Wieniec adwentowy – co oznacza i jaka jest jego symbolika?

Historia wieńca adwentowego – opis i symbolika

Wieniec adwentowy pojawia się w pierwszą niedzielę każdego Adwentu nie tylko w kościele, ale i w chrześcijańskich domach. Wieńce adwentowe posiadają specyficzną i historyczną symbolikę – kolory, świece czy nawet kolejność ich zapalania ma swoje własne znaczenie. Wianek jako tradycja zapoczątkowany został mniej więcej w połowie XIX wieku, w Niemczech. To protestancki pastor, teolog i pionier pracy społecznej Johann Hinrich Wichern rozpoczął tradycję jego tworzenia i wieszania w kościele czy domu. Umieścił pierwszy wieniec adwentowy w pomieszczeniach stacji pomocy społecznej w Hamburgu, w 1839 roku. W ten sposób, pastor chciał w jakiś sposób uatrakcyjnić dzieciom czekanie na Boże Narodzenie. Z Niemiec, wieńce adwentowe błyskawicznie rozprzestrzeniły się na całą Europę. Katolicy również przejęli tę tradycję. W naszym kraju, wieńce pojawiły się ok. 1925 roku.  W niektórych krajach, wieńce zaczęto traktować jako symbole adwentowe kilkadziesiąt lat później (np. w Austrii dopiero ok. 1945 roku).

Warto dodać, że wieniec tworzony był zazwyczaj z liści wawrzynowych. Zresztą, właśnie w takiej postaci znany był również jako symbol zwycięstwa w starożytności. Wichern mobilizował w ten sposób również, za pośrednictwem wieńca, do refleksji nad pokonaniem śmierci i grzechu przez Jezusa Chrystusa. Dziś roratni wieniec spotykany jest w kościołach i domach, ale też na ulicach miast.

Wieńce to ważne symbole adwentowe podobnie, jak kalendarz adwentowy. Rysunek powinien dobrze odzwierciedlić wygląd tradycyjnego wieńca. Dziś mierzy on mniej więcej pół metra, a w środku każdego powinny znaleźć się cztery świece – o czym opowiemy trochę później. Wieniec jest okrągły i wiąże się to z symbolem okręgu Ziemi, ale też symbolem Boga i wiecznego życia. W sobotę, czyli przed pierwszą niedzielą Adwentu, poświęca się wieńce adwentowe. W tym celu, idzie się z nimi do kościoła. Są one poświęcane podczas wieczornego nabożeństwa liturgicznego.

Jak powinien wyglądać wianek? Rysunek wianka adwentowego

Wieniec adwentowy wygląda niemal wszędzie tak samo. Najważniejsze jest umieszczenie go na okrągłej podstawie. Dlaczego? Jak już wspominaliśmy, kształt ten nie ma końca ani początku. To symbol nieśmiertelności, nieskończoności i wiecznego życia, dlatego okrągła podstawa jest najważniejsza w tworzeniu wieńców adwentowych. Istotne są również zielone gałązki, które używane są podczas tworzenia tradycyjnego wieńca. Gałązki, które są wiecznie zielone, także mają nawiązywać do trwającego, wiecznego życia. Oczywiście, na temat zaplatania wianków pojawiają się już różne trendy. Jednak, tradycje adwentowe nakazują zachować określony charakter wieńców. Opis tradycyjnego wianka wskazuje na to, że powinien on być zapleciony wyłącznie z zielonych roślin. Najlepiej szlachetnych iglaków takich, jak:

  • Sosna (oznacza płodność)
  • Jodła
  • Świerk
  • Daglezja
  • Cedr (oznacza uzdrowienie oraz niezniszczalność)

Oczywiście, każdy wieniec adwentowy może zostać wzbogacony np. o gałązki lauru albo ostrokrzewu. Niektórzy ozdabiają też wieńce mchem. Ludzie często dodają laur, zwłaszcza że w symbolice chrześcijańskiej oznacza on zwyciężenie nad cierpieniem. Ostrokrzew z kolei jest symbolem nieśmiertelności. Oprócz tego, w wieńce wplatane są również wstążki, które mają różne kolory, szyszki bądź bombki świąteczne, ale i owoce. Wiele zależy od zwyczajów, jakie panują w danym regionie, skąd pochodzą mieszkańcy. Jeżeli wieniec jest przystrajany wstążkami, powinno się to robić w następującej kolejności:

  • 1 niedziela – czerwona wstążka
  • 2 niedziela – żółta wstążka
  • 3 niedziela – srebrna wstążka
  • 4 niedziela – złota wstążka

Najczęściej, wieńce wieszane są przy suficie. Wiele osób umieszcza go także w honorowym, najbardziej widocznym miejscu w domu. Wieniec często gości też na stole, bo tam spędza ze sobą czas cała rodzina. Jak nakazują tradycje adwentowe, przy wieńcu powinno się odmawiać modlitwę albo spożywać wspólne posiłki z rodziną. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły na temat stroików i wiązanek.

Wieniec adwentowy – jakie jest jego znaczenie?

Wieniec ze świecami. Co oznaczają świece w wianku adwentowym?

W dzisiejszych wiankach adwentowych znajdują się cztery świece. Jedna świeca to jedna niedziela Adwentu. A, że tych niedziel jest aż cztery, to mamy i cztery świece adwentowe. Niektórzy zapalają jeszcze piątą świecę w złotym lub białym kolorze – ona powinna tlić się podczas kolacji wigilijnej. Każda jedna świeca to symbol czasu, który pozostał do dnia narodzenia się Pana Jezusa. Dawniej w wieńcu były aż 24 świece odzwierciedlające dni, jakie składają się na Adwent. Dopiero z czasem ograniczono liczbę świec do czterech. To symbol nie tylko oczekiwania na Jezusa, ale też nadziei i światłości. Czy kolejność zapalania świec ma znaczenie? Oczywiście, że tak! Każda świeca jest bowiem zupełnie innym symbolem.

  1. Pierwsza świeca (pierwszy tydzień Adwentu) – symbol pokoju.
  2. Druga świeca (drugi tydzień Adwentu) – symbol wiary / Betlejem.
  3. Trzecia świeca (trzeci tydzień Adwentu) – symbol miłości.
  4. Czwarta świeca (czwarty tydzień Adwentu) – symbol aniołów oraz nadziei.

Świąteczny wieniec adwentowy z płonącymi świeczkami, a także symbolika, znaczenie i ciekawostki
Ciekawy wieniec adwentowy krok po kroku, czyli porady jak zrobić, a także symbolika i znaczenie

Świece odwzorowują cztery najważniejsze etapy historii zbawienia. Jest to symbol równie ważny, co kalendarz adwentowy. Powinny być zapalane po kolei i w każdą niedzielę Adwentu, ponieważ w ten sposób mogą wskazać chrześcijanom upływ czasu i jednocześnie skrócić czas oczekiwania na przyjście pana Jezusa. Czyli, na Boże Narodzenie. Warto dodać, że każda świeca ma również swoją osobistą nazwę:

  1. Świeca – „Świeca Proroka”
  2. Świeca – „Świeca Betlejem”
  3. Świeca – „Świeca Pasterzy”
  4. Świeca – „Świeca Aniołów”

Co ciekawe tradycja głosi, że trzecia świeca powinna być w różowym kolorze. Związane jest to z barwami liturgicznymi tego okresu. Inne świece powinny być z kolei w kolorze niebieskim albo fioletowym. Każda kolejna odpalona świeca to zbliżenie się chrześcijanina do Pana Jezusa i dnia jego narodzin. To także przypomnienie u czasie, który upływa. Z ciekawostek, świecę powinna zapalić najmłodsza osoba w rodzinie.

Wieniec adwentowy jako obraz wspólnoty i dekoracja domu

Jeżeli chodzi o nawiązanie do tradycji, wieniec powinien wyrażać obraz wspólnoty – czyli wszystkich chrześcijan, którzy czekają na miłość Pana Jezusa i radość, jaka pojawi się wraz z jego narodzinami. Właśnie dlatego wieńce umieszczane są w kościele oraz w mieszkaniach chrześcijan w widocznych miejscach – w kościele na ołtarzu, a w domu na stole.

Poza tym, wieniec pełni również piękną dekorację świąteczną. Może on uprzyjemnić okres oczekiwania na Boże Narodzenie, a także udekorować każde mieszkanie, wypełniając je przyjemną atmosferą. Jeżeli nie jesteś bardzo mocno związany z tradycją, możesz uciec nieco od standardowych schematów i utworzyć dekorację wpasowującą się w styl całego mieszkania. W zależności od aranżacji, możesz:

  • Zrobić wieniec z drewnianymi elementami, gdy masz mieszkanie w stylu skandynawskim.
  • Wzbogacić wieniec o srebrne akcenty czy strzeliste świece, jeżeli dom jest w stylu glamour.

Znając już głęboką symbolikę wieńca adwentowego, raczej nikt nie będzie rezygnował z jego okrągłego kształtu – ciężko będzie bowiem o równie proporcjonalny wieniec a poza tym, okrągły wieniec adwentowy naprawdę ładnie się prezentuje. Koniecznie umieść w nim prawdziwe, woskowe świece, a nie elektryczne lampki. Oczywiście, ograniczeniem pozostaje wyłącznie wyobraźnia. Wieniec możesz położyć na stole w salonie albo podwiesić go pod sufitem.

ikona podziel się Przekaż dalej