Alergia na roztocza - jak z nią walczyć?
Alergia na roztocza kurzu domowego to jedna z najczęściej występujących alergii - cierpi na nią aż 6 milionów Polaków! Jej objawy nie należą do przyjemnych, jednak przestrzeganie kilku najważniejszych zasad będzie dla nas gwarancją uwolnienia się od reakcji organizmu na alergen. W artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczącego alergii na roztocza kurzu domowego.
Roztocza kurzu domowego - czym właściwie są?
Roztocza to maleńkie pajęczaki, które żywią się ludzkim złuszczonym naskórkiem. Pożywienia szukają przede wszystkim tam, gdzie spędzamy najwięcej czasu i gdzie materiał ma bezpośredni kontakt z naszą skórą. Dodatkowo roztocza lubią ciepło i wilgoć. Najwięcej znajdziemy ich zatem:
- w pościeli;
- na poduszkach;
- na kocach;
- na ręcznikach;
- na zabawkach pluszowych.
Same roztocza nie są alergenem, jednak to ich odchody mogą nas uczulić.
Objawy alergii na roztocza kurzu domowego
Reakcje alergiczne najczęściej dotykają z rana, zaraz po wstaniu - to dlatego, że w łóżku znajduje się najwięcej alergenów. Również podczas sprzątania mogą dokuczać nam objawy alergii. Najgorszym czasem dla alergika jest sezon grzewczy, od jesieni do wiosny. To właśnie wtedy najwięcej czasu spędzamy w pomieszczeniach, nie wietrzymy ich zbyt często oraz ogrzewamy mieszkanie, stwarzając tym samym najlepsze warunki dla rozmnażania się roztoczy kurzu domowego. Objawy typowe dla tego typu alergii to między innymi:
- katar;
- duszności, kaszel, problemy z oddychaniem;
- zaczerwienione oczy;
- problemy skórne (podrażnienie, wysypka).
Należy pamiętać, że dzieci znacznie gorzej znoszą alergię i w ich przypadku reakcje alergiczne są wyraźniejsze i bardziej niebezpieczne.
Jak chronić się przed objawami alergii na roztocza?
Aby w jak największym stopniu uniknąć reakcji alergicznych, należy przede wszystkim zadbać o czystość w miejscach, gdzie przebywamy najczęściej. Częste odkurzanie i wycieranie kurzu to podstawa (jednak jeśli to my sami mamy alergię, sprzątajmy ostrożnie, w maseczce, zakrywając skórę). Należy regularnie wymieniać pościel i ręczniki oraz prać je w hipoalergicznych środkach - najlepiej takich, które jednocześnie mają właściwości dezynfekujące (na przykład Mr. ZIGGI dostępny na http://mr-ziggi.pl/produkty/). Dzięki temu nie tylko uchronimy się przed reakcjami alergicznymi na substancje zawarte w proszku, ale i oczyścimy tkaniny z roztoczy i ich odchodów. Pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń. Dobrze jest jak najbardziej ograniczyć liczbę elementów dekoracyjnych, na których może gromadzić się kurz. Zwróćmy uwagę na sposób przechowywania - najlepiej w pojemnikach, w zamknięciu.
Środki chemiczne przeznaczone dla alergików
W przypadku częstego sprzątania, które jest konieczne, jeśli chcemy jak najbardziej zminimalizować ryzyko pojawienia się reakcji alergicznych, ważny jest dobór odpowiednich środków chemii gospodarczej. Przede wszystkim powinny być one hipoalergiczne, czyli oparte na działaniu delikatnych, nieuczulających, ale i skutecznych substancji. Takie środki zwykle są bezzapachowe, aby nie podrażniać dodatkowo dróg oddechowych. Dobrze, jeśli będą też wydajne i ekonomiczne - pozwala na to skoncentrowana formuła, dzięki której już niewielka ilość produktu pozwoli nam na dokładne czyszczenie czy pranie. Warto zwrócić też uwagę na to, czy produkt jest dezynfekujący - wówczas możemy pozbyć się z czyszczonych materiałów także bakterii i grzybów, które powodują choroby. Najważniejsze jest, aby świadomie wybierać takie środki do prania i czyszczenia, które nie tylko będą bezpieczne dla naszej skóry, ale i dla powierzchni i materiałów, do których są przeznaczone.
Jak walczyć z alergią na roztocza - podsumowanie
Minimalizowanie ryzyka pojawienia się objawów alergii na roztocza to przede wszystkim dbanie o porządek i pozbywanie się kurzu. Pamiętajmy o czyszczeniu miejsc, w których gromadzi się najwięcej roztoczy. Używajmy do tego odpowiednich środków. Dzięki temu katar czy duszności pojawiające się po kontakcie z alergenem przestaną nam dokuczać!
artykuł sponsorowany