Jak kupić dobre żelazko?

Przewodowe czy nie?

Jeżeli nie chcesz mieć pod ręką plątającego się wiecznie kabla, a także męczy Cię stałe podłączanie żelazka do zasilania, najkorzystniej będzie zamienić je na bezprzewodową wersję. Ogromnym plusem tego rodzaju sprzętu jest fakt, że zabierzesz je dosłownie wszędzie! Bezprzewodowe żelazko pozwala na swobodę prasowania, jednak przy nieco wolniejszym tempie nagrzewania się niż klasyczne – co skutkuje wolniejszym tempem prasowania ciuchów.

Tak więc, opinie są dość podzielone. Tradycjonaliści wolą przewodowe żelazka, z kolei zwolennicy innowacyjnych rozwiązań korzystają z tych bezprzewodowych. Sprawdź także porady na temat czyszczenia przypalonego żelazka.

Jakie żelazko kupić - budowa żelazka

W dzisiejszych czasach nie ma jednolitej formy sprzętów. Trzeba więc zwrócić uwagę na to, jak wygląda stopa żelazka. Można wybrać zwężaną z przodu, która doskonale prasuje koszule, a także miejsca między guzikami. Żelazko w takiej formie doskonale wyprasuje również… dziecięce ubranka.

Modele ze stopą w kształcie kropli wody posiadają z kolei zwężenie z przodu i z tyłu. Budowa ta pozwala żelazku nie gnieść materiału, kiedy wycofujesz je w trakcie prasowania. Właśnie dlatego, stopa ta zwana jest wielokierunkową.

Żelazko parowe – jakie żelazko kupić?

Żelazko na parę kontra natężenie pary

Żelazko to jest jednym z najpopularniejszych obecnie na rynku. Pozwala na wykorzystywanie pary wodnej w celu efektywnego prasowania ubrań – wszystko to za sprawą gorącej pary, rozluźniającej włókna ubrań. Jeżeli nadal zastanawiasz się, jakie żelazko kupić, warto pamiętać o natężeniu pary – podawane jest one w gramach na minutę. Klasyczne żelazka wytwarzają je zazwyczaj w granicach 40g/min, z kolei droższe modele będą wydzielać tej pary już około 50gr/min. A może zainteresuje cię także artykuł o odkamienianiu żelazka?

Skuteczność żelazka parowego

Zastanawiasz się, jakie żelazka polecacie wy? Cóż, żelazka parowe zdecydowanie wygrywają! Mimo, że część ludzi krytykuje je za brak wygody w prasowaniu, to kupno takiego żelazka jest strzałem w dziesiątkę! Para wyprostuje tkaninę szybciej i efektywniej niż klasyczne żelazko. Warto wspomnieć również, że żelazko na parę poradzi sobie nawet z grubym materiałem (jak wełna), ale też z kilkoma warstwami danej tkaniny naraz!

Najlepsze żelazko parowe to takie, które ma wysoką moc i jest bardzo skuteczne. Najlepsze modele świetnie się sprawdzają do stosowania na co dzień.
Jakie żelazko kupić – polecane marki i modele dobrych żelazek

Jakie żelazka polecacie - odpowiedź w formie przeglądu

Bosch Sensixx’x DI90 AntiShine

Żelazko to zyskało bardzo przychylne opinie użytkowników. Generowanie pary jest jego główną funkcją. Samo żelazko nagrzewa się w kilka minut, a opcja pionowego uderzenia pary pomoże w szybkim odświeżaniu ubrań. Bosch wyposażony został w stopę ceramiczną, co pozwala wyprasować nawet najgorsze zagniecenia.

Philips Azur Perforer Plus

Błyskawicznie się nagrzewa, a także pozwala pracować samą parą – to pomocna funkcja przy odświeżaniu długich zasłon! Dużym plusem jest posiadanie przez żelazko marki Philips opcji samoczyszczenia się stopy żelazka, dzięki wyrzucanej pod wysokim ciśnieniem parze.

Tefal Ultimate FV9775 Calc Collector

Dzięki wyjmowanej szufladce antywapiennej żelazko to usuwa kamień, jednocześnie zapewniając mu mocną parę. Spory zbiornik na wodę (350ml) sprawia, że Tefal Ultimate radzi sobie z dużą ilością odzieży w krótkim odstępie czasowym.

Najważniejsze cechy dobrego żelazka

Skoro wiesz już, jakie żelazko kupić, pora na podsumowanie kwestii najważniejszych jego cech. Jak kupić dobre żelazko i na co zwrócić uwagę?

  • Moc żelazka – od niej zależy szybkość nagrzewania się stopy żelazka.
  • Temperatura – do jej regulacji może posłużyć pokrętło lub przyciski, pozwalające na dostosowywanie pracy żelazka do prasowanej tkaniny.
  • Stopa żelazka – od jej kształtu zależy to, jaki będzie końcowy efekt prasowania. Musi być odporna na zarysowania, a także mieć dobrze rozłożone otwory parowe. Do wyboru masz stopy ceramiczne, stalowe bądź teflonowe.
  • Para wodna – im wyższa jej wartość, tym wyższa będzie możliwość prasowania nawet kilku warstw materiału naraz!
ikona podziel się Przekaż dalej