Wskazówka 1: zadbaj o dobrą organizację

Zanim przystąpisz do prasowania – posortuj wyprane rzeczy według rodzaju tkaniny i maksymalnej temperatury prasowania. Najlepiej zacznij od ubrań wykonanych z delikatnych materiałów, wymagających niskiej temperatury prasowania. Stopniowo przechodź do ubrań wykonanych z bawełny, lnu i dżinsu, które będziesz prasować w dużo wyższej temperaturze. Taka organizacja zaoszczędzi sporo czasu i pozwoli uniknąć kłopotliwego przestawiania temperatury żelazka w jedną i drugą stronę.

Wskazówka 2: wybierz odpowiedni sprzęt

Dobry sprzęt to podstawa – również w temacie prasowania. By robić to szybko, wygodnie i skutecznie rozważ zakup żelazka z generatorem pary (zobacz na teesa.pl). Para wodna wydostająca się z urządzenia pod dużym ciśnieniem z łatwością usunie wszelkie zagniecenia. Zwróć również uwagę na komfortową możliwość prasowania w pionie. Dzięki tej funkcji wyprasujesz ubrania bez konieczności ściągania ich z wieszaka! W ten sposób szybko i łatwo odświeżysz również powieszone zasłony czy firanki. Bardziej zaawansowane modele żelazek posiadają również panel sterowania ułatwiający regulację urządzenia – żelazko samo poinformuje Cię o konieczności wymiany filtra antywapiennego czy uzupełnienia zbiornika na wodę. Sprytne, prawda?

Wskazówka 3: nie przepełniaj pralki

Postaraj się nie przepełniać bębna pralki ubraniami! Pamiętaj, że im więcej stłoczonych w pralce ubrań, tym więcej nieestetycznych i trudnych do wyprasowania zagnieceń. Robiąc pranie, staraj się pozostawiać około 1/3 bębna pustą. Unikaj również wspólnego prania zwiewnych, delikatnych tkanin z ciężkimi materiałami. Te ostatnie – nasiąknięte wodą – przygniatają delikatne tkaniny powodując ich duże wygniecenie. Po zakończonym praniu od razu strzepnij i wywieś ubrania na suszarkę.

Wskazówka 4: prasuj wilgotne ubrania

Dobrą praktyką znacznie ułatwiającą prasowanie jest robienie tego na lekko wilgotnych ubraniach. Oczywiście – możesz skorzystać z funkcji spryskiwacza, która należy do standardowego wyposażenia żelazek. Jeśli jednak jesteś zwolenniczką bardziej ekonomicznych rozwiązań – prasuj ubrania nim całkowicie wyschną. Dzięki temu zużyjesz mniej wody i unikniesz zalegania ubrań w przestrzeni pokoju.

Wskazówka 5: użyj preparatów do prasowania

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów, które ułatwiają prasowanie, dzięki zawartym w nich substancjom, takim jak krochmal czy silikon. Wybierając środek z substancją zapachową – dodasz swoim ubraniom odrobiny świeżości. Podczas prasowania możesz również sięgnąć po preparaty domowej roboty. Domowym środkiem do zmiękczania tkanin jest ocet. Wystarczy, że wymieszasz ocet i wodę w proporcjach 1 do 4. Dla zapachu dodaj kilka kropli ulubionego olejku, np. lawendowego. Tak przygotowaną miksturą spryskaj ubrania tuż przed prasowaniem. Ocet zmiękczy zagniecenia i zdecydowanie ułatwi ich prasowanie, a jego zapach szybko zwietrzeje.

Stosując pięć powyższych wskazówek sprawisz, że prasowanie będzie nie tylko szybsze czy łatwiejsze, ale również dużo bardziej efektywne. Twoje ubrania będą czyste, pachnące i eleganckie – i to w zaledwie kilka chwil. Wystarczy, że zadbasz o odpowiedni sprzęt i dobrą organizację pracy. Czy wiesz już, co zrobisz z zaoszczędzonym czasem?

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej