Domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego

Jak zauważyć, że masz kamień nazębny?

Kiedy w jamie ustnej nagromadzą się bakterie, mogą w mniejszym lub większym stopniu przywrzeć do szkliwa. Jeżeli napotkają tam resztki jedzenia, zaczną błyskawicznie się rozmnażać – właśnie przez to pojawia się żółty nalot na zębach. Jeżeli osad nazębny nie zostanie szybko usunięty, będzie twardnieć i przylgnie do szkliwa ze zdwojoną mocą – a w takiej formie stanie się o wiele trudniejszy do usunięcia. Właśnie tak tworzy się kamień na zębach. Często powstaje on w wewnętrznych przestrzeniach, między zębami dolnymi. Bardzo często tworzy on również charakterystyczną kreskę, znajdującą się przy linii dziąseł.

Usuwanie nalotu z zębów jest szalenie ważne, bo może przeobrazić się właśnie we wspomniany kamień. Jego najbardziej wyraźnym objawem jest nalot w barwie brązowej bądź żółtej, będący „miksem” resztek pokarmowych, bakterii oraz soli mineralnych. Usunięcie kamienia nazębnego okazuje się niezbędne, bo może on atakować coraz bardziej – sprawiając, że szkliwo stanie się szorstkie i zwyczajnie… brudne. A to poskutkuje zarówno nieświeżym oddechem, jak i stanem zapalnym całej jamy ustnej. A może zainteresuje cię także ten artykuł o wybielaniu zębów w domu?

1. Codzienna higiena jamy ustnej

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak rozpuścić kamień nazębny domowym sposobem, koniecznie zadbaj o codzienną higienę jamy ustnej! Oczywiście, nie chodzi tu wyłącznie o szczotkowanie zębów! Ważne jest również czyszczenie ich specjalnymi nitkami dentystycznymi, jakie oczyszczają przestrzenie między zębami.

Nie możesz umyć zębów bezpośrednio po spożyciu pokarmu? Postaraj się mieć przy sobie płyn do płukania bądź przynajmniej gumę do żucia (bez cukru). Pamiętaj, że takie sposoby na usuwanie kamienia nazębnego nie będą dobrym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o domowe sposoby na ból zęba.

2. Ocet jabłkowy na kamień nazębny

Usuwanie nalotu z zębów będzie znacznie prostsze dzięki domowym sposobom takim, jak chociażby… ocet jabłkowy! Ocet owy sprzyja wzmocnieniu zębów oraz wykazuje właściwości przeciwpróchnicze. Mało tego, skutecznie zwalcza kamień na zębach, jednocześnie przeciwdziałając osadzaniu się go ponownie. To znakomity środek na kamień, dzięki któremu piaskowanie zębów może wcale się nie przydać!

Pamiętaj, aby stosować ocet jabłkowy wyłącznie raz w tygodniu. W tym celu skrop szczoteczkę do zębów tylko trzema kropelkami octu i… miłego czyszczenia! Sprawdź także ten artykuł z domowymi sposobami na ból dziąseł.

Czym usunąć kamień nazębny w domu?

3. Usuwanie kamienia sodą oczyszczoną i solą

Jednym z najbardziej powszechnych sposobów jest oczywiście… soda oczyszczona. Wystarczy, że umieścisz ją w pojemniczku i zamoczysz w niej szczoteczkę. Wówczas należy zmoczyć ją delikatnie kilkoma kroplami wody, a następnie delikatnie czyścić zęby.

Soda oczyszczona oraz inne domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego, a także podpowiedzi, jak zachować biały uśmiech
Domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego – 5 sprawdzonych metod

Pamiętaj, że soda oczyszczona ma słony smak, zatem zaleca się aplikować ją w niewielkich ilościach. Należy pamiętać też, że sodą oczyszczoną nie można myć zębów, jeżeli bolą – zdecydowanie, nie są to wówczas zbyt trafne domowe sposoby na ból zęba. Soda sobie z nim nie poradzi, a może tylko nasilić ból poprzez podrażnianie szkliwa.

4. Soda oczyszczona z olejem kokosowym

Warto pamiętać, że olej kokosowy jest bardzo cennym źródłem substancji naturalnych, jakie wykazują działanie antybakteryjne. W ostatnich latach soda oczyszczona z olejem kokosowym stały się stuprocentowo ekologicznym sposobem na usunięcie kamienia nazębnego! Przygotuj w tym celu:

  • 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
  • 1 łyżkę stołową oleju kokosowego (najlepiej nierafinowany)

Następnie wymieszaj składniki tak, by powstała pasta. Nanieś ją na szczoteczkę i korzystaj z mikstury zamiast pasty! Staraj się myć nią zęby przynajmniej jeden raz dziennie, przez jeden tydzień.

Jak widzisz, domowe sposoby na usuwanie kamienia nazębnego w dużej mierze opierają się na sodzie oczyszczonej. Połączona z olejem kokosowym stanowi idealny środek na pozbycie się niezbyt estetycznego kamienia. Mało tego, olej kokosowy nie tylko może rozpuścić kamień nazębny, ale też skutecznie usunie bakterie z jamy ustnej. Mieszanka dodatkowo odżywi i naturalnie wybieli zęby!

5. Węgiel aktywny a kamień nazębny

Mimo że jest naturalnie czarny, jest to jedna z najbardziej skutecznych metod na domowe usuwanie kamienia nazębnego. Zastanawiasz się, czym usunąć kamień z zębów? Sięgnij po węgiel aktywny! Składniki aktywne, jakie są w nim zawarte, usuwają resztki jedzenia, a także bakterie jakie atakują szkliwo. Przygotuj:

  • 1 kapsułkę węgla aktywnego
  • 2 łyżki stołowe wody

Zmieszaj ze sobą całość, aż uzyskasz konsystencję pasty. Zanurz szczoteczkę w paście i dokładnie umyj nią zęby. Pamiętaj, żeby zostawić na zębach ok. 5 minut po to, by składniki węgla aktywnego zdążyły się uaktywnić!

ikona podziel się Przekaż dalej