Właściwe otoczenie

Sypialnia powinna być miejscem zupełnego wyciszenia, dlatego warto zadbać o to, by samo pomieszczenie wspierało nasz sen. W sypialni należy unikać jaskrawych kolorów i niepotrzebnych mebli czy przedmiotów. Powinniśmy zdecydować się na przestrzeń, która będzie jak najmniej dla nas stymulująca. Wieczorem warto zrezygnować z mocnego oświetlenia, a podczas czytania książek przed snem, unikać stawiania lampki tuż przy głowie.

Materac

Ogromne znaczenie na jakość naszego snu ma materac. Taki, który zapewnia nieodpowiednie podparcie będzie powodował nawracające bóle kręgosłupa. Materac powinien zapewniać naszemu kręgosłupowi ułożenie w linii prostej. Jeśli pomiędzy odcinkiem lędźwiowym, a materacem występuje wolna przestrzeń, oznacza to, że sam materac jest za twardy.

Jak właściwie zadbać o nasz sen?
Jak właściwie zadbać o nasz sen?

Źródło: JYSK

Warto wybrać materac, a także samą pościel, które mają właściwości wentylujące. Dzięki temu zapewnimy sobie wysoki komfort snu i zadbamy o higienę materaca. Samą pościel oraz naszą pidżamę powinniśmy często prać, a pokój przed snem powinien być przewietrzony.

W ciągu dnia

W ciągu dnia warto unikać przebywania w sypialni na łóżku. To miejsce powinno być zarezerwowane wyłącznie na nocny odpoczynek. Warto także zapewnić sobie okazję do aktywności fizycznej. Po treningu będziemy bardziej zmęczeni i szybciej zaśniemy. Przed pójściem spać warto unikać spożywania posiłków – można postawić na dobrą ziołową herbatę. Wieczorem zrezygnujmy z mocnego oświetlenia i odłóżmy telefony komórkowe na półkę. Starajmy się wyciszyć i przygotować do snu.

Wieczorne rytuały

 Wprowadzenie jakiegoś rodzaju rutyny do naszych wieczorów z pewnością pomoże nam w szybszym zaśnięciu. Ciepła kąpiel, relaksująca muzyka czy słuchanie ulubionego podcastu pomoże nam się odstresować i oderwać myśli od trosk dnia, które mogą zakłócać nasz wieczorny spokój. Ćwiczenia oddechu i medytacja również mogą okazać się korzystne dla naszego snu.

Czy sypiasz dobrze? Rozwiąż test i sprawdź: https://jysk.pl/guide/zbadaj-swoj-sen

Wieczorne przygotowania mogą zagwarantować nam całonocny i dobry sen, jeśli jednak borykamy się z problemem bezsenności, być może warto udać się do specjalisty. Zły sen ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie, dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by zapewnić sobie najlepszy odpoczynek nocny.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej