Wieńce i wiązanki pogrzebowe – kto i kiedy je składa

Wiązanki żałobne od wieńca do bukietu

Zacznijmy od najokazalszych kompozycji, jakimi są wieńce. Zakupu wieńców pogrzebowych zwykle dokonuje grupa ludzi, ponieważ są one drogie. Może to być najbliższa rodzina, koledzy z pracy czy znajomi z klubu sportowego, szachowego albo stowarzyszenia kombatantów. Charakterystyczne dla wieńców pogrzebowych jest to, że zajmują dużo miejsca i są bardzo reprezentacyjne. Na wstęgach znajdują się słowa pożegnania od osób, które zakupiły taką kompozycję. Na przykład „Kochanemu dziadkowi, wnuki” albo „Ostatnie pożegnanie od kolegów z pracy”. Dodatkowo mogą się znaleźć sentencje typu „Pozostanie w naszej pamięci” albo „Z wyrazami współczucia” (jeśli słowa są skierowane od znajomych do krewnych zmarłego).

Drugie co do wielkości i kosztów są palmy pogrzebowe. To duże wiązanki pogrzebowe układane w formie palmy (mają „wrzecionowaty” kształt). Najczęściej są okazałe i również zaopatrzone w ozdobne szarfy z pożegnaniem lub sentencją. Palma pogrzebowa to zwykle dar od bliskich znajomych i najbliższej rodziny np. żony dla męża.

Na trzecim miejscu są wiązanki żałobne. Mogą być większe i bardziej okazałe lub mniejsze. Ceny i wygląd wiązanek funeralnych są zróżnicowane. W zależności od tego jak bardzo czujemy się związani ze zmarłym składamy mniejszą, skromną wiązankę lub bardziej wyszukaną. Osoba spoza rodziny lub daleki krewny może ograniczyć się do niewielkiego bukietu pogrzebowego lub nawet jednego kwiatu np. mieczyka z przystrojeniem.

Wiązanki i wieńce – ceny

Ceny wiązanek i wieńców są bardzo zróżnicowane. Zależy to oczywiście od wielkości i okazałości kompozycji. Jednak w ramach poszczególnych typów wiązanek też mogą być duże różnice w cenach. Wpływ na koszt może mieć to jakie kwiaty pogrzebowe wybierzemy, jakie będą dodatkowe ozdoby i u kogo to wszystko zamówimy. Cena może się też wahać w zależności od pory roku i kosztu użycia konkretnych roślin w danym sezonie. Podane poniżej zestawienie jest orientacyjne.

  • Wieńce pogrzebowe – 250-1000 zł
  • Wiązanki pogrzebowe – 50-250 zł (w tym cena palmy pogrzebowej może się wahać między 150 a nawet 500 zł)
  • Bukiet pogrzebowy – 40-150 zł

Jak widać ustalenie ceny nie jest takie łatwe. Bukiet z białych róż może nas kosztować 50 zł, ale duża wiązanka z kilku rodzajów kwiatów i liści, dodatkowo z szarfą może być dużo droższa, nawet do 200-250 zł. Dlatego najpierw należy ustalić budżet, jaki możemy przeznaczyć na wiązankę czy palmę pogrzebową, a następnie wybrać spośród propozycji przedstawionych przez wykonawcę.

Jak najlepiej dobrać wiązanki żałobne

Kompozycje z białych róż, lilii i mieczyków

Wybierając spośród różnych wiązanek żałobnych możemy czuć się trochę zagubieni. Jeżeli nie kierujemy się wyłącznie ceną i chcemy wyrazić coś więcej za pomocą takiej kompozycji, to najlepiej zapoznać się z symboliką kwiatów pogrzebowych. Znajomość tych znaczeń może się przydać nawet jeśli będziemy się kierować wyłącznie estetyką wiązanki.

Chryzantemy – to jesienne kwiaty, które oznaczają żałobę i przemijanie. Jednocześnie są dość trwałe, więc nasz wieniec ma szansę poleżeć bez więdnięcia przez dłuższy czas.

Mieczyki – można ich użyć dla podkreślenia silnej osobowości zmarłego albo w przypadku nagłej śmierci. To również trwałe kwiaty.

