Ukąszenie muchy końskiej – konsekwencje

Charakterystyka muchy końskiej

W przeciwieństwie do wielu mniejszych kąsających owadów, much końskich trudno nie zauważyć. Jest to muchówka, która rozmnaża się głównie w pobliżu zbiorników wodnych i terenów podmokłych, ale można ją spotkać również przy stajniach i pastwiskach. Tu atakuje zwierzęta, takie jak konie i krowy. Wygląda podobnie do zwykłej muchy, ale jest jaśniejsza, ma brązowe pasy i dorasta do 12 mm długości. Tęczowo zabarwione oczy są rozdzielne u samicy i złączone u samca. Gryzą przede wszystkim samice, dlatego warto je odróżniać od samców.

Większa szansa na ukąszenie pojawia się latem, kiedy się rozmnażają. Krew potrzebna jest samicom do złożenia jajeczek. Szczególnie chętnie ciągną do wilgotnej, rozgrzanej i błyszczącej skóry, dlatego warto mieć ze sobą środek odstraszający, kiedy idziemy się kąpać w rzece czy na basenie.

Warto dodać, że mucha końska to nie jest kleszcz ze skrzydełkami – jak potocznie nazywa się strzyżaka. Ten ostatni też żywi się krwią ssaków, ale atakuje przede wszystkim w lesie.

Jak wygląda ukąszenie gza?

Kiedy ugryzie mucha końska, to ból czujemy natychmiast. Z czasem może się on nasilić, a skutki ukąszenia utrzymują się nawet do dwóch tygodni. I tak mamy szczęście, jeżeli nie jesteśmy uczuleni. Niektóre osoby mogą zareagować szokiem anafilaktycznym. Zdarzały się nawet przypadki śmiertelne. Na pewno zaś możemy mieć popsuty urlop przez ugryzienie muchy końskiej.

Główną przyczyną bólu jest to, że mucha końska nie ma w ślinie substancji znieczulających. Jest na tyle wytrzymała na uderzenia i zwrotna, że po prostu nie musi się czaić ze swoimi zamiarami. Dodatkowo posiada ostre szczęki, które rozcinają kawałek skóry. Z tych powodów ból możemy odczuwać już w momencie ugryzienia przez muchę końską.

Ponieważ rozcięty został kawałek skóry, może się pojawić krew. Tym bardziej że ślina much końskich zapobiega krzepnięciu krwi. Po pewnym czasie zaczyna zaś powstawać obrzęk, rumień i pojawia się świąd.

Następnie miejsce twardnienie i narasta miejscowa gorączka. Jeżeli ugryzienie zostanie zaniedbane, to może również wdać się zakażenie. Jest to szczególnie częste u dzieci, które trudno powstrzymać przed rozdrapywaniem swędzącego i bolącego miejsca.

Jeśli już doszło do ukąszenia, to pozbycie się objawów może być dość kłopotliwe.

Czy ugryzienie muchy końskiej jest niebezpieczne?

Ból i inne dolegliwości są do zniesienia, jednak ugryzienia mogą mieć też inne konsekwencje. Mucha końska lata w różnych miejscach. Gryzie zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Dlatego może przenosić groźne bakterie, wirusy i pasożyty. Jak wspomnieliśmy wyżej, ugryzienie tego owada może powodować nawet bardzo silne reakcje alergiczne. Z zagrożeń związanych z przenoszeniem chorób najczęściej wymienia się:

  • bakterie wąglika
  • wirus wywołujący polio
  • larwy niektórych pasożytów
  • bakterie wywołujące boreliozę.

Wbrew pozorom to nie kleszcz ze skrzydełkami, ale właśnie mucha końska i jej ukąszenia narażają nas na tę niebezpieczną chorobę. To prawdopodobnie najważniejsze powody, dla których powinno się zwalczać oraz unikać tej muchówki.

Domowe sposoby na ochronę przed ukąszeniem

Unikanie ugryzienia

Istnieje wiele sposobów na uniknięcie ugryzienia muchy końskiej. Domowe sposoby jej odstraszania to przede wszystkim używanie odpowiednich kompozycji zapachowych. Jak wiele owadów również muchę końską odstrasza zapach kocimiętki. Roślina ta wygląda podobnie jak mięta, ale jest dużo skuteczniejsza w odstraszaniu owadów. Osoby, dla których ugryzienie może mieć bardzo poważne skutki powinny też spróbować aerozoli na bazie permetryny. Ten syntetyczny środek jest silnie trujący dla owadów. Trzeba jednak pamiętać, że każdy preparat z dodatkiem tej substancji nie jest obojętny dla innych organizmów, zwłaszcza wodnych. Powinno się go unikać, zwłaszcza jeżeli chcemy wchodzić do wody. Natomiast działa dobrze jako odstraszacz, kiedy wybieramy się na wycieczkę na podmokłe tereny. Jeśli chcemy mieć pewność, że mucha końska nie ugryzie nas po kąpieli, to można użyć sprayu po wyjściu z wody.

Dobrym sposobem na odstraszanie tego owada jest noszenie ubrań zakrywających całe ciało. Niestety jednocześnie jest to najgorszy rodzaj stroju na upalne dni, kiedy ukąszenie muchy końskiej jest najbardziej prawdopodobne. Jeżeli jednak mamy taką możliwość, to założenie zakrywającego ubrania np. z grubego płótna jest dobrym pomysłem. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł na temat najbardziej uciążliwych owadach domowych.

Preparat przeciw ukąszeniom

Nie zawsze da się uniknąć ugryzienia przez muchę końską. Równie ważne jest właściwe postępowanie po spotkaniu z tą nieprzyjemną muchówką. Ze względu na specyfikę objawów, które wywołuje ugryzienie, trzeba dobrać adekwatne środki. W przypadku ciężkiej reakcji alergicznej podajemy produkt z wapniem lub lekki lek antyhistaminowy i wzywamy pogotowie.

Ponieważ mucha końska może przenosić choroby, to ślad po ukąszeniu powinno się najpierw zdezynfekować. Co jeszcze można podać?

Środek przeciwalergiczny lub wapno. Najlepiej podać je po każdym ukąszeniu, niezależnie od uczulenia. Zmniejsza ono reakcję organizmu na ugryzienie.

Maść (lub inny miejscowy środek) o działaniu przeciwhistaminowym. Tego typu preparaty są dobre na złagodzenie świądu i opuchlizny.

Kostka lodu lub butelka z zimną wodą (zwłaszcza jeśli jesteśmy z dala od lodówek). Chłodzenie miejsca po ukąszeniu również pomaga pozbyć się bólu i swędzenia.

Ocet i soda – tak, na pewno czytaliście już, że są to środki na wszystko. Okazuje się jednak, że są również dobre na ukąszenia owadów. Papka zrobiona z sody z wodą, przyłożona w miejscu ukąszenia, skutecznie zmniejsza opuchliznę i ból. Octem nasączamy wacik i przykładamy w miejscu, gdzie ugryzł nas owad. W przypadku stosowania tych środków trzeba mieć jednak cierpliwość. Okład musimy czasem zostawić na kilka godzin, żeby pozbyć się bólu i opuchlizny.

Jak zwalczać muchę końską

Najlepszy preparat

Domowe sposoby na ukąszenia muchy końskiej są bardzo przydatne, ale warto też wiedzieć jak zwalczać te owady. Wspomnieliśmy już, że permetryna to dobry odstraszacz owadów. Ale jest to przede wszystkim silnie trujący preparat owadobójczy. Dlatego można z jego pomocą skutecznie zwalczać muchę końską, nie tylko udaremniać jej ugryzienia. Przy okazji może pomóc przeciw wielu innym owadom. Przede wszystkim kleszczom. W rolnictwie stosuje się ją również do ochrony niektórych upraw.

Fakt, że jest to tak skuteczny środek, ma również swoją ciemną stronę. Trzeba go używać ostrożnie, bo szkodzi organizmom wodnym. Nie powinny go też stosować kobiety w ciąży.

Mucha końska jest niebezpieczna, dlatego jej zwalczanie w domu jest takie ważne oraz informajce, jak zwalczać muchę końską krok po kroku
Jak zwalczać muchę końską, czyli sposoby na usuanie i rozpoznanie muchy końskiej

Z innych środków udaremniających ugryzienia można wymienić środki owadobójcze dostępne w aptekach i drogeriach. Niestety ich skuteczność bywa różna. Trzeba doczytać opis i wybrać takie, które naprawdę udaremnią ugryzienie.

Pułapki w zwalczaniu muchy końskiej

Mucha końska ciągnie do ciepłych, ciemnych i wilgotnych powierzchni. Dlatego zwalczanie może być nie tylko chemiczne, ale fizyczne. Jedną z prostych pułapek, która przyciągnie gzy, jest ciemna kula z lejem nad nią. Takie konstrukcje można kupić w sklepie lub zrobić samemu. Wygląda to trochę jak lampa z abażurem, gdzie zamiast żarówki jest czarna powierzchnia kuli.

Zwalczanie owadów tylko na pewnym obszarze (np. w mieszkaniu) jest dużo łatwiejsze. Wystarczy założyć na okno siatkę lub ekran z drobną siateczką. Przy okazji jest to dobre rozwiązanie przeciw innym nieprzyjemnym insektom.

Można też spróbować zastosować lampę na owady. Istnieją różne rodzaje lamp. Zanim kupimy urządzenie, warto zorientować się, czy na muchę końską też będzie działało.

Unikanie muchy końskiej

Mucha końska jest dość natarczywym i wytrzymałym owadem. Wcale nie tak łatwo jest się go pozbyć. Może przetrwać wielokrotne pacnięcia dłonią czy nawet łapką na muchy. Kiedy ugryzie, ślad będzie się utrzymywał nawet do dwóch tygodni. Dlatego warto wiedzieć nie tylko jak ja zwalczać, ale jak unikać muchy końskiej i jej ugryzienia.

Zasłanianie ciała, o ile to możliwe w upalny dzień, jest ważne. Pamiętajmy jednak, że mucha chętnie siada na powierzchniach ciemnych i błyszczących. Ukąszenie będzie mniej prawdopodobne, jeśli założymy luźne, jasne ubranie. Dobrze, jeśli powierzchnia ubrania jest dodatkowo matowa.

Warto też unikać pewnych zapachów. Oprócz tych odstraszających istnieją takie, które zwracają uwagę muchy na naszą obecność. Jeżeli nie mamy pewności, które to są, dobrze jest po prostu użyć środka przeciw owadom zamiast perfum.

Po kąpieli w rzece czy w basenie najlepiej od razu się wycierać i zakładać jakiś strój ochronny. W ten sposób może nas ominąć niejedno ugryzienie.

Mucha końska to owad, który pojawia się w specyficznych miejscach i czasie. Niestety są to miejsca, które latem odwiedzamy najchętniej – pobliże zbiorników wodnych. Ponieważ jej ukąszenie jest bolesne i może prowadzić do zakażenia, to za wszelką cenę należy go unikać i zwalczać muchę końską.

ikona podziel się Przekaż dalej