Mrówki faraona w naszym domu

Charakterystyka mrówek faraona

Mrówki to w pewnym sensie geniusze adaptacji. Małe stworzenia, tworzące wielką kolonię mogą przetrwać w bardzo różnych warunkach. Ich skomplikowana struktura społeczna zapewnia sprawne działanie kolonii. Niestety ich zdolność przystosowania sprawia, że są też bardzo trudnym do zwalczenia szkodnikiem. Potrafią się zagnieździć w domu jednorodzinnym jak i w mieszkaniu w bloku. W przeciwieństwie do innych owadów, tworzących kolonie, w jej centrum nie znajduje się jedna królowa. Faraonki potrafią mieć w jednej kolonii nawet do 2000 królowych! Również nie zakładają jednego gniazda, mają ich wiele. Małe, bardzo liczne, opanowujące kilka niezależnych punktów w mieszkaniu – wszystko to sprawia, że niełatwo je likwidować.

Mrówki robotnice są niewielkie – od 1,9 do 2,5 mm długości. Królowa dorasta do 4 mm i tylko nieznacznie różni się od robotnic barwą. Nie jest więc łatwa do namierzenia. Robotnice można rozpoznać po barwie – od żółtawej do brązowo-czerwonej. Dlatego niektórzy mówią, że mają czerwone mrówki w domu. Od innych mrówek żerujących przy ludzkich siedzibach odróżniają je dwunastoczłonowe czułki.

Mrówki faraona prawdopodobnie przywędrowały do nas z Afryki Północnej lub Indonezji. Nie wiadomo więc czy są to egipskie owady. Jednak ze względu na swoje południowe pochodzenie wolą ciepłe mieszkania od zimnego lasu czy łąki. Sprawdź także ten artykuł z poradami o tępieniu mrówek w domu.

Skąd się biorą faraonki w domu?

Kiedy pewnego dnia odkrywamy czerwone mrówki w domu, możemy się zastanawiać skąd się biorą. Niekoniecznie jest to wina gospodarzy mieszkania. Mrówki faraonki w domu zakładają gniazda w wilgotnych szczelinach, dlatego zwykle spotkamy je w łazience lub w kuchni. W blokach z wielkiej płyty i starych domach jednorodzinnych mają mnóstwo miejsc, w których mogą się zagnieździć. Zaletą, z punktu widzenia mieszkańców, jest to, że nie oddalają się za bardzo od gniazda. Kiedy zauważymy więc faraonki w domu, to można się domyślać, gdzie mają gniazdo. Ta wiedza ułatwia tępienie szkodników. Jednak, żeby naprawdę pozbyć się mrówek faraona trzeba dokładnie zbadać wszystkie szczeliny w mieszkaniu.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, ta odmiana mrówek lubi budować wiele gniazd w jednym mieszkaniu. Dlatego ich obecność w kuchni czy spiżarni może oznaczać, że pojawią się też np. w łazience. Mimo wszystko warto sprawdzić pojemniki z jedzeniem i nietypowe miejsca – pudełka stojące w zacienionym miejscu, doniczki na parapecie.

Szczególnie problematyczne może być tępienie mrówek w mieszkaniu w bloku. Domy budowane z wielkiej płyty mają dużo zakamarków w źle uszczelnionych ścianach. Mrówki faraonki mogą więc bez problemu zagnieździć się w miejscach, które są dla nas trudno dostępne. Wtedy najlepiej wezwać ekipę dezynsekcyjną. Jak pozbyć się mrówek faraona?

Szkodliwość mrówek i ich zwalczanie domowymi sposobami

Jakie szkody powodują mrówki faraonki w domu?

Mrówki faraona są nie tylko uciążliwe, ale mogą powodować prawdziwe szkody w domu. Ponieważ żyją w miejscach pozbawionych higieny, jak niedostępne zakamarki kuchni czy łazienki, mogą przenosić różne zarazki.

Jednocześnie ich szkodliwość polega na tym, że wchodzą do jedzenia. Wszystkie zarazki, które złapały wędrując po brudnych i niedostępnych miejscach przenoszą do mąki czy cukru. Szczególnie latem, kiedy jest ciepło i namnażają się choroby, może to być bardzo niebezpieczne.

Znane są przypadki przenoszenia przez faraonki w domu takich bakterii jak salmonella. Poza tym mrówki przegryzają opakowania dając dostęp do naszej żywności innym szkodnikom, np. molom spożywczym. Dla osób uczulonych na jad owadów niebezpieczne są też ukąszenia mrówek. Dla pozostałych jest to dodatkowy dyskomfort spowodowany obecnością tych stworzeń w mieszkaniu.

Domowe sposoby na faraonki

Najprostszym sposobem na zwalczanie mrówek jest obniżenie temperatury w mieszkaniu. Jeżeli za oknem panuje zima, to dobrze jest po prostu dokładnie wietrzyć pomieszczenia. Jeżeli przeszkadza nam zimno, możemy wyprowadzić się na kilka dni. Jednocześnie oczywiście musimy zadbać o higienę pomieszczeń. Warto pozbyć się wszelkich nieszczelnych pojemników i zamiast tego spakować jedzenie do szczelnych słoików i puszek. Resztę do lodówki. W takich warunkach królowa i robotnice po prostu będą musiały poszukać innego miejsca. Wadą tej metody jest to, że po naszym powrocie do normalnego trybu życia prawdopodobnie wrócą mrówki. Możemy temu zapobiec stosując domowej roboty środek na mrówki faraona.

Najlepszy domowy preparat to połączenie octu i soku z cytrusa. Jednego i drugiego mrówki nie znoszą. Żeby odpowiedzieć na pytanie jak wytępić mrówki, trzeba sprawdzić, gdzie wchodzą do gniazd i którędy się przemieszczają. Drogi i wejścia do szpar można spryskać przygotowanym preparatem. Można też likwidować mrówki kładąc na ich drodze plasterki cytryny, liście mięty i lawendy. Jednak jest to żmudny sposób. Istnieją lepsze metody na to jak zwalczyć egipskie mrówki.

Jeżeli nie chcemy, żeby w mieszkaniu leżała trutka np. ze względu na zwierzęta domowe, możemy po prostu zacementować lub zatkać silikonem wejścia do gniazd. Musimy tylko najpierw ustalić skąd się biorą mrówki w naszym domu. Możliwe przecież, że przeszły od sąsiada.

Jak pozbyć się mrówek faraona - preparaty chemiczne i dezynsekcja

Trutka czy inny preparat na mrówki?

Na pytanie, jak wytępić mrówki, najlepszą odpowiedzią jest – za pomocą insektycydów. Metody domowe, które opisaliśmy powyżej są bezpieczne dla jedzenia. Są też dobrym rozwiązaniem, jeżeli w domu mamy zwierzątko lub raczkującego malucha. Jednak chemiczny środek na mrówki faraona zawsze daje większą pewność. Oto propozycje zwalczania mrówek środkami chemicznymi:

  • Spray – środek przeciw owadom w sprayu jest bardzo łatwy w użyciu. Obserwujemy ścieżkę, którą przemieszczają się mrówki faraona, żeby ustalić skąd wychodzą. Całość ścieżki i otwory, w których mogą się gnieździć mrówki faraonki w domu spryskujemy substancją przeciw owadom. Uważamy, żeby płyn nie dostał się do jedzenia ani do oczu. Taka forma trucizny ma dużą szkodliwość, nie tylko dla mrówek, więc trzeba zachować szczególną ostrożność.
  • Trutka w granulkach – jest zrobiona na zasadzie fałszywego pokarmu. Dzięki wykorzystaniu zachowań społecznych mrówek można sprawić, że zaniosą granulki trutki do mrowiska, gdzie dostanie je również królowa i larwy. Dzięki temu pozbywamy się całej kolonii. Wadą tej metody jest długi czas przyswojenia. Może się okazać, że nie wystarczy jedna porcja preparatu, żeby pozbyć się szkodników.
  • Trutka w żelu – zwalczanie mrówek tym preparatem wygląda podobnie jak w przypadku granulek. Ma jednak dużo wyższą skuteczność. Żel może być stosowany nie tylko w mieszkaniu w bloku, ale w magazynach, sklepach czy lokalach gastronomicznych. Wadą jest wysoka cena.

Oferta firm dezynsekcyjnych

Jeżeli mimo zastosowania powyższych środków nie damy rady mrówkom, albo po prostu nie chcemy likwidować ich na własną rękę, to dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie profesjonalistów. Firmy dezynsekcyjne mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o tępienie szkodników.

Tym co może odstraszać od korzystania z usług firm dezynsekcyjnych jest cena. Jednak zaletą jest skuteczność i szybkość działania. Domowe sposoby trzeba czasem stosować metodą prób i błędów, albo czekać tygodniami na efekty. W przypadku firmy dezynsekcja mrówki faraona dokonywana jest bezpośrednio w siedliskach szkodnika. Profesjonaliści mają też do dyspozycji więcej środków i narzędzi.

Jeżeli chcemy, żeby faraonki w domu nie przetrwały i nie wróciły za jakiś czas, to wybór firmy dezynsekcyjnej jest dobrym pomysłem. Zwłaszcza, jeżeli potrzebna jest pomoc nie tylko w domu, ale w lokalu.

Mając do wyboru całą gamę środków możecie teraz łatwo zdecydować o tym jak wytępić mrówki faraona. Co najważniejsze – wiecie, jak zrobić to, nie narażając siebie i rodziny na zatrucie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96.7% czytelników artykuł okazał się być pomocny