Kurz – co to właściwie jest?

Kurz to drobny pył powstający ze sproszkowanych fragmentów zwierzęcej sierści, ludzkiego naskórka, piasku oraz wielu innych mikrozanieczyszczeń. Składają się na niego również cząsteczki ziemi czy drobne elementy bawełnianych włókien. W jego składzie nie brakuje również zarodków grzybów i bakterii, fragmentów pleśni, roztoczy i drobinek ludzkich włosów. Takie zróżnicowane środowisko stanowi idealną pożywkę dla różnego rodzaju mikroorganizmów i drobnoustrojów. To przede wszystkim one odpowiadają za różnego rodzaju reakcje alergiczne, które wywołuje kontakt z kurzem.

Jak skutecznie pozbyć się kurzu?

Uporczywie utrzymujący się kurz to powszechny i uniwersalny problem, który irytuje większą część osób odpowiedzialnych za utrzymanie w domu porządku. Wszystko jednak wskazuje na to, że nie da się go pozbyć w stu procentach. Eksperci z portalu Dom w porządku przekonują, że dla człowieka byłoby to wręcz szkodliwe, ponieważ kontakt z kurzem (oczywiście w odpowiednio małych ilościach) uczy organizm odporności na różnego rodzaju zagrożenia ze strony mikroorganizmów.

Można jednak w znaczący sposób ograniczyć obecność kurzu w domowych wnętrzach. Kluczem jest oczywiście regularne sprzątanie i kierowanie się przy tym kilkoma zasadami. Najważniejsze jest, aby kolejne przestrzenie sprzątać od góry do dołu, czyli sukcesywnie sprowadzać kurz jak najniżej. Po drugie należy wziąć pod uwagę jakość sprzętu do odkurzania. Dobry odkurzacz cechuje się niską reemisją kurzu, a więc gwarantuje zatrzymywanie pochłoniętych zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia. Po trzecie warto zainwestować w dobrej jakości oczyszczacz powietrza.

Kurz a oczyszczacz powietrza

Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które w odczuwalny sposób pomaga w codziennej walce z kurzem. Sprzęt samodzielnie rozpoznaje obecność zanieczyszczeń i automatycznie dostosowuje intensywność swojej pracy do poziomu zanieczyszczenia powietrza w danym pomieszczeniu. Filtr HEPA, który wykorzystywany jest w większości nowoczesnych oczyszczaczy, gwarantuje sprawną eliminację najważniejszych problemów związanych z obecnością kurzu w domu. Przeważnie oczyszczacze pochłaniają również różnego rodzaju opary, dym, bakterie, wirusy, drobnoustroje oraz inne mikrozanieczyszczenia.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej