Prasowanie bez tajemnic – oto sprawdzone sposoby na łatwe wyprasowanie odzieży

Aby prasowanie ubrań przebiegało szybko, warto poznać podstawowe zasady prasowania dotyczące doboru temperatury do tkanin i sposobów do rodzajów części garderoby. Warto również poznać porady, jak wyprasować koszulę bez żelazka w awaryjnych sytuacjach, a także po prostu triki na szybkie prasowanie koszul. Zacznijmy jednak od początku, czyli przedstawiamy podstawowe zasady prasowania, które warto znać.

Prasowanie zaczynamy od rozpoznania tkaniny, by dobrać do niej odpowiednią temperaturę i technikę. Prasowanie bawełny przeprowadzany w temperaturze od 150 do 180 stopni Celsjusza. Ciemniejsze i czarne ubrania lepiej prasować na lewą stronę, by uniknąć nabłyszczenia tkaniny. Można także użyć bawełnianej ściereczki.

Prasowanie lnu wymaga temperatury od 180 do 220 stopni Celsjusza i nawilżania spryskiwaczem w celu ułatwienia rozprostowania zagnieceń. Wełnę prasujemy w temperaturze od 120 do 150 stopni Celsjusza na lewą stronę, a po przewróceniu na prawą prasujemy przez ściereczkę. Zaleca się przykładanie żelazka zamiast przesuwania go po tkaninie.

Jak wygląda szybkie prasowanie koszul i ubrań z jedwabiu? Temperatura to od 90 do 120 stopni Celsjusza, a prasowanie odbywa się na lewej stronie. Tkaninę można delikatnie zwilżać w miejscu zagnieceń, ale nie stosujemy pary. Pozostaje jeszcze jedna, bardzo popularna tkanina, czyli poliester. Tutaj może się obyć bez żelazka, gdyż można przeprowadzić samoczynne prasowanie w pionie, czyli rozwiesić ubranie na wieszaku po praniu. Aby przeprowadzić prasowanie poliestru bez żelazka, ubranie warto także rozciągnąć i wygładzić. Jeśli jednak konieczne jest prasowanie, zalecana temperatura to 90 stopni Celsjusza.

Jak prasować i jak wyprasować koszulę bez żelazka?

Szybkie prasowanie koszul to umiejętność, którą posiądzie się, znając i stosując zasady prasowania. Krochmalenie ubrań nie jest popularne, ale czasem sprawdza się w przypadku koszul. Jednak ich sprawne prasowanie całkowicie załatwia sprawę. Zatem jak prasować koszule?

Szybkie prasowanie koszul zaczynamy od kołnierzyka – od rogów kierujemy się do środka. Następnie rozprostowujemy górę koszuli i ramiona, które nakładamy na węższą część deski. W dalszej kolejności prasujemy mankiety oraz całe rękawy, pamiętając o ich równym rozłożeniu i prasowaniu wzdłuż szwów. Teraz pora na „plecy koszuli”, a następnie jej boki. Kiedy koszula jest już wyprasowana, sprawdzamy mankiety i kołnierzyk, gdyż te mogą jeszcze wymagać poprawek.

Jak wyprasować koszulę bez żelazka? Tutaj pomocne okaże się krochmalenie ubrań, ale nie tylko, gdyż istnieją na to pewne patenty. Można przeprowadzić prasowanie w pionie z użyciem lżejszej i poręczniejszej parownicy. Jeśli takowej nie posiadamy, można spróbować domowych metod i na przykład rozwiesić koszulę w pobliżu parującej wody z kabiny prysznicowej. Para wodna „rozluźnia” włókna i sprawia, że zagniecenia znikają. Nie można jednak liczyć na spektakularne efekty, ale sposób ten może wyratować z opresji, zwłaszcza na wyjeździe. Więcej porad i informacji na temat prasowania znajdziesz w artykułach zebranych na tej stronie.