Kiedy potrzebne jest mycie elewacji?

Jak często myć tynk akrylowy

Tynk akrylowy jest dość powszechnie stosowany przy pokrywaniu elewacji budynków. Niestety nie jest on odporny na rozwój drobnoustrojów. Dlatego do tynków akrylowych powinno się używać środków grzybobójczych i obserwować od czasu do czasu czy nie rozwija się pleśń.

Dla uzyskania optymalnego efektu najlepiej przeprowadzać czyszczenie tynku akrylowego raz do roku, a przynajmniej raz na dwa lata. Oczywiście przeprowadzamy też czyszczenie i odgrzybianie w momencie pojawienia się grzyba na ścianie. Ale najlepiej będzie dopilnować, żeby nigdy się nie pojawił.

Czyszczenie tynków akrylowych przeprowadzamy na mokro i sucho. Chociaż akryl nie chroni przed pleśnią, to ma inną ważną zaletę – jest odporny na częste mycie. Dlatego można przeprowadzać m.in. mycie elewacji myjką ciśnieniową.

Mycie sidingu

Siding to dodatkowa warstwa nakładana na elewacje w postaci paneli. Mycie sidingu przeprowadza się w zależności od tego z jakiego materiału został zrobiony. Zwykle wystarczy zwykła szczotka na kiju i woda demineralizowana. Dzięki temu, że powierzchnia sidingu jest gładka niekonieczne jest stosowanie mycia elewacji myjką ciśnieniową. Chociaż i to od czasu do czasu nie zaszkodzi.

W przypadku używania myjek ciśnieniowych trzeba zachować ostrożność. Woda pod ciśnieniem może uszkodzić stelaż sidingu, a nawet zagrażać myjącemu, jeśli nie będziemy mieć nad tym kontroli. Możemy też zaprosić do mycia sidingu wykwalifikowaną ekipę.

Szczególne ważne jest czyszczenie elewacji domu pokrytej sidingiem w okresie zimowym i późną wiosną. Umownie można wyznaczyć sobie terminy przed świętami zimowymi i wiosennymi, jak to robili nasi przodkowie. Ważne jest, żeby do mycia sidingu podchodzić po zakończeniu najbardziej deszczowych okresów w roku, kiedy elewacja pokrywa się glonami i pleśnią.

Narzędzia i środki do mycia elewacji

Narzędzia do mycia elewacji budynków

Istnieją dwie główne metody mycia elewacji: ręczne mycie szczotką i mycie myjką ciśnieniową.

Do mycia elewacji budynków szczotką najlepiej użyć kija teleskopowego. Dzięki mechanizmowi wydłużania i skracania kija, można dokładniej dotrzeć do różnych części elewacji.

Porządny kij teleskopowy, na przykład firmy Karcher, może kosztować nawet ponad 100 zł. Ta cena nie powinna nas odstraszać. Solidne narzędzie do czyszczenia będzie nam dobrze służyć przez długie lata. Pamiętajmy tylko, żeby mocowanie było tych samych rozmiarów na kiju i szczotce.

Jeżeli chodzi o samą szczotkę, to specjaliści zalecają twardą szczotkę ryżową. Mycie elewacji można też przeprowadzić za pomocą kilku wymienialnych szczotek. W miejscach pokrytych delikatniejszym materiałem używamy bardziej miękkich szczotek.

Osobnym tematem są myjki ciśnieniowe. Większość elewacji czyścimy właśnie za ich pomocą. Firma Karcher ma dość duży wybór tych narzędzi. Znajdziemy też myjki innych producentów np. Bosch czy Dedra. Wysokość ceny zależy od rodzaju i przeznaczenia myjki. Możemy kupić urządzenie za 500 zł i za 1500 zł. Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu i myciu elewacji.

Najpopularniejsze środki chemiczne

Chociaż rutynowe mycie elewacji można przeprowadzić za pomocą wody demineralizowanej, to warto zastosować też środki do mycia elewacji. Szczególnie przydatne będą środki grzybobójcze. Takiego preparatu używa się zwykle przed właściwym czyszczeniem, następnie przechodząc do czyszczących środków chemicznych.

Tutaj znów przoduje Karcher, który dostarcza niezbędnego sprzętu i środków do mycia elewacji. Zanim kupimy właściwy środek, trzeba sprawdzić do jakiego materiału się nadaje. Inaczej będzie działał płyn do czyszczenia kamienia, nieco inaczej do mycia tynku akrylowego.

Wysokość ceny środków chemicznych do elewacji zależy od ilości i przeznaczenia preparatu. Nie powinna jednak przekraczać 60 zł za 5 l.

Mężczyzna myjący elewację domu na wysokości, a także informacje, jak i czym wyczyścić elewację, porady, najlepsze preparaty
Mycie elewacji krok po kroku, czyli porady, jak i czym wyczyścic elewację domu jednorodzinnego

Do mycia elewacji myjką ciśnieniową można zastosować również środki odtłuszczające. Przy zakupie środków do mycia elewacji zawsze sprawdź czy nadaje się on do myjek czy tylko do czyszczenia ręcznego.

Czyszczenie elewacji domu krok po kroku

Poniższy poradnik dotyczy tylko mycia elewacji budynków jedno lub dwukondygnacyjnych, zwłaszcza domów jednorodzinnych itp. Prace na wysokościach, czyszczenie kamienicy, biurowca lub bloku należy powierzyć specjalnej ekipie.

Oto kroki jakie należy wykonać podczas czyszczenia elewacji domu:

  1. Umyj ścianę czystą wodą. Jeżeli istnieją szczególnie brudne miejsca, to doczyść je szczotką ryżową.
  2. Opcjonalnie przemyj ścianę (zwłaszcza w przypadku tynków akrylowych) myjką pod ciśnieniem 120 bar. Do wstępnego mycia użyj wody.
  3. Nanieś środek przeciwgrzybiczy i odczekaj 12-24 godziny (lub według zaleceń producenta)
  4. Umyj ponownie ścianę myjką.
  5. Można na koniec nanieść impregnat, który sprawi, że elewacja dłużej będzie czysta i wolna od pleśni.
  6. Po czyszczeniu można też pomalować ścianę, żeby odświeżyć lub zmienić kolor.

W przypadku suchego czyszczenia używa się nieco bardziej zaawansowanych technik. Zwykle stosują je specjalne firmy czyszczące. Głównie ze względu na cenę preparatów i sprzętu jaki się w tym przypadku stosuje. Mycie na sucho obejmuje czyszczenie suchym lodem, drobinkami materiału ściernego pod ciśnieniem, a także tzw. suchą parą. W tym ostatnim przypadku para z detergentem przenika głęboko w ścianę nie powodując jej zamoczenia.

Na koniec warto wspomnieć o dobrych praktykach. Elewacja zachowa czysty wygląd i będzie wolna od grzyba jeśli będziemy o nią dbać. Oznacza to przede wszystkim dbanie o prawidłowy odpływ deszczówki (jakość rynien). Warto też unikać obecności ptaków, zwłaszcza gniazd ptasich na dachach. Poza tym częstotliwość czyszczenia elewacji domu dostosowujemy do miejsca, w którym się znajduje. Dom przy ruchliwej szosie będzie wymagał częstszych zabiegów niż stojący na środku pola lub schowany za innymi budynkami.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą wam odpowiednio zadbać o elewację i cieszyć się pięknym, zdrowym budynkiem przez długie lata.

ikona podziel się Przekaż dalej