Termostat do lodówki – zasada działania

Termostat to najważniejsza część w lodówce. Jego zadaniem jest utrzymywanie temperatury, czyli włączanie i wyłączanie sprężarki. Dzięki temu temperatura jest podnoszona lub zbijana w razie potrzeby. Bardzo często termostat to także regulator temperatury – za jego pomocą ustawiasz, na jakim poziomie temperatura w lodówce powinna się utrzymywać, a termostat pilnuje, by tak było.

Zasada działania jest więc zatem dość prosta. To małe urządzenie steruje całą lodówką. Jego awaria oznacza, że sprzęt nie będzie działał prawidłowo. Nie oznacza jednak, że nie nadaje się do użytku, wymiana uszkodzonej części powinna zadziałać.

Jak rozpoznać problemy z termostatem

Problemy z termostatem łatwo jest namierzyć. Przede wszystkim, jeśli widzisz, że jedzenie jest rozmrożone a w lodówce unosi się nieprzyjemny zapach, a regulator temperatury nie reaguje, to najprawdopodobniej problemy z termostatem. Czasami zdarza się jednak, że urządzenie nadmiernie mrozi wszystkie produkty w lodówce. Lód na ściankach i półkach i zmrożone na kość jedzenie – to także powinno ci dać do myślenia. A może zainteresuje cię także ten artykuł o polecanych modelach lodówek Siemens?

Termostat steruje włączaniem i wyłączaniem się sprężarki, więc jeśli ta chodzi zbyt rzadko lub zbyt często, warto na niego zwrócić uwagę. Problem może być także wtedy, gdy sprężarka włącza się na chwilkę, a po kilku sekundach już przestaje chodzić. Jeśli w ogóle jej nie słyszysz, problem może być o wiele poważniejszy – to zwiastuje konieczność wymiany sprężarki. Taka sytuacja zdarza się jednak dość rzadko, więc warto zacząć od samodzielnego wymienienia termostatu.

Termostat do lodówki – ceny

Możesz wymienić termostat samodzielnie. Nie jest to duży wydatek, a na wielu portalach i stronach oferujących części zamienne możesz znaleźć fabryczne, nowe termostaty takich marek jak Amica, Polar, Bosch, Samsung czy odróbkowych zamienników.

Termostat do lodówki oraz jego zasada działania, a także wymiana termostatu w lodówce bez wzywania serwisu krok po kroku
Termostat do lodówki - jak wybrać odpowiedni i jak go samodzielnie wymienić

Są różne termostaty do lodówki. Aby kupić odpowiedni musisz kierować się informacjami podanymi w instrukcji AGD lub na etykiecie termostatu. Bardzo wiele marek oznacza je nazwą modelu lodówki. Ceny są zależne od producenta, termostaty Polar możesz kupić już za dwadzieścia kilka złotych, Amica czy Bosch za kilkadziesiąt, a termostat Siemens lub Samsung może kosztować nawet ponad 100 złotych. Czasami problem jest sam starter, czyli przycisk włączający sprężarkę. Jego koszt wynosi od 15 do 30 zł. Sprawdź także ten artykuł o wąskich lodówkach.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele lodówek

Szukasz nowej lodówki i zastanawiasz się jaki model wybrać? Poznaj najczęściej wybierane lodówki przez naszych czytelników.

Wymiana termostatu w lodówce

Wymiana termostatu w lodówce jest łatwiejsza niż ci się wydaje. Warto zrobić to samodzielnie, ponieważ w przeciwnym razie musiałbyś zapłacić złotej rączce co najmniej kilkadziesiąt złotych, w serwisach ta cena znacznie wzrasta.

Przed wymianą termostatu należy opróżnić lodówkę i odłączyć ją od zasilania. Termostat znajduje się pod obudową, w tym samym miejscu, co żarówka, więc będzie go łatwo namierzyć. Należy zdjąć obudowę maskującą uszkodzoną część.

Kolejnym krokiem jest wyjęcie termostatu. Należy zrobić to bardzo ostrożnie, delikatnie odpinając przewody i kapilary (czyli rurki) od parownika. Czasami znajduje się w nich ciecz, więc warto mieć przy sobie ścierkę. Nowy termostat należy delikatnie wyciągnąć z opakowania i równie delikatnie podłączyć kapilary do parownika. Należy także podłączyć przewody, umieszczając termostat między parownikiem a ścianką lodówki. I to wszystko – teraz należy tylko przykręcić obudowę.

Jeśli przy wymianie termostatu lodówka była pochylana na więcej niż 45 stopni, należy poczekać godzinę czy dwie przed podłączeniem do prądu. Najczęściej jednak tak nie jest, więc po wymianie termostatu możesz od razu korzystać z lodówki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny