Jak umyć ścianę – sposoby na niewielkie zabrudzenia

O poplamienie ściany nietrudno, zwłaszcza dla dzieci nie jest to żadne wyzwanie. Kredki i czekoladowe rączki wystarczą, by na farbie pojawiły się trwałe ślady. Dorośli nie są lepsi – niestety często na ścianę coś się wychlapie, w kuchni łatwo ją zalać na przykład pryskającym z patelni tłuszczem, problemem może być także rower, buty lub zwierzęta.

Na szczęście takie plamy możesz zwyczajnie zmyć. Jak wyczyścić ścianę? Słowo klucz w tym przypadku brzmi – bardzo delikatnie. Nawet jeśli użyłeś najlepszej jakości, wodoodpornych i plamoodpornych farb, należy zachować szczególną ostrożność. Plamy zmywa się subtelnymi ruchami, przejeżdżając z góry na dół. Przyda ci się gąbka do kąpieli lub do naczyń. Nie szoruj – używaj wyłącznie gładszej strony. Nie żałuj za to wody – jej nadmiar zbierzesz a reszta bez problemu wyschnie bez śladu. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także te artykuły na temat usuwania różnych plam.

Czym umyć ściany – sposób na plam różnego rodzaju

Jak czyścić zabrudzenia ze ścian? Do mycia ścian możesz użyć zwykłego płynu do mycia naczyń. Taki detergent ma bardzo wiele zalet – przede wszystkim jest delikatny i nie przyczyni się do odbarwienia farby. To sposób na mycie farb akrylowych, olejnych czy kauczukowych, ale pod warunkiem, że zabrudzenia nie są duże. Woda z dodatkiem płynu do mycia naczyń sprawdza się zwłaszcza na tłuste plamy, czyli w kuchni, może także usunąć kredki świecowe i tym podobne zabrudzenia. Płyn do mycia naczyń absorbuje tłuszcz – w końcu do tego został stworzony.

Na mocniejsze zabrudzenia lub takie, które się rozmazują, jak sadza, smary czy osad z dymu tytoniowego, potrzebne jest specjalne mydło do mycia ścian. Kupisz je w sklepie pod nazwą „mydło malarskie”. To preparat najczęściej w formie żelu, który należy rozpuścić w letniej wodzie. Można nanieść go gąbką na ścianę i zrobić dużo piany, a następnie przetrzeć wszystko ciepłą wodą.

Raczej staraj się umyć całą ścianę na raz – może okazać się, że miejsce po myciu będzie widoczne. Ten środek także jest bardzo uniwersalny, mycie ścian akrylowych jak najbardziej także wchodzi w grę. Jeśli ten sposób nie zadziała, niestety trzeba będzie pomyśleć o odnowieniu farby. Jak umyć ścianę przed malowaniem? Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także artykuł ze sposobami na temat usuwania zapachu stęchlizny.

Mycie ściany nie jest trudne. Brudne ściany można oczyścić za pomocą miekkiej ściereczki. Mycie ścian przed malowaniem musi być przeprowadzone bardzo dokładnie.
Jak i czym umyć ścianę - przegląd najlepszych sposobów na brudne ściany

Mycie ścian przed malowaniem

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że brud na ścianach przed malowaniem to największy błąd. Chociaż farba ma duże właściwości kryjące, a często także antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, musi być położona na czystą ścianę. Możesz pozostawić tylko niewielkie zabrudzenia, które po prostu nie chcą zejść. To, jak dokładnie uda ci się wyczyścić ściany przed gruntowanie, będzie miało wpływ na trwałość powłoki malarskiej.

Jak wyczyścić ścianę? Przede wszystkim zacznij od jej dokładnego odkurzenia. Możesz zebrać niewidoczny kurz miotełką, możesz także zastosować odkurzacz, dojeżdżając szczotką bardzo blisko powierzchni ściany (uważając, by jej nie porysować). Dopiero wtedy możesz zabrać się za mycie. Przyda ci się także mydło do mycia ścian. Rozpuszczony preparat nałóż na całą powierzchnię. Gąbka może okazać się nieszczególnie komfortowa, możesz za to użyć szczotki na większym kiju albo specjalnego mopa (takiego jak do mycia szyb). Później dobrze umyj ścianę wodą i poczekaj, aż przeschnie.

Przed gruntowaniem musisz także rozejrzeć się, czy na ścianie nie ma śladów obecności pleśni albo grzybów. To niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci. Jeśli coś wzbudza twój niepokój, sięgnij po preparat grzybo- lub pleśniobójczy. Jego zastosowanie jest łatwe i wygodne, a będziesz mieć pewność, że pozbędziesz się drobnoustrojów raz na zawsze. Nie musisz głowić się, czym umyć ściany w tym przypadku, środków na rynku jest naprawdę mnóstwo. Mydło malarskie także ma takie właściwości, jeśli więc plama nie jest duża, możesz go zastosować. Dopiero tak przygotowane ściany możesz zacząć malować.

ikona podziel się Przekaż dalej