Metraż większości łazienek w blokach mieści się w zakresie od 2,5 do 5 metrów kwadratowych. To naprawdę mało, biorąc pod uwagę, że muszą się w niej zmieścić strefy: kąpielowa, umywalkowa i wc, często jeszcze miejsce na pralkę i pojemniki na brudną bieliznę. 

W małych łazienkach trzeba jeszcze wygospodarować miejsce na przechowywanie kosmetyków, zapasowych ręczników, drobnych sprzętów i przyborów toaletowych. W mieszkaniach w tzw. „wielkiej płycie” można spotkać osobne pomieszczenia przeznaczone na pralnie i suszarnie. Jeśli nie mamy szczęścia mieszkać w takim bloku, wówczas łazienka służy także jako miejsce do suszenia prania.

Dodatkowe problemy pojawiają się, gdy małą łazienkę w bloku chcemy przystosować do potrzeb najmłodszych członków rodziny (wanienka, podesty i inne dodatkowe akcesoria ułatwiające maluchom samodzielne korzystanie z łazienki) lub osób starszych mających pewne ograniczenia ruchowe (dodatkowe uchwyty, siedziska). 

Czy da się pogodzić te wszystkie potrzeby, a do tego stworzyć wnętrze wygodne, modne i estetyczne? Dobra wiadomość jest taka, że da się. Trzeba tylko dokładnie wszystko przemyśleć już na etapie projektu i dobrać odpowiednie wyposażenie. A w razie potrzeby – poprosić o pomoc specjalistów.

Zaplanuj dokładnie swoją łazienkę 

Zacznij od dobrego planu, to już połowa sukcesu. Dokładne rozrysowanie pomieszczenia oraz zrobienie projektu 3D, czy to samodzielnie na bazie narzędzi dostępnych w Internecie, czy z pomocą architekta wnętrz, pozwoli już na etapie planowania wyłapać potencjalne problemy. 

Spiszmy listę potrzeb wszystkich domowników. Przedyskutujmy w pierwszej kolejności:

Czy lepszym rozwiązaniem będzie prysznic czy wanna?

Jakie są upodobania domowników w tym zakresie? Czy instalacja wodno-kanalizacyjna w łazience pozwala na swobodne zaplanowanie kabiny prysznicowej lub wanny? Czy starsze osoby nie będą miały problemu z wchodzeniem i wychodzeniem z wanny? A może warto zdecydować się na rozwiązanie typu 2w1? Wanno-prysznice są wygodnym i uniwersalnym rozwiązaniem w każdej łazience.

Umywalka jedno- czy dwustanowiskowa?

Mimo małego metrażu często da się wkomponować szeroką umywalkę, z której jednocześnie mogą korzystać dwie osoby. To sprytne rozwiązanie, które pomoże rozładować poranne „korki” do skorzystania z łazienki.

Ile miejsca potrzebują domownicy na przechowywanie kosmetyków i drobnych sprzętów?

Do małych łazienek idealnie nadają się wielofunkcyjne systemy do przechowywania, np. szafka nadumywalkowa z lustrzanym frontem lub meble łazienkowe dopasowane na wymiar, które idealnie wykorzystają drogocenną przestrzeń.

Czy pralka musi stać w łazience?

Sprawdźmy, czy instalacja pozwala na przeniesienie jej do kuchni lub przedpokoju. Usunięcie pralki z małej łazienki zwolni sporo miejsca, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Jeśli można ją przenieść do przedpokoju, zastanówmy się też nad suszarką do ubrań. To ogromna wygoda, szczególnie w małych łazienkach w bloku, gdzie zwykle brakuje miejsca na suszenie prania.

Gdzie szukać inspiracji do urządzenia małej łazienki? Strony biur architektonicznych i katalogi projektantów pełne są ciekawych aranżacji i podpowiedzi jak urządzić kompaktowe wnętrza. Warto skorzystać także z propozycji i gotowych aranżacji małej łazienki KOŁO. Strony producentów wyposażenia łazienek dają gotowe aranżacje i garść praktycznych informacji, jak zaprojektować małą łazienkę.

Mała łazienka w bloku - pomysły na aranżacje
Mała łazienka w bloku - pomysły na aranżacje

Powiększ swoją łazienkę - wykorzystaj odpowiedni rodzaj płytek

Funkcjonalne rozplanowanie stref w łazience to ważna kwestia. Jednak zastanówmy się, jak pogodzić komfort korzystania z walorami estetycznymi wnętrza. Urządzając małą łazienkę w bloku, warto poznać kilka sposobów na optyczne powiększenie pomieszczenia. Jednym z nich jest odpowiedni dobór płytek.

Pamiętajmy, że to rodzaj, kolor i faktura płytek w głównej mierze decydują o stylu i charakterze małej łazienki. Przy małym metrażu unikaj drobnych i wzorzystych płytek, mocnych deseni i przyciągających uwagę faktur. W małych łazienkach dobrze sprawdza się jasna i stonowana kolorystyka płytek ściennych. Unikajmy ciemnej kolorystyki i matowych płytek. Jasne i szkliwione kafelki dodatkowo odbijają światło, optycznie dodając wnętrzu dodatkowej przestrzeni.

Specjaliści od wystroju wnętrz radzą, by zamiast małych wzorzystych elementów, lepiej tylko na jednej ścianie położyć wzorzyste płytki lub fototapetę. Da to ciekawy efekt aranżacyjny, bez poczucia chaosu i rozproszenia.

Mała łazienka z wanną? 

Czy to w ogóle możliwe? Czy da się wstawić wannę do małej łazienki w bloku? Przy odpowiedniej aranżacji wnętrza, nawet właściciele małych pomieszczeń mogą cieszyć się z długich i relaksujących kąpieli. 

Jak to zrobić? Przede wszystkim rozważnie zaplanuj swoją przestrzeń. Obecnie na rynku dostępne są modele wanien o nietypowych, asymetrycznych wymiarach. Z łatwością wpasują się one w niemal każdą przestrzeń, nawet najbardziej niestandardową. Jeśli potrzebujesz mieć w łazience i wannę i prysznic, wybierz rozwiązanie typu 2w1. Wystarczy, że postawisz na wannie parawan nawannowy. Automatycznie zwiększysz w ten sposób funkcjonalnie strefę prysznicową, a domownikom dasz możliwość wyboru, czy wolą korzystać z wanny czy z prysznica.

Podobnie sytuacja wygląda z umywalką. Z pozoru wydaje się, że mały metraż wnętrza od razu narzuca potrzebę minimalizowania całego wyposażenia. Ale nie zawsze ta zasada się sprawdza. Choć producenci wyposażenia wnętrz oferują modele dedykowane małym łazienkom, to przy dobrym projekcie wcale nie musisz wybierać mikroskopijnej umywalki.

Pamiętajmy, że strefa umywalkowa jest tym obszarem funkcjonalnym łazienki, który jest najczęściej wykorzystywany przez wszystkich domowników. Wystarczy, że z jednej łazienki korzysta 4-osobowa rodzina, by w porannych i wieczornych „godzinach szczytu” pojawił się problem z łatwym do niej dostępem. Jeśli dobrze rozplanujemy układ, wówczas może udać się nawet wygospodarować przestrzeń na dwustanowiskową umywalkę, szeroką i wygodną. Na jej powierzchni powstanie wówczas spora przestrzeń na podręczne kosmetyki, a pod nią można zamontować dopasowaną szafkę lub szufladę podumywalkową.

A co ze strefą WC? Czy lepiej wybrać kompaktową miskę WC czy zabudowaną spłuczkę? Specjaliści są zgodni, że do małych wnętrz lepiej wybierać stelaże podtynkowe KOŁO. Marka oferuje wiele modeli, które z łatwością wpasują się w niemal każdy projekt. To rozwiązanie wygodne i estetyczne, które dodatkowo wizualnie dobrze sprawdza się w małych łazienkach.

akcesoria łazienkowe KOŁO

Dodatki do małej łazienki 

Aby uniknąć chaosu i uczucia przytłoczenia w małym wnętrzu, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim starajmy się pochować wszystkie przedmioty do szafek i szuflad. Zagracenie dużą liczbą przedmiotów i dodatków daje wrażenie bałaganu. Unikajmy też nadmiaru wzorów i faktur. 

