Dziś skupimy się zatem na sprawdzonych i skutecznych sposobach na usuwanie zabrudzeń i plam z powierzchni mebli. Skóra, drewno lub polipropylen? Bez obaw, poradzimy sobie z każdym z nich.

Czyszczenie mebli – kierowanie się wskazówkami producentów

Jeśli chcemy, żeby nasze meble były zawsze w optymalnej formie, należy bezwzględnie kierować się zaleceniami producentów. Każdy typ materiału wymaga bowiem innego traktowania. Przy niektórych można wykorzystać z popularnych środków czyszczących, w innych przypadkach jest to wysoce niewskazane.

Dbanie o meble to też nie tylko wybór odpowiednich preparatów, ale też wykonywanie konkretnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zanim zatem przystąpimy do działania, warto sprawdzić, czy w przypadku naszych mebli jest to na pewno korzystne.

Jeśli nie mamy pewności, zawsze można wykonać test. Wystarczy zastosować dany specyfik (domowy lub sklepowy) na niewielkiej powierzchni mebla, najlepiej w niewidocznym meblu. Wówczas zyskamy pewność, czy nie dojdzie do uszkodzenia powierzchni lub nieestetycznych odbarwień, które mogłyby zniszczyć przedmiot.

Jak czyścić meble – sprawdzone sposoby

Każdy typ wyposażenia wymaga nieco innej pielęgnacji. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze najważniejsza jest regularność oraz precyzja działania. To dzięki nim meble przez długi czas utrzymają optymalny wygląd oraz posłużą nam przez lata.

Jak czyścić meble drewniane?

Ludzie coraz chętniej kupują drewniane meble nie tylko do wnętrz, ale też do ogrodów. Są one eleganckie i wygodne, wpisują się niemal w każdą aranżację nowoczesną i klasyczną. Takie właśnie są choćby meble ogrodowe z Bazkar.pl, solidne, z dobrej jakości drewna egzotycznego.

Na rynku bez trudu znajdziemy szereg preparatów do pielęgnacji drewna. Najczęściej zawierają lakiery lub woski. Dużą popularnością cieszą się także specjalne oleje, które nakłada się co kilka miesięcy.

Zanim nałożymy warstwę impregnującą, należy oczywiście dokładnie oczyścić powierzchnię mebli. Powinno się to robić wilgotną szmatką – pamiętajmy jednak, że konstrukcje z drewna nie lubią nadmiaru wody, która może im solidnie zaszkodzić. Pamiętajmy, że drewniane konstrukcje należy czyścić wyłącznie miękkimi szmatkami. Ostre szczotki lub szorstkie gąbki mogłyby bowiem doprowadzić do porysowania mebla.

Wszelkie rysy, które pojawiają się na powierzchni drewna, usuwa się nakładając na nie wazelinę. Pozostawia się ją na meblu na 24 godziny, a następnie poleruje zarysowane miejsce.

Wiklina i rattan – czyli materiały do specjalnego traktowania

Jeszcze bardziej problematyczne potrafią być plecionki z rodzimej wikliny i egzotycznego rattanu. Cieszą się olbrzymią popularnością w ogrodach zewnętrznych i zimowych, ale też coraz chętniej ustawia się je w modnych salonach w stylu boho lub globalnego nomady.

Wiklina i rattan bardzo nie lubią wody. Dlatego też należy je czyścić bardzo ostrożnie. Najlepiej przecierać je wilgotną szmatką, na której rozpylono tylko roztwór wody (zwykłej i utlenionej) z dodatkiem soku z cytryny. Pozwoli to usunąć rozmaite zanieczyszczenia oraz utrzymać jednorodny koloryt całego mebla.

Tworzywa sztuczne – ekstremalnie wygodny polipropylen

Jak skutecznie wyczyścić meble?
Jak skutecznie wyczyścić meble?

Tworzywa sztuczne mają swoich wielu zwolenników. Powszechnie wytwarza się z nich meble do ogrodu lub wnętrz domowych. A utrzymanie ich w czystości jest naprawdę proste.

Zazwyczaj wystarczy tylko szmatka lub miękka gąbka oraz woda z odrobiną delikatnego detergentu. Po przetarciu trzeba tylko pozostawić mebel do całkowitego wyschnięcia i znów będzie gotowy do dalszego użytku.

Meble tapicerowane, skórzane i poduszki – jak poradzić sobie z uciążliwymi plamami?

Meble tapicerowane oraz poduszki na meble ogrodowe wymagają sporo uwagi, gdyż w ich przypadku nie możemy zazwyczaj zamoczyć ich wodą.

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, żeby tkaninę regularnie odkurzać, stosując do tego odpowiednią końcówkę odkurzacza. Gdy jednak pojawią się zaplamienia, zwykłe ściągnięcie warstwy kurzu nie wystarczy.

Wówczas trzeba zastosować szczoteczkę lub miękką gąbkę i specjalny szampon do obić, który nakłada się delikatnie na plamę, nie wcierając go zbyt mocno, gdyż mogłoby to doprowadzić do uszkodzenia tkaniny.

Podobnie postępuje się z meblami skórzanymi. W ich przypadku trzeba równocześnie pamiętać o nakładaniu co kilka miesięcy specjalnego mleczka impregnującego, które nawilża skórę i zwiększa jej wytrzymałość na zabrudzenia i przetarcia.

Czyste meble – gwarancja wygody oraz przyjemnego spędzania czasu

Czyste i zadbane meble to podstawa pięknego salonu lub przestrzeni tarasowej. Wszelkie zabrudzenia i uszkodzenia powierzchni mebli zmniejszają wygodę, a także sprawiają, że relaks staje się zdecydowanie mniej przyjemny.

Aby nasze meble cieszyły nas swoim wyglądem przez naprawdę długi czas, koniecznie trzeba dbać o nie regularnie od chwili zakupu – wówczas będą wygodne i piękne przez wiele lat.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej