Problem z chłodziarką

Naprawa lodówek a zepsuty termostat

Kiedy zamrażarka chłodzi normalnie, a chłodziarka zaczyna szwankować – sprawdź termostat! Chodziarka jest tego rodzaju sprzętem, którego funkcjonowanie uzależnione jest od pracy kilku podzespołów. Właśnie do nich należy m.in. termostat. Jego praca polega na dopasowywaniu temperatury do przetrzymywanej wewnątrz lodówki żywności. Kiedy termostat ulegnie awarii, chłodziarka może przestać spełniać swoje funkcje. Warto wówczas sprawdzić funkcjonowanie tego elementu lub zakupić nowy termostat.

Silnik wentylatora

Jeżeli z termostatem wszystko jest w porządku, należy spojrzeć na silnik wentylatora. Odpowiada on bowiem za cały obieg powietrza w lodówce. Dlatego, jeżeli to właśnie silnik będzie odpowiedzialny za problem, staraj się na przyszłość nie zasłaniać artykułami spożywczymi kanałów wentylacyjnych!

Grzałka rozmrażająca

Należy sprawdzić poprawność jej działania, ponieważ awaria grzałki skutkuje poważnymi problemami – nie tylko brakiem chłodzenia. Lód może bowiem rozepchać pokrywę, a nawet doprowadzić do jej… połamania się! Sprawdź czy grzałka w ogóle się załącza – jeżeli nie reaguje, wymień ją ja nową. Ewentualnie zawsze możesz wezwać serwis lodówek w przypadku, gdy nie umiesz jej zamocować. A może zainteresują cię także artykuły o naprawach pralek?

Serwis lodówek - zepsuty wentylator

Zamarznięte otwory w lodówce

Problem z wentylatorem nie należy do przyjemnych – przez niego bowiem cały system chłodzenia w lodówce przestaje funkcjonować poprawnie. Dlatego ważna jest dość szybka reakcja i naprawa lodówek w takim przypadku. Cóż, lodówka bez wentylatora będzie po prostu… bezużyteczna. Zimno mimo ciągłego powstawania, nie będzie miało możliwości rozejścia się po sprzęcie.

Sprawdź, czy otwory wlotowe nie są zamarznięte i nie blokują wentylatora. Jeżeli są w złym stanie, to wystarczy po prostu rozmrozić lodówkę! Sprawdź także ten artykuł o lodówkach no frost.

Mężczyzna podczas naprawy lodówki, a także samodzielna naprawda lodówki, czyli awarie, które można naprawić samodzielnie
Samodzielna naprawa lodówek – jak sobie poradzić z najprostszymi awariami

Łopatki wentylatora

Wentylator składa się z silnika oraz właśnie łopatek, wymuszających przepływ powietrza. Dlatego zorientuj się, czy śmigło wentylatora kręci się poprawnie. Jeżeli nie, konieczna będzie wymiana łopatki na nową.

A może to… wada silnika wentylatora?

Niekręcący się wentylator może również świadczyć o wystąpieniu wady tego elementu, czyli pojawieniu się błędu silnika. Trzeba będzie niestety wymontować cały układ wentylacyjny oraz wymienić go na sprawny – jeżeli nie potrafisz rozkręcić wentylatora, zadzwoń po serwis lodówek!

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele lodówek

Szukasz nowej lodówki i zastanawiasz się jaki model wybrać? Poznaj najczęściej wybierane lodówki przez naszych czytelników.

Wentylator w lodzie

Skoro wloty powietrza są w stanie się oblodzić, to również wentylator może spotkać podobny los. Mimo, że zdarza się to stosunkowo rzadko, warto oglądnąć ten element i ocenić czy problemem nie jest właśnie… lód. Niestety, wentylatorowi nie pomoże rozmrożenie lodówki. Lód zniszczy bowiem cały mechanizm działania, przez co konieczna będzie wymiana wentylatora na nowy. Cóż, zdiagnozować problem może i nie jest trudno, ale to od niego zaczyna się naprawa lodówek!

Brak stałej temperatury w lodówce

Zamarznięty czujnik regulacji temperatury

Wystarczy zajrzeć do lodówki, żeby przekonać się o zaistnieniu problemu. Jeżeli lodówka nie trzyma temperatury, jej ścianki zaczną robić się oblodzone. Lód może zebrać się wówczas również na czujniku temperatury, który niemal momentalnie przestanie działać. Wysyłane są urządzeniu złe dane, a lodówka zaczyna nawet... podnosić temperaturę! W przypadku takiej awarii niekonieczna jest naprawa lodówek, a zwykłe rozmrożenie.

Szkodliwe środowisko?

Jeżeli lodówce nie będzie odpowiadała temperatura pomieszczenia (jest zbyt zimno lub gorąco), wówczas może przestać chłodzić jej wnętrze. Żeby zweryfikować problem trzeba będzie niestety przenieść urządzenie do innego pomieszczenia, najlepiej z temperaturą optymalną – oczywiście, o ile posiadasz taką możliwość i lodówka nie jest w zabudowie! W przeciwnym wypadku pozostaje… tylko serwis lodówek.

ikona podziel się Przekaż dalej