Jak porządnie wyczyścić kanapę w salonie? Sprawdzone sposoby

Odkurzanie kanapy
Aby zadbać o kanapę w salonie, należy ją regularnie odkurzać, fot. Africa Studio
ikona podziel się
Opublikowano: 04.06.2024 r., 13:02 | Autor: Paulina Zambrzycka
Kanapa w salonie czasami ulega zabrudzeniu, zwłaszcza jeśli jest mocno eksploatowana. Wystarczy jednak kilka prostych sposobów, aby o nią zadbać. Sprawdź, jak porządnie wyczyścić kanapę w salonie, żeby posłużyła przez kolejne lata.

Co warto wiedzieć na temat czyszczenia kanapy?

Na kanapę w salonie często czyhają różne zagrożenia. Czasami jest to tarzający się po niej pies, innym razem dzieci bawiące się przyborami do malowania. Niekiedy wystarczy seans filmowy na kanapie, aby zabrudzić ją jedzeniem i napojami. Co zrobić, gdy mebel ulegnie zniszczeniu? Wszystko zależeć będzie od tkaniny, która przykrywa kanapę. Jeśli mebel obity jest tkaniną hydrofobową, wywabienie plamy będzie znacznie łatwiejsze niż gdyby przykryty był innym materiałem. W takim przypadku, jeśli coś ci np. spadnie na kanapę i szybko przetrzesz ją papierowym ręcznikiem, nic nie powinno stać się z meblem.

Na kanapie w salonie często gromadzi się zwierzęca sierść, ale też okruszki po jedzeniu i kurz. Wszystko to osiada na powierzchni tapicerki mebla. Nawet najwygodniejsza kanapa nie zagwarantuje nam wypoczynku, jeśli będzie brudna. Podstawą powinno być zatem jej regularne odkurzanie. Aby uwolnić się od kurzu, kanapę należy czyścić minimum raz w tygodniu – zwłaszcza jeśli masz zwierzęta i małe dzieci. Niekiedy mebel będzie wymagał częstszego sprzątania. Jeśli chcesz dobrze zadbać o swoją kanapę, podczas jej sprzątania korzystaj z różnych końcówek dostosowanych do jej czyszczenia. W ten sposób dostaniesz się do każdego zakamarka mebla.

Postaraj się również systematycznie usuwać sierść zwierząt z powierzchni kanapy. Zanim się za to zabierzesz, warto zaopatrzyć się w rolkę do ubrań, ewentualnie gumową rękawicę zwilżoną wodą. Dzięki tej prostej metodzie nie będziesz zmuszony za każdym razem wyciągać odkurzacza, gdy np. pies postanowi powylegiwać się na kanapie.

Czym najlepiej wyczyścić kanapę w salonie?

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej metody czyszczenia do tkaniny kanapy, a także stopnia zabrudzenia. Skórzane meble zawsze wymagają innego traktowania niż obite np. zamszową tkaniną. Zwróć uwagę również na kolor kanapy podczas jej porządkowania. Nie możesz też pomijać istotnych kwestii, takich jak długość i gęstość splotu włosa. Ciemna kanapa może się błyskawicznie odbarwić, z kolei na jasnych meblach nietrudno o pozostawianie nieestetycznych zacieków.

Do wyczyszczenia kanapy przydadzą się profesjonalne preparaty. Dzięki nim będzie się można pozbyć np. starych i silnych zabrudzeń, których klasyczne metody (do nich zaraz przejdziemy) nie dadzą rady usunąć. W wielu sklepach zarówno stacjonarnych, jak i online znajdziesz środki do czyszczenia tapicerki, które bazują na włóknach naturalnych oraz syntetycznych. Pojawiają się również preparaty dedykowane do odświeżania mebli ze skóry. Świetnie działają też produkty do czyszczenia tapicerki z aktywną pianą np. w formie sprayu – nie przemaczają mebli i skutecznie niwelują zabrudzenia.

Zawsze możesz skorzystać z ręcznej parownicy do ubrań, aby zadbać o swoją kanapę w salonie. Domowy generator pary również znakomicie sprawdzi się do usuwania zanieczyszczeń – dzięki wyrzucanej z impetem gorącej parze zniszczy aż 99% bakterii. Oba urządzenia sprawią, że resztki brudu i kurzu błyskawicznie znikną z tapicerki.

Czyszczenie tapicerowanej kanapy
. Skórzane meble zawsze wymagają innego traktowania niż obite np. zamszową tkaniną, fot. GulArt

Domowe sposoby na porządne wyczyszczenie kanapy

Jednym z najlepszych sposobów na wyczyszczenie kanapy jest użycie płynu do mycia naczyń. Ten doskonale znany wszystkim preparat świetnie poradzi sobie z zaschniętym tłuszczem oraz brudem. Aby wyczyścić mebel, należy przygotować mieszankę z kilku kropli płynu i wody, a następnie nanieść na tapicerkę za pomocą ściereczki z mikrofibry. Nie pocieraj kanapy zbyt mocno, aby jej nie uszkodzić. Po umyciu możesz ponownie przetrzeć mebel, tym razem ścierką nasączoną wodą. W ten sposób zmyjesz powstałe zacieki.

Kanapa pokryta jest starymi i trudnymi do wywabienia plamami? Jak można było przeczytać niedawno na Onecie, dobrym pomysłem jest próba doczyszczenia jej zwykłym octem. Wystarczy przygotować mieszankę z litra ciepłej wody, proszku do pieczenia (2 łyżeczki) i roztworu octu (3 łyżki stołowe). Nałóż domowy preparat bezpośrednio na plamę, najlepiej za pomocą miękkiej gąbki. Nie przemocz tapicerki! Na koniec osusz mebel ręczniczkiem papierowym.

ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
~sonia / 11 czerwca 2024 10:06
Ja dopiero się wprowadziłam do mieszkania więc mój narożnik z gala collezione jest jeszcze czysty ale jak będę potrzebowała go wyczyscić to pewnie kupię specjalne urządzenie do tego z tego co wiem są rózne odkurzacze do prania takich mebli
kciuk w górę kciuk w dół ocena: 7 głosowało: 3
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto