Jak wyczyścić brudne ściany? Te domowe sposoby mogą pomóc

Czyszczenie ścian farba lateksowa
Jeśli chcesz wyczyścić ściany pomalowane farbą lateksową, najpierw usuń kurz z ich powierzchni, fot. New Africa
ikona podziel się
Opublikowano: 02.07.2024 r., 12:09 | Autor: Paulina Zambrzycka
Brudne ściany to problem, który pojawia się prędzej czy później niemal w każdym domu. Pierwotny blask i wygląd ściany mogą utracić przez odciski palców, tłuste ślady i kurz, który się na nich osadza. Na szczęście istnieją domowe sposoby, dzięki którym możesz łatwo uporać się z zanieczyszczeniami. Sprawdź, jak wyczyścić brudne ściany.

Jak wyczyścić ścianę pomalowaną farbą lateksową?

Zanim zabierzesz się za czyszczenie ścian, koniecznie przygotuj sobie wszystkie niezbędne elementy: miękką ściereczkę lub gąbkę, ocet, sodę oczyszczoną, wiaderko z ciepłą wodą, łagodny detergent (np. płyn do mycia naczyń), szare mydło, proszek do pieczenia i miotełkę do kurzu lub odkurzacz z miękką szczotką. W zależności od rodzaju i stopnia zanieczyszczeń przedmioty te mogą okazać się przydatne.

Jeśli chcesz wyczyścić zabrudzone ściany pomalowane farbą lateksową, dokładnie usuń kurz z ich powierzchni. Możesz skorzystać z odkurzacza z miękką szczotką lub miotełki do kurzu, aby przypadkowo nie uszkodzić farby. Następnie rozpuść kilka kropli płynu do mycia naczyń w wodzie. Unikaj silnych środków chemicznych, którymi mógłbyś zniszczyć ścianę. Następnie zabierz się za mycie ścian. W tym celu zamocz w przygotowanym roztworze miękką ściereczkę lub gąbkę. Wyciśnij ją i delikatnie przetrzyj ściany, zaczynając od dołu i kierując się ku górze – w ten sposób unikniesz zacieków.

Czyszczenie brudnych ścian domowymi sposobami

Brudne ściany niekiedy są dużym wyzwaniem – zwłaszcza jeśli pokryte są specyficzną farbą. Zanim zaczniesz je czyścić, zwróć uwagę na to, czym są pomalowane. W zależności od rodzaju farb należy dobrać odpowiednią metodę czyszczenia:

  • Farba akrylowa – używa się jej ze względu na trwałość i odporność na wodę. Aby umyć ścianę pokrytą tym rodzajem farby, najpierw należy rozpuścić kilka kropli dowolnego łagodnego detergentu w wiaderku z ciepłą wodą. Następnie zamoczyć ściereczkę w roztworze, wycisnąć i przetrzeć ścianę. Możesz również użyć mieszanki octu z wodą w proporcji 1:1.
  • Farba olejna – jest niezwykle trwała i odporna na zanieczyszczenia. Aby wyczyścić ścianę pokrytą taką farbą, należy wymieszać ciepłą wodę z płynem do mycia naczyń. Dla lepszego efektu można dodać trochę octu. Do przemycia ścian użyj miękkiej gąbki. Możesz też delikatnie przeszorować ścianę, unikając zbyt mocnego nacisku. Jeśli plamy są naprawdę trudne, użyj pasty z sody oczyszczonej. Nałóż pastę na plamę, delikatnie przetrzyj i przemyj czystą wodą.
  • Ściany tapetowane – jeśli ściana pokryta jest tapetą, zachowaj szczególną ostrożność. Najpierw delikatnie odkurz tapetę odkurzaczem z miękką szczotką. Następnie rozpuść kilka kropli płynu do naczyń w wiaderku z ciepłą wodą. Zmocz w roztworze miękką ściereczkę, następnie dobrze ją wyciśnij i delikatnie przetrzyj tapetę. Unikaj nadmiaru wody, aby tapeta nie zaczęła się odklejać. Jeśli na tapecie winylowej są bardzo trudne plamy, użyj delikatnej pasty z sody oczyszczonej.
Czyszczenie zabrudzonej powierzchni ściany
Zanim zaczniesz czyścić ściany, zwróć uwagę na to, czym są pomalowane, fot. fotoduets

O czym jeszcze pamiętać, myjąc zanieczyszczone ściany?

Jeśli chcesz wyczyścić ściany z cegły, kamienia, drewna lub innych naturalnych materiałów, musisz do nich zupełnie inaczej podejść. W przypadku cegły i kamienia należy użyć mieszanki wody z octem w proporcji 1:1, a następnie przemyć nią powierzchnię. Do usunięcia zabrudzeń przyda się również szczotka o miękkim włosiu, z której pomocą pozbędziesz się plam. W przypadku drewnianych ścian możesz wykorzystać mieszankę wody z łagodnym detergentem. Unikaj nadmiaru wody, aby nie uszkodzić drewna. Onet sugeruje, że świetnie spiszą się również specjalne preparaty do drewna. Postaraj się również przestrzegać kilku kluczowych zasad, dzięki którym lepiej będzie zadbać o czystość ścian:

  • Aby upewnić się, że wybrany detergent nie zaszkodzi powierzchni ściany, zawsze przetestuj go na mało widocznym jej fragmencie.
  • Systematycznie czyść i przecieraj ścianę, aby zapobiec gromadzeniu się na niej brudu i kurzu.
  • Zapewnij dobą wentylację w pomieszczeniu, aby uniknąć nadmiernego gromadzenia się pleśni i wilgoci na ścianach.
  • W miejscach najbardziej narażonych na zabrudzenia, takich jak m.in. kuchnia, zastosuj farbę lub tapetę łatwiejszą do utrzymania w czystości.
ikona podziel się Przekaż dalej

Zobacz podobne newsy

Zobacz podobne artykuły

Skomentuj
Załóż kontoużytkownika
  • Komentuj pod własnym nickiem
  • Otrzymuj powiadomieniach o odpowiedziach na Twoje komentarze
Załóż konto