Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze żelazka parowego

Moc i para

Należy to dokładnie przeanalizować, ponieważ właśnie to pomoże przyspieszyć czas prasowania i zadecyduje o jakości efektu końcowego. Para wnika we włókna i zmiękcza je. Można więc ustalić zależność, że im wyższa moc żelazka, tym więcej pary może ono wytworzyć i tym łatwiej będzie usunąć zagniecenia. Jeśli mamy zbyt pogniecione ubranie, a do dyspozycji mamy tylko niskiej jakości żelazko o niewielkiej mocy, efekt będzie prawdopodobnie niewystarczalny. Średnia moc żelazka mieści się w przedziale ok. 1400-1800 W. Ponadto, wiele modeli, typu Philips PerfectCare na www.mediaexpert.pl posiada urządzenie regulujące, które określa ilość pary emitowanej na tkaninę poddawaną prasowaniu. Jest to przydatne zarówno przy pracy z bardzo grubą odzieżą, na przykład na zimę, jak i z delikatnymi elementami, które mogą ulec uszkodzeniu przy użyciu tradycyjnego żelazka.

Rodzaj pary w żelazkach

Możemy również znaleźć różne rodzaje pary:

  • Para stała: najczęściej spotykane żelazka parowe, charakteryzują się tym, że zawsze wydzielają taką samą ilość ciepła. W tym przypadku ilość wody w zbiorniku nie będzie miała znaczenia, ponieważ zawsze będzie ona uwalniana w tym samym tempie.
  • Funkcja extra steam: w tym przypadku emitują one parę z prędkością około 80 gramów/minutę. Najlepiej jest pomyśleć o tej funkcji przy skomplikowanych zagnieceniach.

Oprócz wszystkich powyższych opcji w zakresie mocy i strumienia pary istnieją pewne specjalne modele, takie jak te, które uwalniają parę jonową. Wyróżniają się tym, że emitują parę wodną, ale ich cząsteczki są znacznie mniejsze. Mają one zdolność do głębszego wnikania w tkanki, dzięki czemu usuwają nawet najbardziej skomplikowane zagniecenia.

Inne aspekty do rozważenia przy wyborze żelazka parowego

  • Rodzaj przewodu: niektóre modele mają obrotowy przewód, dzięki czemu można je dostosować do miejsca prasowania, a w razie potrzeby mogą nawet obracać się w zakresie 180-360º.
  • System zapobiegający kapaniu: system, który zazwyczaj posiadają już wszystkie żelazka parowe. Jak sama nazwa wskazuje, zapobiega on kapaniu ze zbiornika na wodę.
  • Temperatura: każda tkanina może być prasowana tylko w określonej temperaturze. W zależności od tego, co zamierzasz prasować, wybierzesz żelazko o większej lub mniejszej mocy.
  • Budżet: W zależności od budżetu, możesz wybrać podstawowy model żelazka parowego lub bardziej zaawansowany.

W pierwszej kolejności wybieraj modele, które mają funkcje automatycznego wyłączania, aby uniknąć wypadków, jeśli zapomnisz wyłączyć urządzenia. Dzisiejsze żelazka parowe są już wyposażone w system zapobiegający kapaniu i system samoczyszczący. Jeśli posiadasz funkcję extra steam, może ona sprawić, że Twoje ubrania będą jeszcze bardziej miękkie, zwłaszcza jeśli są wykonane np. z lnu, który trudniej się prasuje.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej