Niebezpieczna mysz polna w domu

Chociaż mysz polna jest naprawdę niewielka, może okazać się, że szkody, które wyrządzi będą naprawdę duże. I nie chodzi tutaj o to, że pożywia się zapasami i niszczy je pozostawiając na nich swoje odchody. Warto wiedzieć, że myszy polne często są nośnikami poważnych chorób (na przykład brucelozy). Na dodatek gryzonie w domu oznaczają bardzo poważne kłopoty.

Myszy często wygryzają dziury, w których tworzą gniazda. Oznacza to, że drewniane konstrukcje budynku są zagrożone. Na dodatek często robią otwory w elewacji, ociepleniu i tym podobnych. Ich zęby są bardzo ostre i mysz potrafi w błyskawicznym tempie zrobić naprawdę głęboką norę. Na dodatek zapach tych zwierząt jest naprawdę odstręczający. Nawet, jeśli mysz się wypłoszy, pozostaje w powietrzu i trudno go się pozbyć. Dlatego za wszelką cenę powinno się chronić dom, piwnicę czy strych przed wizytą tych niechcianych gości, ponadto, kiedy tylko zauważysz, że mysz wprowadziła się na dobre, od razu starać się ją wygonić. A może zainteresuje cię także ten artykuł o pułapce na myszy?

Walka z myszami – domowe sposoby

Myszy w domu najczęściej zwalczane są trutkami lub pułapkami. Ten pierwszy sposób jest skuteczny, ale dość niebezpieczny. Trutki na myszy są toksyczne i jeśli masz w domu dzieci lub zwierzęta domowe, od razu z niego zrezygnuj. Pułapki są lepszym rozwiązaniem, nawet wtedy, gdy nie chcesz zabijać zwierzęcia. Możesz kupić żywołapkę, czyli klatkę metalową, w której system zapadni i sprężyn zatrzaskuje mysz w środku. Możesz także zdecydować się na wykorzystanie domowych sposobów i spróbować stworzyć własną pułapkę.

Mysz polna w domu szybko daje się zwabić na zapach mięsa, płatków zbożowych czy sera. Dlatego warto pomyśleć o zastosowaniu takiej przynęty. Dobrym rozwiązaniem jest zrobienie pułapki z butelki po wodzie – odcięta i odwrócona górna część powinna zostać włożona i przyklejona do dolnej tak, by powstał lejek. Na dno wkłada się przynętę. Zwabiona nią mysz polna bez problemu wchodzi przez otwór do butelki, ale nie może się z niej wydostać, a ty możesz ją wywieźć z dala od domu.

Mysz w drucianej pułapce oraz najlepsze domowe sposoby na walkę z myszami w domu i w mieszkaniu krok po kroku
Jak pozbyć się myszy polnych z domu, piwnicy czy strychu

Pomysłów na domowe pułapki jest bardzo wiele. Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie taśmy klejącej (na przykład dwustronnej lub budowlanej, o silniejszym kleju) w miejscu, gdzie mysz przechodzi. Ten sposób nie zawsze jest skuteczny – nawet jeśli mysz przyklei się do taśmy, może udać jej się uwolnić, ale jeśli nie masz nic innego pod ręką, możesz go spróbować na początek. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z domowymi sposobami.

Co odstrasza myszy?

Świetnym rozwiązaniem jest nie próba schwytania myszy, a odstraszenia jej. Jest kilka sposobów na to, by wygonić gryzonia z domu na dobre, ale nie zrobić mu przy tym krzywdy. Domowe sposoby wskazują na to, by użyć produktów, których zapach wypłoszy myszy. Co odstrasza myszy najszybciej?

Myszy w domu nie wytrzymają długo, jeśli w powietrzu będzie unosił się zapach liści pomidorów, mięty, rumianku lub kwiatów wrotyczu. Wystarczy je zebrać i ułożyć w okolicach gniazda myszy. Te zapachy bardzo skutecznie odstraszają gryzonie. Wymienione rośliny świetnie sprawdzają się zarówno w formie świeżej, jak i suszonej. Myszy źle znoszą także zapach lakieru do włosów czy spleśniałej cytryny. To świetne sposoby na pozbycie się ich ze strychu czy piwnicy – wystarczy rozpylić lakier lub podłożyć pod gniazdo spleśniałą cytrynę.

Warto zainteresować się także emitatorami dźwięków, których nie znoszą gryzonie. Tych dźwięków nie słyszą ani ludzie, ani psy i koty, a dla myszy, nornic, szczurów i kretów jest on po prostu nie do zniesienia. Dźwięki są tak drażniące, że mysz ewakuuje się z domu jak najprędzej. Tego rodzaju odstraszacze mają bardzo daleki zasięg, więc prawdopodobieństwo, że gryzoń wyprowadzi się po prostu w inny kąt domu jest bardzo małe.

ikona podziel się Przekaż dalej