Róże – najczęściej wybierane przez owdowiałą żonę czy męża lub partnera osoby zmarłej. Są symbolem miłości poza grób. Wieńce z białych róż najlepiej zachować więc dla bardzo bliskiej rodziny. Do wyboru mamy też róże czerwone i pąsowe.

Goździki – symbolizują niezatartą pamięć. Zawsze dobrze się sprawdzą w wiązankach funeralnych, niezależnie od tego kim byliśmy dla zmarłego.

Lilie – są symbolem młodości i niewinności. Zwykle stanowią część kompozycji na grobie osoby młodej.

Wiązanka pogrzebowa z białych róż leżąca na trumnie, a także podpowiedzi, jakie wiązanki pogrzebowe wybrać, ich rodzaje oraz ceny
Wiązanki pogrzebowe, czyli najpiękniejsze kwiaty na pogrzeb - ceny, rodzaje, wielkość, kwiaty oraz wybór krok po kroku

Lilie, goździki i róże świetnie nadadzą się do mniejszego bukietu pogrzebowego. Natomiast mieczyki i chryzantemy, w połączeniu np. z mocnym podłożem z iglaków dobrze sprawdzą się w wieńcach, palmach i dużych wiązankach żałobnych. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jaki ubiór na pogrzeb wybrać.

Wiązanki pogrzebowe – podłoże

Skoro już wspomnieliśmy o podłożu, to warto powiedzieć kilka słów o tym jakie są możliwości. W dużych kompozycjach pogrzebowych specjaliści radzą używać iglaków. Trzeba tylko pamiętać, że po jakimś czasie igły opadną. Nie jest to więc dobry pomysł w przypadku wiązanek na groby np. z okazji Zaduszek. Alternatywą w tym przypadku są podłoża drewniane. Jeżeli chodzi o podłoże dla kwiatów pogrzebowych, to możemy wykorzystać również łodygi osadzone na gąbce florystycznej. Wiązanki pogrzebowe na takiej podstawie można przygotować tylko w cieplejszej porze roku.

Do małych wiązanek i bukietów pogrzebowych nie potrzeba podłoża. Chociaż dobrze jest wybrać odpowiednio mocne liście, które będą bazą dla delikatniejszych kwiatów.  Tę decyzję najlepiej zostawić specjalistom od florystyki. My wybierzemy tylko to, co będzie nam się bardziej podobało wizualnie.

Wyjątkowe bukiety i wieńce pogrzebowe

Śmierć bliskiej osoby bywa często ciosem dla rodziny. Czasami nie mamy czasu ani ochoty skupiać się za bardzo na wyglądzie wiązanek. Dla niektórych jednak jest to bardzo ważne. Chcemy, żeby ostatnia podróż bliskiego człowieka była piękna i wyjątkowa. Najpiękniejsze kompozycje nie zawsze muszą się wiązać w wysokimi cenami.

Położenie na grobie wiązanki z białych róż, przeplatanych paprocią i ozdobienie jej białą szarfą stworzy wspaniały efekt. Wśród kwiatów pogrzebowych szczególnie ciekawe są te o zabarwieniu fioletowym. Goździki w tym kolorze, na podłożu z iglaków będą wyglądać dostojnie i uroczyście. Fioletowy goździk dobrze komponuje się też z białymi różami. Chociaż zwykle tego zestawu nie używa się do wiązanek żałobnych. Z dodatkiem głębokiej zieleni np. świerka mogą jednak być dobrze widoczne i robić niepowtarzalne wrażenie.

Od najbliższej rodziny i bliskich przyjaciół dobrze będzie też wyglądał wieniec z wielu różnych kwiatów żałobnych. Połączenie róż, goździków i lilii bardzo dobrze zagra kolorystycznie.

Wiązanki pogrzebowe powinny być komponowane zgodnie z wymienionymi wyżej zasadami. Nie jest w dobrym tonie przyćmiewać swoją kompozycją kwiatów złożonych od rodziny i przyjaciół. Jeżeli jesteśmy najbliższymi zmarłego warto natomiast postarać się o wyjątkową wiązankę na pogrzeb.

ikona podziel się Przekaż dalej