Pamiętajmy, że dekoracje w małej łazience w bloku powinny tworzyć spójną całość. Świetnie sprawdza się tu minimalistyczna zasada „mniej znaczy więcej”. Zdecydowanie lepiej wnętrze ozdobić pojedynczymi, ale wyrazistymi dodatkami. Oryginalne, przyciągające wzrok dekoracje stworzą estetyczne wnętrze o ciekawej aranżacji. Co więcej, aby zmienić charakter wnętrza, wystarczy jedynie zmienić dodatki, by uzyskać całkiem nową i unikalną stylizację.

W małej łazience warto korzystać z dekoracyjnych luster. Powieszenie dużego lustra naprzeciwko wejścia optycznie doda mu głębi i wizualnie zwiększy przestrzeń. Ciekawym rozwiązaniem jest też „wtopienie” tafli lustra w jedną ze ścian na dużej powierzchni. Da to nie tylko ciekawy efekt wizualny, ale też to dobry sposób na sprytne „dodanie” łazience dodatkowej przestrzeni.

Przysłowiową „wisienką na torcie” jest oświetlenie w łazience. W małych łazienkach lepiej sprawdzają się punktowe lampki dobrze doświetlające poszczególne strefy. To kolejny trik, by powiększyć optycznie mały metraż. Ten układ ma jeszcze jedną zaletę – dobre oświetlenie różnych części łazienki minimalizuje ryzyko pojawienia się tzw. ciemnych kątów. Pilnujmy, aby żarówki i świetlówki dawały jasne, wyraziste (ale nie bardzo intensywne) i ciepłe światło. To doda małej łazience przytulnego klimatu, ale nie przytłoczy. Im wyżej zamontujemy lampy i listwy, tym wnętrze wyda się wyższe.

Sprawdź pomysły na małą łazienkę od marki KOŁO

Przechowywanie w małej łazience

Mały metraż łazienki w bloku sprawia, że każda przestrzeń do przechowania kosmetyków i przyborów toaletowych jest cenna. Dobrym rozwiązaniem jest montaż mebli robionych na wymiar, które pomogą wykorzystać do maksimum dostępną przestrzeń. 

Jednak przy standardowych wymiarach łazienki, gdy nie musimy martwić się o nietypowe rozwiązania, dobrze sprawdzają się gotowe meble łazienkowe. Obecnie na rynku dostępne są w wielu różnych rozmiarach i kształtach, z łatwością dopasowujących się do aranżacji nawet bardzo małej łazienki. 

W tego rodzaju wnętrzach dobrze sprawdzają się zestawy meblowe dające sporo miejsca do przechowywania podręcznych przedmiotów. Szafki pod umywalkę wykorzystują przestrzeń, które zwykle zostanie niezagospodarowana. Praktyka pokazuje, że miejsce do przechowywania w małej łazience możemy lepiej wykorzystać dzięki wiszącej szafce na kosmetyki lub podłużnym wysokim słupkom, które z łatwością wpasują się w niemal każdą wąską „lukę”.

Gdy zaczyna brakować miejsca do przechowywania w łazience, warto zastanowić się w pierwszej kolejności, czy są przedmioty, które możemy trzymać gdzie indziej. Najczęściej należą do nich czyste ręczniki, zapasowe kosmetyki i środki higieniczne. Może warto znaleźć dla nich inną lokalizację?

Jak urządzić małą łazienkę w bloku? Zacznijmy od dobrego projektu i przemyślanego rozplanowania przestrzeni. Postarajmy się wstawić do wnętrza tylko te przedmioty i wyposażenie, które muszą się tam znaleźć. A z drugiej strony zastanówmy się, gdzie jeszcze możemy sprytnie wykorzystać przestrzeń na przechowanie. Unikajmy ciemnej kolorystyki, wzorzystych płytek i łączenia faktur angażujących wzór. Postawmy na prostotę, skupmy się na optycznym powiększeniu przestrzeni by uzyskać wnętrze wygodne, funkcjonalne i estetyczne.

Advertisement

artykuł partnera

ikona podziel się Przekaż dalej