Suszarka elektryczna do ubrań – rodzaje

Suszarka do ubrań - kondensacyjna

Elektryczna suszarka do ubrań może występować również pod nazwą suszarka bębnowa, ponieważ w zasadzie wyglądem jest bardzo podobna do pralki. Urządzenie przeznaczone jest do profesjonalnego suszenia prania. Nie jest to zbyt popularne urządzenie, zapewne ze względu na cenę. Wśród dostępnych na rynku modeli, wyróżnia się trzy rodzaje suszarek – kondensacyjne, kondensacyjne wyposażone w pompę ciepła oraz suszarki wywiewowe.

Kondensacyjna suszarka na pranie to sprzęt AGD, który działa, jak sama nazwa wskazuje, na podstawie kondensacji (czyli skraplania) pary w wodę. Powstająca w procesie suszenia para, zamieniana jest w wodę, a następnie wydalana do specjalnego zbiorniczka. Co jakiś czas, trzeba więc opróżniać zbiornik. Niektóre modele wyposażone są nawet w podpięcie do kanalizacji. Dzięki temu odprowadzana z suszenia woda może bezpośrednio spływać do systemu kanalizacyjnego.

Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła tworzą obwód zamknięty, w którym ogrzane powietrze jest szybko schładzane. Dzięki temu w suszarce nie powstaje wilgoć. Ciekawostką jest, że suszarka z pompą ciepła może mieć nawet o 50% niższe zużycie energii, niż tradycyjna kondensacyjna. Ten rodzaj suszarek najlepiej sprawdza się w kwestii delikatnych tkanin. Sprawdź także więcej porad i informacji na temat suszarek na pranie.

Wywiewna suszarka elektryczna na pranie

Zupełnie innym rodzajem suszarek jest suszarka elektryczna wywiewna. Nazywana też ewakuacyjną. Różnica między rodzajami tych urządzeń polega przede wszystkim na sposobie odprowadzenia powstającej w środku wilgoci oraz metodzie obiegu powietrza. Różnice dotyczą także montażu urządzeń. Nadmienimy tylko, że kondensacyjna suszarka na pranie jest prostsza w montażu.

Ewakuacyjna suszarka do ubrań, zgodnie ze swoją nazwą ewakuuje, czyli odprowadza parę na zewnątrz przodem wentylacyjnym. To najprostszy sposób suszenia. Urządzenie w trakcie pracy pobiera powietrze z zewnątrz, następnie ogrzewa je i przekazuje do bębna. Energia znajdująca się w środku suszarki zamienia się w parę, która z kolei odprowadzana jest na zewnątrz przez plastikowy wężyk.

Model suszarki ewakuacyjnej (wywiewnej) do bielizny jest znacznie tańszy niż kondensacyjnej. Najczęściej polecany jest na etapie budowy domu, kiedy można wykonać wszystkie potrzebne rozprowadzenia. Urządzenie wymaga podpięcia do przewodu kominowego lub innego ujścia wentylacyjnego. Wywiewna suszarka do ubrań i do bielizny idealnie sprawdza się w tzw. samodzielnych pralniach, gdzie wilgoć nie stanowi żadnego problemu.

Wybrane modele znanych producentów oraz ich ceny

Suszarka na pranie Samsung, Electrolux, Bosch

Suszarka elektryczna kondensacyjna z pompą ciepła firmy Samsung to bardzo inteligentne urządzenie. Suszarka wyposażona jest w szerokie drzwiczki i podświetlany bęben. Wbudowany system Smart Check przeprowadza diagnostykę, wykrywając wszystkie błędy, jeszcze na wczesnym etapie. Ponadto system umożliwia także zdalne sterowanie suszarką. Co więcej, Samsung stworzył urządzenie, którego specjalny bęben zapobiega nadmiernemu mechaceniu się ubrań. Suszarka posiada też alarm ostrzegający o zabrudzeniu filtra, pojemność na 9 kg prania oraz wysoką klasę energetyczną A++. Niektóre modele nadają się także do zabudowy, podobnie jak pralki.

Firma Electrolux stworzyła suszarkę PerfectCare m.in. z systemem CycloneCare. Producent gwarantuje równomierne i delikatne suszenie ubrań. Ponadto urządzenie posiada specjalny program przeznaczony do suszenia najbardziej delikatnych tkanin, jak np. jedwab. Suszarka wyposażona jest w specjalne czujniki, które po zmierzeniu wilgotności załadunku bębna, dostosowują odpowiedni czas suszenia. Ciekawostką jest, że producent zapewnia nawet odbudowę wodoodpornej membrany ubrań! Urządzenie cechuje energooszczędny system filtracji 2w1.

Suszarka elektryczna to świetny wybór, który pozwoli na przyspieszenie procesu prania. Dzięki temu świetnie się sprawdzi w wielu sytuacjach.
Suszarka elektryczna do ubrań - najciekawsze modele, opinie, ceny

Ostatni z wybranych modeli to suszarka elektryczna kondensacyjna z pompą ciepła firmy Bosch. Urządzenie sterowane jest za pomocą przedniego wyświetlacza, a także czujnika wilgotności powietrza. Maksymalna ilość załadunku suszarki wynosi 8 kg. Skala poziomu hałasu podczas pracy urządzenia wynosi ok. 65 dB. Jest to odgłos porównywalny do dźwięku włączonego odkurzacza. Urządzenie posiada wysoką klasę efektywności energetycznej, czyli A++. Warto rozważyć także opcje do zabudowy oraz z funkcją prasowania.

Elektryczna suszarka do ubrań – ceny wybranych modeli

Suszarki kondensacyjne z technologią pompy ciepła firmy Samsung, znajdziemy w granicach cenowych 2500 zł – 4000 zł. Za urządzenie kondensacyjne marki Electrolux zapłacimy w przybliżeniu od 1500 zł do 3500 zł. A więc nieco taniej. Suszarki elektryczne kondensacyjne, produkowane przez firmę Bosch kosztują ok. 1500 zł. Natomiast za modele wyposażone w pompę ciepła zapłacimy nawet 4500 zł.

Nieco inaczej przedstawia się kosztorys suszarek ewakuacyjnych (wywiewnych). Wszystko przez to, że coraz więcej producentów odchodzi od produkcji tego typu urządzeń. Stawiają na bardziej efektywne, kondensacyjne suszarki. Jednak to, że są rzadkością, nie oznacza, że nie ma ich w sprzedaży. Wręcz przeciwnie.

Na dodatek suszarki ewakuacyjne są sporo tańsze. Na przykład firma Indesit ma w ofercie suszarkę elektryczną wywiewową w cenie ok. 820 zł. W bardzo atrakcyjnej cenie można nabyć suszarkę z firmy Amica. To koszt ok. 500 zł. Na popularnych aukcjach internetowych można kupić jeszcze taniej używaną suszarkę firmy Miele – 300 zł – 400 zł.

Opinie użytkowników suszarek elektrycznych

Suszarki elektryczne, pomimo niewielkiej popularności, cieszą się pozytywnymi opiniami użytkowników. Zaglądając na fora internetowe, można bardzo łatwo prześledzić opinie na temat niemalże każdego modelu. Większość wpisów to same pozytywy, płynące wprost od zachwyconych konsumentów. Użytkownicy wyraźnie podkreślają, że nie zrezygnowaliby już z suszarki elektrycznej.

Ciekawą opcją suszarki elektrycznej do ubrań jest stojący stelaż, podpinany do prądu. Wygląda jak tradycyjna suszarka pokojowa, z tą różnicą, że pręty nagrzewają się i w ten sposób suszą pranie. Koszt takiej suszarki to ok. 150 zł – 400 zł. Jedynym mankamentem jest miejsce, które zajmuje taka suszarka. Inwestując w urządzenie bębnowe, można wybrać pomiędzy suszarką pod zabudowę albo wolnostojącą.

Podsumowując, modeli suszarek jest mnóstwo. Jednym słowem, do wyboru do koloru. Zanim zdecydujemy się więc na zakup suszarki, warto rozważyć który typ urządzenia byłby odpowiedni. Czy kondensacyjna suszarka do ubrań, czy może ewakuacyjna? A może z pompą ciepła? Ważną kwestią jest także budżet, jaki możemy przeznaczyć na zakup urządzenia. Często jest ograniczony. Dlatego zakup należy dobrze przemyśleć. Samo posiadanie suszarki elektrycznej na pewno okaże się opłacalne.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny