Jak zrobić powidła śliwkowe?

1 przepis – powidła ze śliwek węgierek

Szukasz sposobu na to, jak utworzyć konfiturę śliwkową? Otóż, najważniejsze będzie wybrać te owoce, które będą marszczyć się przy ogonkach – wówczas będą słodkie i nie trzeba będzie do powideł dodawać cukru! Dla podbicia aromatu powideł, możesz dodać do nich szczyptę cynamonu bądź goździków. Konfitura śliwkowa będzie świetnym pomysłem do przygotowania słodkiego przysmaku na zimę.

Co najlepsze, śliwki możesz albo ugotować, albo przyrządzić je z piekarnika. Każdy jeden sposób jest dobry, by uzyskać aromatyczną konfiturę śliwkową. My przedstawimy obie te metody, by można było łatwiej wybrać, która z nich odpowiada najbardziej!

Powidła ze śliwek – jak ugotować?

Zanim zaczniesz tworzenie powideł, koniecznie przygotuj sobie potrzebne składniki.

Lista składników:

  • 1 kg dojrzałych śliwek węgierek
  • 150 g cukru (jeżeli śliwki nie będą zbyt słodkie)
  • ½ łyżeczki cynamonu (do smaku)
  1. Umyj śliwki, a następnie je osusz. Poprzecinaj każdą śliwkę na pół, by móc wyjąć pestkę.
  2. Włóż śliwki do garnka i dodaj do nich niewielką ilość wody. Wystarczą 2 łyżki wody na 1 kg owoców.
  3. Ugotuj całość na średnim ogniu pamiętając o tym, aby stale mieszać masę. Śliwki nie mogą się przypalić podczas gotowania. Powinno to potrwać ok. 1,5 godziny / 1 kg śliwek.
  4. Kiedy już przygotujesz owoce i masa będzie na tyle gęsta, że zacznie spadać płatami z łyżki, przejdź do sprawdzenia słodkości powideł. Gdy będą mało słodkie, dodaj do smaku cukru. Dodaj też szczyptę cynamonu do smaku. Pamiętaj jedynie o tym, że po dodaniu cukru powidła trzeba będzie dalej gotować – do momentu, aż znowu zgęstnieją. Cukier rozrzedza bowiem tę masę, wyciągając wodę ze śliwek. Z powodzeniem gotować możesz je przez kolejne pół godziny.
  5. Jeżeli słodkość będzie w porządku, przetwory należy zamknąć w czyste i wyparzone słoiczki, zakręcić i odstawić do góry dnem na ok. kwadrans. Jeśli planujesz także inne przetwory, sprawdź także ten artykuł o wekowaniu słoików krok po kroku.

Powidła śliwkowe z piekarnika – jak zrobić?

Zanim zaczniesz, przygotuj sobie wszystkie niezbędne produkty. Będą one dokładnie takie same, jak produkty wymienione już wyżej.

Lista składników:

  • 1 kg dojrzałych śliwek węgierek
  • 150 g cukru (jeżeli śliwki nie będą zbyt słodkie)
  • ½ łyżeczki cynamonu (do smaku)
  1. Umyj śliwki, a następnie je osusz. Poprzecinaj każdą śliwkę na pół, by móc wyjąć pestkę.
  2. Nalej niewielką ilość wody do naczynia żaroodpornego, najlepiej o wysokim brzegu. Wystarczą dosłownie 2 łyżki wody / 1 kg śliwek.
  3. Wyłóż śliwki do naczynia i wstaw je do piekarnika. Nagrzej go uprzednio do temperatury 200 st. C. Piecz, od czasu do czasu mieszając – śliwki nie mogą się przypalić! Powinno to trwać ok. 2 godziny / 1 kg śliwek.
  4. Masa będzie gotowa, jeżeli będzie spadała płatami z łyżki. Sprawdź też słodkość powideł. Jeżeli są mało słodkie to, podobnie jak w pierwszym przypadku, należy dodać cukru do smaku. Później trzeba je smażyć jeszcze przez kwadrans, żeby masa znów zgęstniała (z dodanym cukrem).
  5. Powidła gotowe? A więc, należy je (jeszcze gorące) przełożyć do wyparzonych i czystych słoików, zakręcić i odstawić do góry dnem na ok. 15 minut.

W jakich sposób przygotować powidła śliwkowe?

2 przepis – konfitura z pomarańczą i cynamonem

Szukasz pomysłu na to, w jaki sposób przygotować powidła śliwkowe? Przepisy na ten smaczny dodatek są bardzo zróżnicowane. Jeżeli chcesz przygotować naprawdę dobrą konfiturę, zalecamy wypróbować przepis z nutą pomarańczy i cynamonu.

Wypestkowane śliwki na powidła śliwkowe oraz porady jak zrobić powidła śliwkowe
Porady, jak zrobić powidła śliwkowe, czyli polecany przepis na powidła ze śliwek

Lista składników:

  • 1 kg umytych śliwek węgierek
  • sparzona i umyta pomarańcza
  • 100 g cukru
  • cynamon (do smaku)
  1. Dodaj do garnka z szerokim dnem sok z jednej pomarańczy i otartą skórkę owocu.
  2. Umyj i wydryluj śliwki, a następnie umieść do garnka ze skórką z pomarańczy oraz pomarańczowym, wyciśniętym sokiem.
  3. Zagotuj całość, a później stopniowo zmniejszaj moc grzania powideł. Następnie należy smażyć je ok. godzinę czasu.
  4. Odstaw śliwki do wystudzenia – możesz odstawić je nawet na całą noc.
  5. Śliwki nie są zbyt słodkie? A więc, trzeba będzie je nieco dosłodzić. Smaż je później na małym ogniu, aż sok odparuje i uzyskasz gęstą konsystencję.  Dopraw cynamonem dla uzyskania lepszego smaku i aromatu.
  6. Przełóż powidła do wyparzonych oraz umytych i suchych słoiczków. Powidła powinny być jeszcze gorące! Dokładnie powycieraj brzegi słoiczków, a później je mocno i szczelnie zakręć.
  7. Chcesz zapasteryzować słoje na zimę? A więc, powinieneś umieścić je w garnku z wodą – woda powinna sięgać nieco wyżej połowy wysokości słoików. Słoje nie powinny też dotykać się, gdy posadowisz je w garnku. Doprowadź wodę do wrzenia i gotuj pod przykryciem, na małym ogniu (ok. 10 minut).
  8. Wyciągnij tak przygotowane słoiki, odwróć do góry dnem i zostaw do wystudzenia. Możesz przechowywać je w chłodnym i zaciemnionym miejscu, np. w spiżarce albo w piwnicy.

3 przepis – powidła śliwkowe z nutą korzenną

Zastanawiasz się, jak zrobić powidła śliwkowe? Otóż, bardzo dobrym pomysłem jest przygotowanie ich z korzenną nutą! Dojrzałe śliwki węgierki są bardzo smacznymi owocami, jakie warto jest zachować „dla smaku” na zimę. Możesz więc przygotować z nich wyborne powidła śliwkowe, wzbogacając o przyprawę korzenną. Właśnie dzięki niej bowiem, konfitura będzie miała wyjątkowy nie tylko aromat, ale i smak! Chcesz wzbogacić śliwkowymi powidłami swój piernik bożonarodzeniowy? A więc, konfitura śliwkowa z korzenną nutą będzie najlepszym rozwiązaniem!

Lista składników:

  • 2 kg dojrzałych śliwek węgierek
  • 100 g cukru
  • 1 łyżka korzennej przyprawy
  1. Umyj śliwki i pozbądź się z nich pestek.
  2. Ułóż śliwki w garnku z grubym dnem. Zagotuj owoce bez przykrycia, mieszając od czasu do czasu. Stopniowo zmniejszaj też moc palnika. Pamiętaj o mieszaniu – śliwki nie mogą bowiem przywrzeć do dna. Gotuj więc owoce ok. 2 godziny aż do momentu, gdy sok odparuje.
  3. Przełóż konfiturę np. do miseczki i zblenduj ją na jednolitą masę. Przełóż konfiturę do innego garnuszka. Następnie, dodaj do niej cukier i korzenną przyprawę – dzięki temu, powidła zyskają piękny aromat!
  4. Gotuj całość do momentu, gdy sok znów odparuje. Poczekaj, aż konsystencja zgęstnieje i przełóż powidła do wcześniej umytych, wyparzonych i dobrze osuszonych słoiczków.
  5. Chcesz zachować smak powideł śliwkowych na dłużej? A więc, warto będzie je zapasteryzować! W tym celu, wyłóż bawełnianą ścierką dno garnka. Następnie, gdy uda się ostudzić słoiczki, należy je wsadzić do garnuszka i zalać wodą (do 2/3 wysokości naczynia). Kiedy już to zrobisz, ugotuj je i następnie wyjmij z garnka. Na sam koniec należy je schłodzić, odstawiając do góry dnem. Warto przechowywać tak przygotowane przetwory w miejscu suchym i chłodnym, np. w piwnicy albo spiżarce. Smacznego!
ikona podziel się Przekaż dalej