Co to są wszy i jak je zwalczyć?

Cykl życiowy wszy

Wesz ludzka jest niewielkim owadem bezskrzydłym, spłaszczonym grzbietowo-brzusznie. Dorosła postać osiąga od 2 do 4,7 mm. Pasożytuje na włosach i w ubraniach. Najczęściej atakuje dzieci, podczas wycieczek szkolnych, w czasie roku szkolnego i na koloniach. Może też pasożytować na dorosłych.

Wesz jest rozdzielnopłciowa, samice są nieco większe od samców. Po kopulacji składają jajka (znane jako gnidy) o wielkości ok. 1 mm. Pojedyncza samica jest w stanie złożyć do 10 jajek każdego dnia. Dlatego cykl życiowy tego owada przebiega bardzo szybko.

Wszy są nie tylko nieprzyjemnym, dokuczliwym owadem, ale też nosicielami poważnych chorób zakaźnych. Dlatego pozbycie się ich zaraz po wykryciu jest niezwykle ważne. O tym jak radzić sobie z tym pasożytem piszemy w dalszej części artykułu.

Jak stosować szampon zapobiegający wszom?

Szampon przeciw wszom jest koniecznym elementem radzenia sobie z pasożytem. Nie wystarczy jednak umyć włosów raz, żeby dolegliwość całkiem minęła. Do każdego szamponu dołączona jest instrukcja. Ogólna zasada jest taka, że głowę myjemy raz, wyczesujemy zabite pasożyty, a po około tygodniu czynność powtarzamy. Warto wiedzieć, że jaja wszy to gnidy, które zagnieżdżają się we włosach. Sprawdź ten artykuł z poradami, jak rozpoznać gnidy.

Dla większej skuteczności można zastosować dodatkowo płyn przeciw wszawicy z permetryną. Na rynku dostępne są też balsamy, pianki i odżywki do włosów z olejkami eterycznymi i alantoiną. Niektóre firmy oferują cały zestaw produktów pod jedną marką – na przykład Hedrin albo Sora.

Wszy u dzieci można też leczyć za pomocą specjalnych gumek nasyconych olejkami odstraszającymi wszy. Cena dostępnych preparatów nie jest wysoka. Przynajmniej w porównaniu z innymi szamponami leczniczymi. Płyn to w ogóle wydatek rzędu kilkunastu złotych. W przypadku dzieci lepiej kupić droższy szampon na wszy, ale taki, co do którego mamy pewność, że nie podrażni skóry.

Rodzaje szamponów przeciw wszawicy

Rodzaj

Skład

Działanie

chemiczny

permetryna albo benzoesan benzylu

Silne; nie polecane dla małych dzieci; wszy z czasem uodparniają się na składniki

silikonowy

Cyklometikon-5 i dimetikon

Skuteczne; bezpieczne dla dzieci; ułatwiają wyczesywanie

ziołowy

Delacet i artemisol

Silne; alternatywa dla uczulonych na składniki syntetyczne; dla dorosłych i dzieci powyżej 6-go roku życia

Szampon przeciw wszawicy - jakie szampony stosować?

Szampony na wszy u dzieci

Wszy u dzieci pojawiają się dużo częściej niż u dorosłych. Szczególnie narażone są dzieci w wieku szkolnym, ale zdarza się i plaga pasożytów w przedszkolu. W zależności od wieku dziecka dobiera się odpowiedni szampon przeciw wszom, jak również inne kosmetyki, dopasowane do skóry dziecka.

  • Paranit – można go stosować przeciw wszawicy już od 2 roku życia u dzieci. Ponieważ ma silne działanie, nadaje się również dla dorosłych. Ten szampon na wszy nie wymaga długotrwałych zabiegów. Wystarczy nałożyć go na suche włosy na 10 minut, następnie spłukać i czynność powtórzyć po 7 dniach. Te dwie aplikacje powinny wystarczyć, żeby pozbyć się pasożytów. Biorąc pod uwagę jego skuteczność i uniwersalność, cena jest stosunkowo niska – około 25 zł. Z tych powodów polecamy Paranit jako najlepsze rozwiązanie.
  • Pipi Nitolic – spośród szamponów bezpiecznych dla dzieci, ten jest wybierany chyba najczęściej. Zwalcza zarówno wszy jak i gnidy. Szampon należy trzymać na głowie przez 60 minut, następnie spłukać i wyczesać włosy z martwych pasożytów. Dla większości osób to właśnie czas całej operacji stanowi minus szamponu Pipi. Jednak skuteczność wynagradza czekanie.
  • Alphanova kids – szampon dla dzieci, również dla niemowlaków. Zaleca się jednak ostrożność u dzieci poniżej 3-go roku życia. Dzięki zawartemu aromatowi nie tylko niszczy wszy i gnidy, ale odstrasza je, zapobiegając nawrotom pasożytów. Kuracja trwa 10 minut. Czasami konieczne jest powtórzenie kuracji dla pełnej skuteczności. Ten szampon przeciw wszom nie należy do najtańszych, zwykle ok. 30 zł za 200 ml. Jest jednak bardzo wydajny i wart swojej ceny.
Wszy we włosach oraz polecany szampon na wszy i skuteczny szampon przeciw wszom i najlepsze sposoby na wszy
Jaki szampon na wszy wybrać? Sprawdzamy najlepsze preparaty na rynku

Spośród preparatów bezpiecznych dla dzieci polecamy też Hedrin. Jest to płyn przeciw wszom na bazie silikonów. Zawiera dimetikon i cyklometikon. Nadaje się do stosowania u małych dzieci (powyżej 6 miesiąca życia).

Szampony na wszy u dorosłych

Wszy u dorosłych mogą się pojawić zarówno po kontakcie z zakażonymi maluchami jak i po przebywaniu w miejscach publicznych. Ryzyko poza szkołą, przedszkolem czy zarażeniem w domu jest niewielkie. Jednak czasem się zdarza. Dorośli mogą stosować szampony i preparaty dla dzieci. Jednak mogą też sobie pozwolić na zastosowanie mocniejszych środków. Mogą bez problemu stosować szampony chemiczne z permetryną.

  • Sora Forte – typowy szampon z permetryną. Można go stosować u dzieci, ale z zachowaniem ostrożności, gdyż skład może mieć działanie uczulające. Raczej zalecany dla dorosłych. Po nałożeniu szamponu na głowę wystarczy potrzymać go 10 minut. Następnie należy dokładnie spłukać włosy.
  • Szampon Dr Soleil – zawierający benzoensan benzylu, preparat zwalczający różne pasożyty ludzkie, w tym wszy. Można go użyć jednorazowo (zgodnie z instrukcją dwa mycia w odstępie 24 godzin, plus mycie po tygodniu) albo regularnie, w okresie epidemii pasożytów. Zaletą jest uniwersalność zastosowania. Wadą zdecydowanie cena. Ze względu na mocne składniki może uczulać.

Nie tylko szampon zapobiegający wszom, ale również płyny ziołowe np. artemisol, mają dużą skuteczność. Minusem jest skomplikowana procedura, której trzeba się poddać podczas kuracji.

Jak zapobiec nawrotom wszy u dzieci?

Specyfika gnidy i jak ją wyczesać

Gnidy, czyli jaja wszy, są łatwe do zauważenia. Jednak, ze względu na nieruchliwość, trudno je początkowo odróżnić od łupieżu. Ta sama wielkość i kolor dają zmyłę. Pierwszym sygnałem alarmowym jest to, że bardzo dobrze trzymają się włosa. Kiedy im się bliżej przyjrzeć, są owalne. Można nawet zauważyć niewielką dziurkę wentylacyjną.

Pozbycie się gnid to podstawa zapobiegania wszawicy. Od razu jak je odkryjemy, stosujemy szampon na wszy – według instrukcji dołączonej do danego preparatu. Jednak szampon przeciw wszom jedynie zabija gnidy, podobnie każdy preparat, jak Artemisol czy Hedrin. Nie sprawiają one, że gnidy znikają. Jaja są przyklejone do włosów silną substancją klejącą.

Żeby wyczesać gnidy z włosów, trzeba użyć specjalnego grzebienia. Cena takiego grzebienia jest zróżnicowana, ale najprostsze można dostać bez problemu za mniej niż 10 zł. Można zapytać o niego w każdej aptece. Warto zrobić to przed myciem, żeby mieć pod ręką od razu po zabiegu.

Dobre praktyki

Raz wyleczone wszy u dorosłych rzadziej wracają. Natomiast mogą się pojawić z powrotem u dzieci. Nawet jeśli stosujemy najlepszy szampon na wszy. Warto więc nauczyć dziecko kilku dobrych praktyk. Sprawią one, że nasza pociecha sama zachowa higienę i ostrożność. Warto przy tym pouczyć, że wszy nie są niczym nienormalnym. Dobrze, żeby dziecko odróżniało między dystansem związanym ze wspólnym używaniem rzeczy, a zwykłym bojkotem kolegów czy ich poniżaniem „bo mają wszy”.

Przede wszystkim dzieci w szkołach mają tendencję do pożyczania sobie szczotek i grzebieni. Dziewczynki chętnie wymieniają się gumkami i zapinkami. Jeżeli w szkole panuje wszawica, jest to najłatwiejszy sposób na zarażenie. Trzeba dziecku powiedzieć, żeby tego nie robiło.

Wobec odkrytych wszy nikt nie powinien wpadać w panikę. Sposoby na ich zlikwidowanie, które pokazaliśmy w niniejszym poradniku wystarczą, żeby je zwalczyć. Warto jednak zwracać uwagę na głowę dziecka i działać natychmiast po wykryciu pasożyta. Również po to, żeby uniknąć wszy u dorosłych.

ikona podziel się Przekaż dalej