Planujesz zakup pierwszego piekarnika elektrycznego do swojego domu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, aby ta inwestycja się opłaciła
Dzisiaj od piekarnika wymaga się znacznie więcej niż przed laty, gdzie do zrobienia udanego wypieku wystarczyła tylko funkcja grzałki. Zaawansowane technologie stosowane przez producentów sprzętu AGD dają ogromne możliwości użytkownikom, ale zarazem rodzą pytanie – czy to jest mi potrzebne? Z naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie piekarnika elektrycznego do domu.
Długa lista programów to nie wszystko. W przypadku piekarników elektrycznych liczą się też inne parametry – konkretne wymiary oraz opcje, z których korzysta się najczęściej. Standard wyposażenia ma duży wpływ na cenę produktu, dlatego lepiej wcześniej ustalić, co jest dla Ciebie priorytetem. A wtedy nie będziesz miał problemu, aby z zakupem zmieścić się w swoim budżecie.
Najważniejsze funkcje piekarnika
Podstawowe funkcje piekarnika do grzałka górna i dolna (można je włączać oddzielnie lub razem) oraz termoobieg. Jednak zdecydowana większość współczesnych modeli (nawet tych z klasy ekonomicznej) wyposażona jest jeszcze w inne opcje – grill, rozmrażanie, podtrzymywanie ciepła czy podgrzewanie. Warto korzystać z programów eco, ponieważ w optymalny sposób wykorzystują one energię elektryczną (choćby dlatego, że wyłączają się kilka minut przed planowanym zakończeniem pieczenia).
Użytkownik zawsze może samodzielnie zdefiniować temperaturę i czas pieczenia albo zasugerować się automatycznymi ustawieniami przypisanymi do danego programu.
Pojemność piekarnika
Pojemność piekarnika jest ważna, bo pozwala dopasować wielkość sprzętu do wielkości gospodarstwa domowego oraz apetytu domowników. Jednak zdecydowana większość kupujących zamiast ogromnego piekarnika ponad 100-litrowego wybiera mniejszy o standardowej pojemności wynoszącej od 40 do 75 litrów, które znajdziesz w sklepie https://iguanasklep.pl/producenci/smeg-3/piekarniki-elektryczne. Trzeba mieć na uwadze, że z pojemnością wiąże się bezpośrednio rozmiar piekarnika, czyli jego wysokość oraz szerokość. Dla porównania – mniejsze piekarniki maja 45 cm, a duże nawet 90 cm szerokości. Przed ich zakupem sprawdź, czy wystarczy Ci miejsca w zabudowie kuchennej.
Jeśli mowa o opłacalności, to trzeba zwrócić uwagę na to, jaka jest klasa energetyczna danego piekarnika. Standardowo jest ona na poziomie A+. Na przykładzie: jeśli moc przyłączeniowa sprzętu wynosi 3,6 kW, a cena prądu to 0,55 zł/kWh to po przeliczeniu wygląda na to, że godzina pracy takiego piekarnika kosztuje Cię niecałe 2 złote.
artykuł sponsorowany