę i umieść na miejscu zmienionym przez łuszczycę. Kompres trzymamy na skórze około 10 minut. Ważne jest, aby stosować kompres regularnie, najlepiej co drugi dzień. Regularne stosowanie sprawi, że objawy łuszczycy złagodzą się, zaś zrogowaciały naskórek zostanie usunięty.

Innym sposobem łagodzącym objawy łuszczycy jest okład z sody i olejku rycynowego. Należy zrobić pastę z mieszanki obu składników. Pastę nakładamy na zmienioną skórę. Owijamy folią spożywczą i zostawiamy do następnego dnia.

Innym sposobem łagodzenia łuszczycy są kąpiele w sodzie. W takim przypadku wsypujemy do kąpieli kilka łyżek sody oczyszczonej. Efekty stosowania sody oczyszczonej na łuszczycę nie są zauważalne od razu. Należy stosować okłady i kąpiele regularnie przez dłuższy okres czasu, aby odczuć zauważalną poprawę.

Co stosować na łuszczycę na głowie

Sodę oczyszczoną można stosować również na głowę. W przypadku łuszczycy na skórze głowy robimy maseczkę z sody, która łagodzi swędzenie, usuwa łuski i zmiękcza skórę. Robimy rodzaj pasty z sody i wody, tak aby można było łatwo nałożyć na głowę. Maseczkę o konsystencji śmietany nakładamy na skórę głowy i wmasowujemy. Trzymamy maskę na głowie około 10 minut, a następnie zmywamy wodą lub szamponem. Pamiętajmy, że przy pierwszym użyciu tego rodzaju maseczka może powodować pieczenie skóry. Jest to normalny objaw.

Innym sposobem łagodzenia objawów łuszczycy na głowie jest oliwa z oliwek. Podgrzaną lekko oliwę wmasowujemy w skórę głowy. Najlepiej przy pomocy miękkiej szczoteczki, okrężnymi ruchami złuszczać naskórek. Następnie owijamy głowę ręcznikiem i zostawiamy na kilka godzin.

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej