Skąd muszki w domu?

Muszki kwasówki – kilka słów na ich temat

Muszki owocówki, znane też jako muszki kwasówki albo octówki należą do rodziny Drosophilidae. To niewielkie owady z rzędu muchówek, żywiące się drożdżami powstającymi na gnijących owocach. Przyciągają je nie świeże, a właśnie nieco fermentujące przetwory. Dlatego mogą chętnie lecieć również do octu, wina czy piwa.

Są to zwierzęta niezwykle odporne. Ich umiejętność przetrwania i szybkie rozmnażanie doskonale przydają się np. w pracach laboratoryjnych. Jednak w domu nie są tak mile widziane.

Niektórzy, widząc z dnia na dzień, jak w czystym mieszkaniu pojawia się plaga małych muszek, mogą być zaskoczeni i zastanawiać się jak powstają. Jednego dnia nie było śladu po owadach, a następnego jest ich cała chmara. Rozmnażanie tych stworzeń jest faktycznie bardzo szybkie i niewiele im potrzeba do powiększenia populacji. Najczęściej muszki pojawiają się na owocach.

Rozmnażanie i cykl życiowy

Muszki owocówki lub octówki są rozdzielnopłciowe. Znaczy to, że potrzebują osobników obu płci do rozmnażania. Nie stanowi to jednak żadnego problemu, gdyż każda para potrafi jednorazowo dorobić się 60 jaj. Biorąc pod uwagę, że muszki rzadko latają wokół owoców pojedynczo, jedna taka wizyta może dać setki jaj czekających na wyklucie. Najlepiej w domu, gdzie mają dobre warunki do życia.

Jeżeli owoce, które mamy z sadu lub z targu, zostały już zapłodnione przez takie owady, to w domu bardzo szybko dochodzi do wylęgnięcia. Młode pokolenie jest gotowe do stworzenia kolejnego już po tygodniu. Nie ma się co dziwić ,jak powstają, skoro nawet jedna para jest w stanie stworzyć małą muszą armię.

Warto wiedzieć, że muszki kwasówki nie są bardzo niebezpiecznymi szkodnikami. Ich pojawienie się można nawet przyjąć jako pozytywną oznakę, że nasze owoce nie są za bardzo przesycone agrochemią. Jednak małe muszki mogą być bardzo dokuczliwe. Dlatego dobrze jest poznać domowe sposoby na te owady. Sprawdź ten artykuł z poradami, jak zrobić domową pułapkę na muszki owocówki.

Domowe sposoby na muszki owocówki

Zapobieganie

Podstawowym założeniem powinno być zadbanie o to, żeby nie pojawiły się w naszej kuchni. Żeby to zrobić trzeba sobie zadać pytanie skąd się biorą muszki owocówki i co sprzyja ich rozmnażaniu. Powyżej wyjaśniliśmy już czym się żywią i jak wygląda ich rozmnażanie. Zobaczmy teraz jak tę wiedzę wykorzystać.

Z pewnością dobrym sposobem jest zachowanie czystych blatów i chowanie owoców do lodówki po ich zakupieniu. Temperatura wpływa na cykl życiowy muszki, ale temperatura w lodówce może nie być wystarczająca by ją wybić raz na zawsze. Raczej dochodzi do wydłużenia cyklu dojrzewania. Natomiast żadna muszka nie wytrzyma temperatur wyższych niż 90 stopni. Owoce i warzywa można więc przelać gorącą wodą i następnie dokładnie umyć.

Warto też pomyśleć o oddzielaniu podgniłych owoców od świeżych. Jeżeli widzimy, że część jabłek, gruszek czy winogron jest już przejrzała, to najlepiej coś z nich zrobić. Kompot, ciasto, sok albo galaretka na deser będą dobrym rozwiązaniem.

Małe muszki i ich zwalczanie

Nie obwiniajmy się jednak, kiedy mimo naszych zabiegów owady pojawią się w kuchni. Muszka owocówka była pierwszym zwierzęciem wysłanym w kosmos. Z pewnością potrafi też obejść utrudnienia, jakie stawiają przed nią gospodarze przeciętnego domu. W takim wypadku lepiej zgłębić sposoby na muszki owocówki.

Oto różne domowe sposoby, które powinny podziałać:

  • Owoce – złap muszki na to, co lubią najbardziej. Przygotuj miskę z kawałkami owoców, najlepiej fermentujących. Przykryj szczelnie folią. Zrób małe dziurki. Muszki nie potrafią się wydostać z takiej pułapki. Owoce wyrzuć i wynieś śmieci z domu.
  • Ocet i płyn do mycia naczyń – do kubka lub słoika wlej odrobinę octu jabłkowego, wody i płynu do mycia naczyń. Taki słoik zostawiamy na noc. Muszki zostaną przyciągnięte przez zapach octu, ale płyn będzie dla nich trucizną. Zawartość słoika można wylać do toalety albo poza obręb mieszkania. Używanie płynu do mycia naczyń można nazwać metodą chemiczną. Jej zaleta polega na tym, że nie potrzebujemy nic ponad to, co mamy w domu. Podobnie jak inne domowe sposoby jest więc bardzo ekonomiczna.
  • Kadzidła, olejki, świece – inną metodą chemiczną jest wypędzanie muszek zapachem. Mimo odporności na bardzo trudne warunki, małe muszki nie znoszą mentolu i podobnych woni. Dlatego wstawiając do kuchni świecę lub kominek zapachowy z olejkiem mamy dużą szansę przepędzić je od naszego jedzenia. Podobny efekt powinno dać umieszczenie w pobliżu żywności listków świeżej mięty.
Kadzidła, olejki i świece na muszki owocówki, a także inne domowe sposoby oraz informacje, skąd się biorą muszki owocówki w domu
Skąd się biorą muszki owocówki? Wyjaśniamy przyczyny uciążliwej plagi

Istnieją też inne sposoby na muszki owocówki. Na przykład można zakupić preparat do tępienia owadów. Warto jednak dodać, że drozofile nie są tak uciążliwym szkodnikiem. Trzeba się zastanowić czy zwalczanie ich metodą chemiczną nie przyniesie niepotrzebnych szkód w kuchni, większych niż same likwidowane owady.

Octówki - kilka ciekawostek

Wiemy już, skąd się biorą muszki owocówki. Ale nie są to zwykłe owady. Chociaż niepozorne, to wiąże się z nimi wiele ciekawych faktów. Zanim pozbędziesz się populacji kwasówek ze swojej kuchni, poznaj te oto ciekawostki, które warto znać:

  • Ze względu na swoje właściwości genetyczne są chętnie wykorzystywane do badań nad chorobami i przedłużaniem życia. Aż 75% genomów owocówki jest odpowiednikiem genów ludzkich.
  • Muszki octówki były pierwszymi zwierzętami, które wysłano w kosmos. Dokładnie 20 lutego 1947 roku rakieta V2 wystartowała z Nowego Meksyku z muszkami na pokładzie. Badanie miało na celu sprawdzenie efektów promieniowania na organizm. Muszki wróciły żywe.
  • Męska komórka spermowa muszek owocówek jest najdłuższa spośród komórek tego typu u wszystkich znanych organizmów. Mierzy aż 1,76 mm.
  • Głównym pożywieniem owocówki są drożdże i... alkohol. Całe życie muszki żerują na sfermentowanych sokach owocowych. Dowiedziono jednak, że samce po udanej kopulacji piją mniej alkoholu. Ten fakt jest wykorzystywany do badań nad ludzkim alkoholizmem.

Mamy nadzieję, że dodatkowe wiadomości o muszkach pozwoliły wam spojrzeć na nie trochę inaczej. Mimo wszystko, jeżeli przeszkadzają wam w kuchni, wiecie już, jak sobie z nimi radzić.

ikona podziel się Przekaż dalej