Smażone pieczarki w sztuce kulinarnej

Skąd się wzięła uprawa pieczarki

Pieczarki to grzyby zdrowe i bezpieczne. Jeśli więc nie znasz się na grzybach, lepiej po prostu kupić w sklepie pieczarki białe lub brązowe. Grzyby te mają bardzo szerokie zastosowanie w kuchni, szczególnie wegetariańskiej, gdyż w wielu daniach mogą zastąpić mięso.

Pieczarka dwuzarodnikowa naturalnie rośnie w Ameryce, Europie, Australii i Azji. W naturalnych warunkach występuje rzadko. Jest natomiast uprawiana na podłożu organicznym, którym jest nawóz koński. Co ciekawe, Polska jest największym producentem pieczarek w Europie. Na rynku mamy do wyboru bardziej popularną pieczarkę białą oraz pieczarkę brązową lub pieczarkę portobello. Pieczarek nie zbieramy w lesie czy na łąkach, gdyż istnieje niebezpieczeństwo pomylenia jej z trującą pieczarką karbolową, innymi gatunkami trujących pieczarek lub muchomorem jadowitym, do których są podobne.

Uprawę pieczarek zapoczątkowali Francuzi w XVI wieku. Jednak była to wtedy potrawa rzadka, podawana tylko na arystokratycznych stołach. Popularność uprawy pieczarki wzrosła dopiero w XIX wieku kiedy to popularny smakosz i pisarz, Anthelme Brillat-Savarin, przyrównał jej smak do trufli.

Czy smażone pieczarki są zdrowe i czy można jeść surowe pieczarki

Pieczarki mają wiele wartości odżywczych, a szczególnie witaminy z grupy B i antyoksydanty, jak polifenole, polisacharydy, ergotioneinę, glutation, selen i witamina C. Czym są antyoksydanty? Otóż, dezaktywują one wolne rodniki, a tym samym spowalniają proces starzenia i zapobiegają nowotworom. Co ciekawe, pieczarki poddane obróbce termicznej mają więcej antyoksydantów niż surowe. Dzieje się tak dlatego, że obróbka cieplna aktywuje polifenole, zaś dezaktywuje enzymy. Pieczarki mają także cenny błonnik wspierający odchudzanie. Wadą pieczarek jest ich ciężkostrawność.

Pieczarki jemy w postaci gotowanej, duszonej, marynowanej lub smażonej. Mało kto wie, że pieczarki nadają się do jedzenia w formie surowej. Można je obrać, pokroić i dodać do sałatek. Jednak w tej formie mają bardzo mało polifenoli, które chronią nas przed wolnymi rodnikami. Ponadto błonnik pieczarek zawiera frakcje chityny. Jadany na surowo może podrażnić ściany żołądka. Surowe pieczarki mają również rakotwórczy związek agarynę, która ulega zniszczeniu pod wpływem obróbki cieplnej. Dlatego lepiej jest jeść pieczarki w formie ugotowanej.

Smażenie należy do najmniej zdrowych sposobów obróbki cieplnej żywności. Zdrowsze są pieczarki gotowane, duszone lub pieczone. Jednak najczęściej wybieramy smażenie pieczarek, gdyż jest to metoda najszybsza i najsmaczniejsza.

Do jakich dań warto podsmażyć lub usmażyć pieczarki

Pieczarki zwykle smażymy na patelni, na tłuszczu. Sztuką jest takie ich smażenie, aby nie puściły wody i nie ściemniały. Pieczarki do wielu dań, w których będą dalej gotowane lub pieczone, wystarczy po prostu podsmażyć, aby się zarumieniły. Do dań, jak zupy czy zapiekanki można wrzucić po prostu surowe pieczarki, jednak znacznie smaczniejsze są podsmażone.

Klasycznym daniem są smażone pieczarki z cebulą. Posiekaną cebulę podsmażamy na tłuszczu. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy pokrojone pieczarki. Jeśli zależy nam, aby były podduszone i puściły sok, smażymy je pod przykryciem. Jeśli zaś, chcemy, aby były bardziej suche i chrupiące, smażymy bez przykrywki, aby sok odparował. Ważne jest, aby posolić pieczarki dopiero po 3 - 4 minutach. Na koniec dodajemy przyprawy.

Smażone pieczarki można zjeść jako samodzielne danie na kolację lub podwieczorek. Zwykle jednak traktowane są one jako półfabrykat do tworzenia innych dań. Smażone pieczarki idealnie zastępują mięso w daniach wege oraz dla osób, które chcą ograniczyć spożycie mięsa. Do jakich potraw wykorzystujemy smażone pieczarki:

  • pieczarki smażone z cebulą jako dodatek do kaszy, ryżu lub makaronu,
  • pieczarki smażone z ziemniakami,
  • pieczarki do omletu,
  • smażone pieczarki z jajecznicą,
  • dodatek do zupy,
  • dodatek zapiekanki lub pizzy,
  • pasty do chleba,
  • farsz do naleśników, pierogów i pasztecików,
  • wegetariańskie kotlety i pasztety.

Jak usmażyć pieczarka, tak aby nie ściemniały

Smażenie i podsmażanie pieczarek - ile czasu i w jaki sposób

Smażone pieczarki są uniwersalnym dodatkiem do dań. Jednak smażenie pieczarek wcale nie jest łatwe. Warto wiedzieć, jak usmażyć pieczarki na patelni, aby ich nie udusić i nie ugotować. Pieczarki podczas smażenia ciemnieją i puszczają wodę. Dlatego też warto znać sekrety, jak usmażyć pieczarki aby nie ściemniały i odparowały wodę.

Wiele osób zastanawia się, czy pieczarki należy obierać. Obieranie pieczarek jest bardzo łatwe, gdyż skórka ładnie schodzi. Jednak nie jest to konieczne. Ważne jest, aby pieczarki dokładnie umyć i usunąć pozostałości ziemi. Należy jednak pamiętać, aby obrać pieczarki do jedzenia na surowo.

Przed smażeniem pieczarki należy pokroić na plasterki lub mniejsze kawałki. Wrzucamy je na gorący tłuszcz i smażymy na małym ogniu. Do niektórych dań potrzebujemy ładnie obsmażone, chrupiące i rumiane pieczarki. Tajemnicą takiego obsmażania, aby pieczarki odparowały wodę jest posypanie ich solą na końcu smażenia.

Pieczarek nie trzeba obgotowywać przed smażeniem. Jednak podgotowane przez 5 minut pieczarki, a następnie obsmażone są smaczniejsze. Jak długo smażymy pieczarki zależy od ich wielkości. Pieczarki pokrojone w plastry lub duże kawałki smażymy około 15 minut, zaś posiekane na drobno wystarczy podsmażyć tylko 5 minut. Pieczarki zwykle smażymy pod przykryciem, jednak podczas smażenia bez pokrywki szybciej odparowuje woda. Sprawdź także ten artykuł: Jak zrobić jajecznicę krok po kroku - 5 prostych przepisów na smaczną jajecznicę.

Jak usmażyć pieczarki, aby nie ściemniały

Zależy do czego potrzebne są smażone pieczarki. Jednak do niektórych dań chcemy uzyskać ładne, białe pieczarki. Pod wpływem obróbki termicznej pieczarki ciemnieją. Szczególnie intensywne jest ciemnienie podczas smażenia.

Istnieje jednak sposób na zachowanie białego koloru pieczarek podczas smażenia. Należy przed smażeniem skropić pieczarki sokiem z cytryny.

ikona podziel się Przekaż dalej