Zapach stęchlizny na ubraniach

Śmierdzące ubrania, o charakterystycznej, przenikliwej woni, to najprawdopodobniej wynik długiego leżenia w szafce. Można się z tym spotkać najczęściej wyciągając zimową garderobę po całym sezonie. Nieprzyjemny zapach łatwo jest jednak sprać – w tym wypadku najczęściej wystarczy wrzucić je do pralki i wyprać jak zwykle.

Jednak, jeśli zapach na odzieży ma inną przyczynę, zwykłe pranie może nie wystarczyć. Ubrania nabierają czasami zapachu pleśni – jest bardziej ziemisty i dość intensywny. Dzieje się tak, jeśli włożysz do półki wilgotny, nie do końca wysuszony materiał. Czasami pleśń na ubraniach pojawia się także w pokojach, w którym panuje wilgoć. Zdarza się także, że odzież nabiera nieprzyjemnego zapachu w pralce. Jeśli na filtrach lub pojemnikach na płyn do płukania i proszek pojawia się pleśń, bardzo często zapach stęchlizny przenosi się na prane ubrania. Wyciągnięte z pralki, zamiast przyjemnie pachnieć, po prostu śmierdzą. W tym wypadku trudno jest pozbyć się niemiłej woni, jednak jest to możliwe. Jak się pozbyć zapachu stęchlizny? Sprawdź także inne, zebrane w tym miejscu domowe sposoby.

Jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań?

Jest kilka sposobów na to, jak usunąć zapach stęchlizny z ubrań, jednak najczęściej trzeba je po prostu wstawić znów do pralki. Należy wyprać je nie z proszkiem czy płynem do prania, ale przy zastosowaniu domowych preparatów. W tym wypadku świetnie sprawdza się olejek sosnowy. Wystarczy dodać kilka kropli do prania. Olejek sosnowy ma bardzo przyjemny zapach, odświeża i wywabia plamy. Dobrze poradzi sobie z zarodnikami pleśni, więc ubrania znów będą świeże, a ich noszenie będzie prawdziwą przyjemnością. Olejek sosnowy możesz także rozprowadzić w wodzie i wlać do butelki z atomizerem, a potem spryskać pranie. Od razu zrobi się bardziej świeże.

Podobnie działa soda oczyszczona. Możesz dodać ją po prostu do prania – wystarczy wsypać niewielką ilość do dozownika na proszek do prania. Soda zmienia poziom pH prania na bardziej zasadowy. Dzięki temu staje się czyste, a pleśń na ubraniach, odpowiedzialna za zapach, po prostu znika. Nieprzyjemny zapach może pomóc ci zabić także żelazko. Wystarczy, że wyprasujesz ubrania z wykorzystaniem wysokiej temperatury, a nieprzyjemny zapach zacznie zniknie.

Jeśli obawiasz się, że samo pranie nie wystarczy, możesz włożyć ubranie do zamrażarki na noc. Nieprzyjemny zapach powinien zniknąć, bo zneutralizuje go mróz. Możesz także zamoczyć je w wodzie z octem na kilka godzin i dopiero potem wyprać. Ubranie potem zwyczajnie wybierz w pralce w temperaturze podanej na metce. A może zainteresują cię także zebrane w tym miejscu artykuły o pleśni w domu?

Porady, jak usunąć zapach stęchlizny w pralce, czyli jak pozbyć się brzydkiego zapachu z pralki - produkty, detergenty, opinie
Zapach stęchlizny z pralki

Jak pozbyć się zapachu stęchlizny w pralce?

Jeśli ubrania śmierdzą stęchlizną, przyczyną może być pralka. Wilgoć i resztki proszku zbierają się na uszczelkach i ściankach, dlatego gromadzi się tam pleśń, która powoduje nieprzyjemny zapach stęchlizny. Będzie on wyczuwalny nie tylko na wypranej odzieży, lecz także po samym otwarciu pustej pralki i jest najczęściej dość charakterystyczny i silny, dlatego musisz ją odkazić.

Wstaw puste pranie na możliwie najwyższą temperaturę. Nie dodawaj proszku do prania, zamiast tego możesz wlać nieco wybielacza do pojemniczka na płyn zmiękczający. Potem dokładnie umyj wszystkie uszczelki ściereczką zamoczoną w wodzie z octem lub wybielaczem. Wszystko po to, by usunąć bakterie i pleśń. Jeśli w pojemnikach pozostanie jeszcze trochę osadu i brudu, koniecznie wszystko umyj, także najlepiej z wykorzystaniem wybielacza i ostrej gąbki. Po zakończeniu każdego prania zostawiaj zawsze otwarte drzwiczki pralki, by cała wilgoć dobrze wyschła. Pranie z dodatkiem olejku sosnowego od czasu do czasu także powinno utrzymać pralkę w idealnej kondycji. Jest to sposób bardzo delikatny dla ubrań.

ikona podziel się Przekaż dalej