Jednym z najpopularniejszych detergentów, oprócz rzecz jasna proszków do prania i koncentratów, jest płyn do płukania. Postanowiliśmy sprawdzić, czy korzystanie z płynu do płukania jest konieczne i komu ten detergent przyda się najbardziej!

Miękkość ubrań i zapach

Jedną z najważniejszych zalet płynu do płukania jest to, że środek ten zapewnia niezwykłą miękkość naszych ubrań. Aby poczuć dużą różnicę wystarczy raz wyprać nasze ubrania z użyciem płynu do płukania tkanin, a raz bez tego detergentu - różnica będzie widoczna gołym okiem. Kolejny atut tego środka to przyjemny zapach, który umila noszenie naszej odzieży. Przy wyborze płynu do płukania warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że na wypłukanej odzieży może on pachnieć nieco inaczej niż w opakowaniu. Dla osób, które lubią intensywny zapach na swoich ubraniach, stworzono specjalne płyny, w których obok tradycyjnych substancji zapachowych znajdują się także kompozycje zapachowe w formie kapsułek. Zapach z takich kapsułek uwalniany jest podczas pocierania tkaniny, przez co aromat uwalniany jest stopniowo, zarówno podczas noszenia ubrania, jak i w trakcie jego prasowania. Płyny do płukania z zapachowymi kapsułkami początkowo były produkowane jedynie przez niektóre firmy, natomiast obecnie stają się coraz popularniejsze i można je znaleźć w ofercie wielu marek produkujących środki piorące. 

Płyny do płukania ubrań możemy podzielić na kilka kategorii. Wszystkie z nich znajdziesz pod adresem https://eurochemia.com/39-plyny-do-plukania. Pierwsza kategoria to środki charakteryzujące się delikatnym zapachem i łagodnym działaniem. Kojarzą się z bezpieczeństwem, zazwyczaj produkty te są testowane dermatologicznie i nie posiadają alergenów. Do tej grupy możemy zaliczyć także ekologiczne środki do płukania, których receptura jest oparta o składniki naturalne. Zazwyczaj środki te sprzedaje się w opakowaniach białych lub pastelowych. Drugą kategorią płynów do płukania są standardowe środki, które posiadają zarówno klasyczny zapach, jak i składniki pielęgnujące płukane tkaniny. Dodatkowo gwarantują właściwości takie, jak wygładzanie zagnieceń i zapobieganie elektryzowaniu się tkanin. Sprzedawane są w opakowaniach o klasycznych kolorach - czerwonym, zielonym czy niebieskim. Ostatnią kategorią płynów do płukania są te należące do segmentu premium, u których nacisk położony jest na pielęgnację tkanin, a nuty zapachowe są złożone i kojarzą się z luksusem. Zazwyczaj produkty tego typu sprzedawane są w opakowaniach o kolorach złotym, fioletowym i bordowym. W reklamach tych detergentów często pojawiają się nawiązania do aromaterapii.  

Przyspieszanie schnięcia

Dzięki zastosowaniu płynu do płukania tkanin nasze ubrania schną zdecydowanie szybciej. Dzieje się tak ze względu na to, że płyn do płukania poprzez nasączanie tkaniny, wypiera z niej wodę, co z kolei przyczynia się do przyspieszenia wysychania. Dodatkowym atutem płynu do płukania jest także przyspieszenie prasowania tkanin, które w nim wypłukano. Włókna stają się wygładzone dzięki zastosowaniu płynu. Zagniecenia, które się już pojawiły są zdecydowanie płytsze i wyrównane. 

Kolejną funkcją płynu do płukania tkanin jest działanie antystatyczne. Podczas prania odzież wykonana z tkanin syntetycznych staje się naładowana elektrostatycznie. Materiały te zaczynają przyciągać cząsteczki brudu osiadające na tkaninach. Ubrania szybciej się brudzą i częściej wymagają prania. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie płynu do płukania, który zapobiega gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych na powierzchni materiału, dzięki czemu odzież wykonana z tkanin syntetycznych staje się mniej podatna na zabrudzenia. 

Wiele płynów do płukania wspomaga proces prania. Zaletą wielu tych detergentów jest także to, że przyczyniają się do ochrony koloru naszych tkanin. Zapobiegają utracie intensywności barw ubrań, które pierzemy, a przy tym dbają, by zachować także kształt płukanej odzieży. 

Czy korzystanie z płynu do płukania jest konieczne?
Czy korzystanie z płynu do płukania jest konieczne?

Jakie zmiany oferują producenci?

Na rynku detergentów, podobnie jak w wielu innych branżach, pojawiają się pewne określone trendy. W przypadku środków chemicznych takich, jak płyny do płukania, producenci dążą do coraz większego upodobnienia ich do kosmetyków. Obecnie możemy kupić płyny do płukania w opakowaniach przypominających perfumy, które dodatkowo intensywnie pachną. Początkowo detergenty te były dostępne tylko w kilku, niezbyt skomplikowanych wariantach zapachowych. Wybór pod względem zapachu nie był zbyt duży. Z czasem zaczęło się to zmieniać, a producenci wprowadzali do oferty produkty o bardziej wyrafinowanych zapachach, które przypominały perfumy. Produkty coraz częściej sprzedawane są w bardziej nowoczesnych opakowaniach, które posiadają różnorodne kolory i kształty. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł znaleźć coś dla siebie i wybrać produkt dopasowany do własnego gustu. Dodatkowo obecna jest także coraz większa koncentracja tego typu detergentów, dzięki czemu litr środka do prania może odpowiadać nawet czterem litrom zwykłego płynu. Skoncentrowane detergenty występują w opakowaniach o mniejszej pojemności, ale starczą na dłużej niż standardowe detergenty. Jest to opcja korzystna nie tylko ze względu na niższe koszty i więcej płukań za tę samą cenę, ale także wariant ten jest bardziej przyjazny dla środowiska ze względu na mniejsze zużycie plastiku wykorzystywanego do stworzenia opakowań.

W przypadku standardowych płynów do płukania stężenie substancji aktywnych wynosi około 2,5 do 5%, natomiast w detergentach o skoncentrowanej formule składniki aktywne to aż 8-12%, ale na rynku dostępne są środki, których stężenie substancji aktywnych sięga nawet 20%, co sprawia, że zużywamy mniej produktu, a w konsekwencji oszczędzamy pieniądze. 

Jak korzystać z płynu do płukania?

Podobnie jak w przypadku proszków do prania czy żeli, powinniśmy wziąć sobie do serca, że nie zawsze więcej znaczy lepiej. Jeśli chcemy uzyskać optymalny efekt, powinniśmy zastosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Użycie zbyt dużej ilości środka może bowiem sprawić, że zapach na naszych ubraniach stanie się zbyt intensywny i zamiast umilać noszenie ubrań, zacznie nam mocno przeszkadzać. Dodatkowo, jeżeli podczas płukania zastosujemy zbyt dużą ilość płynu, nie zostanie on do końca wypłukany, lecz pozostanie w naszych tkaninach, jednocześnie sprawiając, że staną się one sztywne i zbite, a przez to nieprzyjemne w dotyku. Jest to całkowitą odwrotnością efektu, który chcemy uzyskać i powodu, dla którego korzystamy z płynów do płukania. Niewskazane jest także lanie środka bezpośrednio na tkaniny, ponieważ taki sposób zastosowania może przyczynić się do powstawania odbarwień. 

Kto nie musi korzystać z płynu do płukania?

Mimo, że płyny do płukania tkanin oferują nam szereg korzyści, nie jest to konieczna opcja w każdym przypadku. Z płynu do płukania nie trzeba korzystać, jeżeli pierzemy dziecięce ubranka. W tym wypadku sprawdza się zasada im mniej tym lepiej, a jedynym używanym środkiem może być hipoalergiczny proszek do prania lub żel. Dziecięcych ubranek nie powinniśmy płukać w detergentach, które mają silne substancje zapachowe, ponieważ mogą przyczyniać się do powstawania podrażnień. Jeżeli natomiast posiadamy skórę wrażliwą i skłonną do alergii, powinniśmy zwrócić uwagę na skład płynu do płukania i wybierać te o hipoalergicznej formule, które nie zawierają składników mogących przyczyniać się do powstawania podrażnień. 

Jak zapewne widzisz, płyny do płukania mogą zaoferować nam naprawdę wiele. Aby uniknąć jednak rozczarowania, powinniśmy zastanowić się nad tym, czego w głównej mierze oczekujemy od tego detergentu oraz jeśli nasza skóra ma szczególne wymagania, przeanalizować skład. 

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej