Kaloryczność alkoholu

Co to jest kaloryczność i dlaczego warto liczyć kcal

Kaloryczność produktów żywnościowych zaczęto rozpatrywać w związku z poszukiwaniem takiej diety, która nie będzie powodowała otyłości przy obecnym trybie życia współczesnego człowieka. Obecnie ludzie coraz mniej pracują fizycznie, zaś pożywienia mają pod dostatkiem. Dlatego dostarczają organizmowi więcej paliwa niż może on zużyć.

Kalorie oznaczają, ile energii dostarcza organizmowi dany produkt. W kaloriach mierzymy ciepło, czyli 1 kaloria ogrzewa 1g wody o 1 stopień Celsjusza. W dietetyce używa się zwykle kcal, czyli kilokalorie, gdzie 1 kcal równa się 1000 kalorii. W kcal oblicza się kaloryczność produktów żywnościowych, jak również energię wykorzystywaną przez organizm na aktywność fizyczną.

Generalna zasada mówi, że należy jeść tyle, aby organizm wykorzystał całą dostarczoną energię w czasie normalnej aktywności fizycznej. Problemem jest odkładanie w tkance tłuszczowej energii na później, która nigdy nie zostaje spożytkowana powodując wzrost tkanki tłuszczowej i otyłość.

Kaloryczność a picie alkoholu - czy można schudnąć odstawiając alkohol

W przypadku przyjmowania alkoholu obliczanie kcal jest dużo trudniejsze, gdyż alkohol zaliczany jest do tzw. “pustych kalorii”. Sam alkohol, oprócz kalorii, nie dostarcza organizmowi żadnych dodatkowych składników odżywczych. Oznaczałoby to, że prócz picia alkoholu trzeba także coś zjeść, czyli przyjmujemy więcej kalorii niż potrzeba. Czy w takim razie można schudnąć odstawiając alkohol?

Odpowiedź na to pytanie jest trudna. Organizm nie może spożytkować nadmiaru energii z alkoholu na żaden cel, tym bardziej nie może odłożyć go w formie tkanki tłuszczowej. Jedną z przyczyn, dlaczego alkohol może tuczyć, nie są kalorie, lecz problem neutralizowania trucizny. Alkohol, w tym i wódka jest trucizną, którą organizm musi zneutralizować. Mechanizmy usuwania trucizn zajmują się także rozkładaniem tkanki tłuszczowej. Dlatego też częste picie sprawia, że mechanizmy te nie mogą zajmować się tłuszczem, gdyż zwalczają zatrucie alkoholowe. Oznacza to w praktyce, że częste spożywanie alkoholu utrudnia odchudzanie i może zniweczyć cały trud wkładany w liczenie kalorii czy ćwiczenia.

Alkohol działa różnie, w zależności od częstotliwości picia. Osoby pijące napoje alkoholowe często na imprezach przybierają na wadze wskutek opisanego powyżej mechanizmu, gdyż nie mogą spalić zjadanych przy okazji przekąsek. Ponadto pijemy alkohole z dodatkami. Wódka smakowa zawiera znacznie więcej kalorii niż czysta. Do tego dochodzą jeszcze drobne zakąski, często niezdrowe i tuczące. Udowodniono naukowo, że spożywanie alkoholu podczas posiłku powoduje częstsze sięganie po dokładkę. Z kolei alkoholicy, pijący często, chudną, gdyż alkohol wyniszcza ich organizm, niszczy błonę śluzową przewodu pokarmowego oraz komórki wątroby i trzustki. Alkoholik szybko traci zainteresowanie jedzeniem i chudnie.

Ile kalorii ma wódka, wino, piwo i inne alkohole

Spośród napojów alkoholowych najbardziej kaloryczna jest wódka smakowa oraz koktajle z dodatkami. W następnej kolejności jest wino. Im bardziej słodkie wino, tym bardziej jest kaloryczne. Co ciekawe, najmniej kalorycznym napojem alkoholowym jest piwo.

Ile kalorii mają poszczególne napoje alkoholowe:

  • 740 kcal - koktajl alkoholowy Margarita,
  • 640 kcal - koktajl alkoholowy Pina Colada,
  • 340 kcal - butelka piwa ciemnego,
  • 250 kcal - butelka piwa jasnego,
  • 220 kcal - 100g czystej wódki daje,
  • 187 kcal - butelka piwa bezalkoholowego,
  • 170 kcal - 120 ml czerwonego porto,
  • 150 kcal - 120 ml słodkiego wina czerwonego,
  • 150 kcal - 120 ml białego porto,
  • 120 kcal - 120 ml białego słodkiego wina,
  • 90 kcal - 120 ml szampana,
  • 83 kcal - 100g wina czerwonego wytrawnego,
  • 75 kcal - 120 ml białego wytrawnego wina,
  • 43 kcal - 100g piwa.

W przypadku kaloryczności wszystko zależy od ilości i dodatków. Piwo jest najmniej kaloryczne, jednak pije się go w większych ilościach. Na przykład, szklanka piwa zawiera 220 g napoju, czyli daje ok. 100 kcal. Z kolei wódka ma dużo kalorii, ale pijemy jej mniejsze ilości. Kieliszek wódki zawiera zaledwie 25 ml, czyli 25 g. Jest to zaledwie 55 kcal. Oczywiście na zakrapianym przyjęciu możemy wypić znacznie więcej. Jednak rekordy kaloryczności biją koktajle alkoholowe z różnymi dodatkami, jak cukier, syropy, likiery, mleko, owoce itp.

Ważnym aspektem jest również fakt, że wódka nie zawiera żadnych wartości odżywczych. Natomiast piwo zawiera wiele witamin i składników mineralnych. Chmiel zawarty w dobrym piwie posiada wiele antyoksydantów. Warto wybierać dobre piwa, warzone tradycyjnie na bazie chmielu. Natomiast dobrej jakości wino zawiera cenny resweratrol, zaś niewielkie ilości wina dobrze wpływają na krążenie. Nie zachęcamy oczywiście do raczenia się alkoholem, lecz do jego rozważnego wyboru i korzystania z niego w małych, dozwolonych dla zdrowia ilościach. Sprawdź także ten artykuł: Jaka wódka na wesele będzie najlepsza? Oto TOP 6 wódek weselnych.

Ile kalorii ma wódka czysta i smakowa

Kaloryczność poszczególnych rodzajów wódki

Wiemy już, że wódka należy do najbardziej kalorycznych napojów alkoholowych. 100g czystej wódki daje 220 kcal. Jednak wódkę pijemy w różnych ilościach i często wybieramy też wódki smakowe, których kaloryczność jest większa.

Ile kalorii zawiera czysta wódka:

  • wódka czysta 100g - 220 kalorii,
  • żubrówka 100g - 220 kalorii,
  • kieliszek 25 ml, 25 g - 55 kalorii,
  • pół litra 500ml, 500g - 1155 kalorii.

Wartości te są podane w przybliżeniu. Wódka ma mniejszą gęstość niż woda, dlatego też waży odrobinę mniej niż woda. Czysta wódka jest najmniej kaloryczna wśród mocnych alkoholi. Pół litra wódki smakowej będzie miał znacznie więcej kalorii niż czystej.

Ile kalorii mają wódki smakowe, o pojemności 50 ml, czyli duży kieliszek:

  • koniak - 140 kcal,
  • żołądkowa gorzka - 140 kcal,
  • whisky - 125 kcal,
  • gin - 130 kcal,
  • rum - 115 kcal,
  • brandy - 115 kcal,
  • tequila - 50 kcal.

Warto również pamiętać, że kaloryczność wódek nieznacznie różni się w zależności od producenta. Podsumowując, czy warto rzucić picie, aby schudnąć? Zawsze warto rzucić picie w nadmiarze, gdyż alkohol jest jednak trucizną. Niewątpliwie, co potwierdzają badania naukowe, picie wódki często, czy też imprezowanie przy alkoholu, sprzyja przybieraniu na wadze. Dzieje się tak nie tylko z powodu wypijanych pustych kalorii, lecz głównie z powodu zagryzania wódki niezdrowymi i kalorycznymi przekąskami, po które po alkoholu sięgamy w dużych ilościach.

ikona podziel się Przekaż dalej