Do opłacalności zakupu pralko-suszarki warto podejść w praktyczny sposób: zestawić ze sobą powody na tak z powodami na nie, aby na końcu zdecydować, czy rzeczywiście warto.

I właśnie to ujrzysz w tym artykule. Prześledzimy wspólnie zalety oraz wady urządzeń 2w1 do prania i suszenia. Zacznijmy od jasnych stron.

Zalety pralko-suszarek – dlaczego warto kupić?

  • Tańszy wydatek – przynajmniej w kwestii jednorazowego zakupu sprzętu. Wystarczy spojrzeć np. na ten ranking - https://www.prorankingi.pl/rankingi/agd/pralko-suszarka/. Widać po nim, że znajdą się atrakcyjne urządzenia nawet do 2000 zł. Również pralko-suszarki slim (do 45 cm głębokości) nie są zazwyczaj drogie. W przypadku pralki i suszarki trudno zejść poniżej 3500-4000 zł.
  • Więcej miejsca – jeden z kluczowych powodów na TAK. Kupujesz i montujesz jedno urządzenie, a nie 2. Oszczędzasz miejsce w łazience czy domowej pralni. Nie kombinujesz z łącznikami, masz z tym święty spokój. Do tego masz do wyboru płytsze modele. Na rynku suszarek bardzo trudno o model slim, chociażby poniżej tych 50 cm głębokości.
  • Cykl łączony – gdy po praniu od razu następuje suszenie. Jaka z tego korzyść? Nie przekładasz ubrań z bębna do bębna, nie ustawiasz cyklu w drugim urządzeniu, a więc oszczędzasz czas i trochę sił.

Wady pralko-suszarek – co nie przemawia za zakupem?

  • Mniejsza ładowność dla suszenia – i to wyraźnie, co czasem utrudnia korzystanie z łączonego cyklu. Przykładowo: wiele pralko-suszarek oferuje 8 kg wsadu dla prania, ale 5 kg dla suszenia.
  • Gorsza energooszczędność – zależnie od częstości prania i suszenia, 2 osobne urządzenia korzystniej wpłyną na rachunki za media. Nawet o kilkaset złotych na rok.
  • Dłuższe, a często też trochę gorsze jakościowo suszenie – zarówno na energooszczędność, jak i jakość suszenia wpływa obecność pompy ciepła. Praktycznie każda suszarka ją ma, ale w przypadku pralko-suszarek… tylko te najlepsze, których ceny często przekraczają 4000, a nawet 5000 zł. Suszenie trwa więc dłużej, a delikatne ubrania mogą łatwiej się skurczyć. Dużo zależy oczywiście od modelu, ale suszarki suszą po prostu lepiej od urządzeń 2w1. A co z praniem? Tutaj akurat nie ma kolosalnych różnic.
  • Mniej programów suszenia – mało kto na to zwraca uwagę, ale pralko-suszarki zazwyczaj nie zachwycają pod względem listy programów suszenia. Tych dotyczących prania mają sporo, ale z drugą funkcją jest już gorzej. Osobne suszarki zapewniają z kolei pełno specjalnych trybów i cykli. Są funkcjonalniejsze.

Kiedy kupić pralko-suszarkę, a kiedy nie?

Kup pralko-suszarkę, gdy koniecznie chcesz zaoszczędzić miejsce lub go po prostu nie ma na 2 osobne urządzenia. Innym mocnym argumentem jest chęć zaoszczędzenia na zakupie sprzętu. Z drugiej strony… późniejsze utrzymanie go (opłaty za media) wyjdzie drożej.

2 osobne urządzenia zapewnią Ci lepszą skuteczność suszenia ciuchów, więcej programów oraz korzystniejszą energooszczędność, choć zabiorą przestrzeń i więcej kasy podczas zakupu urządzeń.

Kilka przewag osobnej pralki i suszarki ma mniejsze znaczenie, gdy wybierasz sprzęt 2w1, ale klasy premium, czyli np. z pompą ciepła. Druga sprawa, że sporo to wyniesie.

Mimo tego widać sens zakupu pralko-suszarki. Te urządzenia stają się coraz lepsze i powoli zbliżają się skutecznością suszenia do osobnych suszarek.

Źródła:

https://www.prorankingi.pl/blog/pralko-suszarka-czy-warto-ja-kupic/

materiał partnera

ikona podziel się Przekaż dalej