Roztocza kurzu domowego – jak sobie z nimi radzić?

Roztocza kurzu domowego, z łaciny Dermatophagoides farinae, to rodzaj niewielkich pajęczaków, które zwykle osiągają rozmiary wyrażanie w mikrometrach do maksymalnie 1 milimetra. Istnieje około 45 tysięcy rozpoznanych gatunków roztoczy, a miejscem ich bytowania są mieszkania i gromadzący się w ich zakamarkach kurz domowy.

Roztocza kurzu domowego są organizmami cudzożywnymi, czyli tak zwanymi saprofitami. Żywią się przede wszystkim ludzkim i zwierzęcym naskórkiem, który stanowi sporą część składową kurzu domowego. Jak nietrudno się domyślić, aby nie wystąpiły uczulenia czy alergia na roztocza kurzu domowego, ważne jest dokładne i regularne sprzątanie.

Roztocza w łóżku, tapicerowanych meblach czy na podłogach to bardzo niepożądany rodzaj małych pajęczaków, gdyż może powodować nieprzyjemne uczulenia. Czym objawia się alergia na roztocza kurzu domowego, by można ją było łatwo rozpoznać? Ich alergen powoduje powstawanie takich objawów, jak katar, kichanie, niedrożność nosa czy uczucie świądu, które występuje zwłaszcza podczas sprzątania, kiedy kurz unosi się do góry, lub w niezależnie w dawno niesprzątanym pomieszczeniu. Warto wspomnieć, że alergia na roztocza kurzu domowego nasila się zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, czyli podczas sezonu grzewczego.

Roztocza kurzu domowego (Dermatophagoides farinae), w tym roztocza w łóżku wpływające na jakość snu, to na szczęście mali lokatorzy, których można się skutecznie pozbyć i jeszcze skuteczniej przeciwdziałać. Poniżej przedstawiamy, jakie środki na roztocza kurzu warto wykorzystać, by podnieść jakość swojego życia.

Właściwe sprzątanie i środki na roztocza kurzu domowego

Jak pozbyć się alergenów roztoczy? Po pierwsze najważniejsze jest oczywiście dokładne i regularne sprzątanie. Nie da się ukryć, że w przypadku tych pajęczaków najważniejsza jest profilaktyka. Podczas odkurzania mebli używamy mokrych ściereczek, by nie powodować unoszenia się kurzu. Odkurzanie podłóg przeprowadzamy najlepiej przy zastosowaniu specjalnego odkurzacza z filtrem – na przykład HEPA, który wyłapuje nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, zapobiegając ich ponownemu przedostawaniu się do powietrza. Wszelki przedmioty mogące gromadzić kurz, jak bibeloty, książki czy zabawki, zaleca się usunąć z mieszkania lub trzymać w przeszklonych, zamkniętych gablotach. Lepiej też całkowicie zrezygnować z gromadzących kurz i roztocza kurzu domowego dywanów. Co ciekawe, lepiej także usunąć z domu rośliny, zwłaszcza z sypialni.

Co jeszcze można zrobić, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów alergii na roztocza kurzu? Utrzymywać w domu temperaturę poniżej 22 stopni Celsjusza, a wilgotność w granicach 40-45%. Zaleca się także pranie pościeli, koców i poduszek, a także pluszowych zabawek w wyższej temperaturze – 55 stopni Celsjusza. Skoro już o pościeli mowa, warto wybrać tę z tkanin syntetycznych, które to nie przepuszczają alergenów. Zalecane jest także okresowe zamrażanie pościeli, koców czy pluszowych zabawek, by pozbyć się z nich roztoczy, które giną w niskich temperaturach.

Na rynku znaleźć można także środki na roztocza kurzu domowego, czyli tak zwane akarycydy. W swoim asortymencie posiada go na przykład marka Ecozone, Allergoff czy Acarix, których cena to wydatek od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Są dostępne w wygodnych opakowaniach w sprayu.