Jak przechowywać suszone grzyby?

Przechowywanie kurek – kiedy upewnić się, że grzyby są wysuszone?

Zanim zaczniesz suszone owoce chować do poszczególnych opakowań upewnij się, że grzyby są dostatecznie dobrze… wysuszone! W tym celu, należy przeprowadzić mini-test. Spróbuj złamać dosłownie kilka sztuk ususzonych grzybów. Jeżeli będą stawiać opór to znaczy, że nie nadają się do przechowywania i trzeba wydłużyć czas ich suszenia. W przeciwnym przypadku, zgniją albo spleśnieją – a wtedy, nie nadadzą się już do niczego. Jeśli po mocnym wygięciu grzyb zaś pęknie oznaczać to będzie, że możesz go już zapakować. Jednak, jeśli grzyby będą zbyt mocno się kruszyły – nawet przy lekkim dotknięciu – oznaczać to będzie ich… przesuszenie! Grzyby nie powinny się bowiem kruszyć tak, jak… piasek. Co można zrobić z poszczególnymi grzybami w ich kolejnych etapach suszenia?

  • grzyby przesuszone – możesz je rozdrobnić np. w moździerzu i przechowywać, jako proszek słoiku zakręcanym. Takie przechowywanie suszonych grzybów będzie idealne do uzyskania chociażby… aromatycznego sosu!
  • grzyby niedoduszone – wstaw je do piekarnika rozgrzanego do temperatury ok. 50 st. C, najlepiej na kilka godzin.
  • grzyby dobrze wysuszone – przechowuj je np. w szklanym słoju, papierowym woreczku bądź worku płóciennym. Zrezygnuj z toreb foliowych, ponieważ grzyby w nim… pleśnieją! Pudełka plastikowe również nie będą dobrym pomysłem zwłaszcza, że grzyby szybko potrafią przesiąknąć zapachem plastiku.

Zanim przejdziemy do przechowywania suszonych grzybów, trzeba je… ususzyć. Sprawdź także ten artykuł o suszeniu grzybów w piekarniku.

W czym trzymać suszone grzyby?

Swoje suszone okazy możesz trzymać na przykład w:

  • pojemniczkach, słoikach lub woreczkach, które ustawisz w miejscu przewiewnym oraz suchym – najlepiej w temperaturze pokojowej. Pamiętaj, że światło, wilgoć bądź wysoka temperatura mogą sprawić, że suszone grzyby stracą swój aromat oraz smak
  • w zamykanej szczelnie puszce
  • w płóciennym woreczku – ostatni sposób będzie dobry jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać czosnek. Niestety, lecz mole w grzybach suszonych to bardzo częsta przypadłość, jeżeli zdecydujesz się suszone okazy schować do płóciennego worka.

Faktem niepodważalnym jest jednak, że płócienne woreczki są rozwiązaniem ekologicznym. Jeżeli więc jednak zdecydujesz się na przechowywanie kurek właśnie w nim, koniecznie włóż do środka listek laurowy. Będzie on skutecznie odstraszał mole spożywcze, ponieważ insekty nie przepadają za ich intensywnym i mocnym zapachem. Pamiętać jedynie, że mimo swojego równie silnego aromatu, grzyby szybko przechodzą innymi… również zapachami. W przypadku więc, jeśli nie lubisz smaku bądź woni liści laurowych w daniu – zdecydowanie lepiej będzie ich nie wkładać ich do woreczka, a np. położyć w jego pobliżu.

Suszone grzyby  w słoiku oraz porady, jak przechowywać suszone grzyby i w czym przechowywać suszone grzyby
W czym i jak przechowywać suszone grzyby? Oto najlepsze sposoby

Jeżeli zaś zdarzy się, że grzyby spleśnieją – niestety, ale będziesz musiał wyrzucić ich całą partię. Sprawa podobnie ma się z molami, kiedy zaatakują choć jedną część grzybów.

W czym przechowywać suszone grzyby?

Jak przechowywać suszone grzyby w zamrażarce?

Zastanawiasz się, czy suszone owoce można również… zamrozić? Oczywiście, że tak! Nie musisz przechowywać suszonych grzybów wyłącznie w ciemnej szafce czy słoiku albo wyżej opisanym woreczku foliowym. W kuchni jest wilgotno, a po przyprawy nie sięgasz zbyt często? Zatem, możesz wówczas zdecydować się na magazynowanie swoich leśnych zbiorów w… zamrażarce!

Jak możesz to robić? Wystarczy, że przełożysz ususzone grzyby to szczelnego zbiornika. Doskonałe – w przeciwieństwie do przechowywania grzybów w szafce – będą torebki foliowe, które można zamykać wielokrotnie. Świetnie w zamrażarce sprawdzą się także niewielkie i plastikowe pojemniczki – jednak z możliwością odprowadzania powietrza. Rozwiązaniem jest też słoik z gumowym zabezpieczeniem, jakie znajduje się tuż przy nakrętce. Nie ma też żadnych przeciwwskazań co do tego, by trzymać grzyby w szklanym pojemniku. Dlaczego? Otóż, pozbawione są one wody – a więc, nie ma szans, by zwiększyły w jakikolwiek sposób swoją objętość.

Chcesz zamrozić grzyby w plastikowej torebce strunowej? Upewnij się zatem, że przygotowana ona będzie odpowiednio na mrożenie. Musi mieć zatem zarówno odpowiednią zarówno szczelność, jak i grubość. Warto będzie również nakleić karteczki z wypisaną datą pierwszego dnia mrożenia – oczywiście, na każdym woreczku. Zaleca się przechowywać grzyby w ten sposób przez maksymalnie rok. Później trzeba będzie się ich pozbyć.

Jak długo można przechowywać suszone grzyby?

Jak widzisz, przechowywanie suszonych grzybów wcale nie jest aż tak trudnym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Suszone grzyby swoje walory zapachowe oraz formę i konsystencję mogą zachować przez okres około 3 lat – rzecz jasna pod warunkiem, że zostały dobrze ususzone i są trzymane w odpowiednich dla nich warunkach. Możesz dodawać grzyby przez cały ten czas do:

  • bulionu,
  • zupy grzybowej,
  • krokietów,
  • sosów,
  • innych dań.

Jak widzisz, suszone grzyby można przechowywać przez naprawdę bardzo długi czas. Wiele jednak zależy od tego, w jaki sposób będziesz je przechowywać. Obojętnie, jak chcesz je trzymać ususzone i w co je zapakujesz – zawsze sprawdzaj, czy grzyby są bez skazy! Co jakiś czas zaglądaj do ususzonych okazów i sprawdzaj, czy grzyby nie uległy zepsuciu. Nie mogą mieć one bowiem żadnego śladu użytkowania przez szkodniki – inaczej, kiedy będą leżakować z innymi suszonymi grzybami, mogą je… popsuć. Tak samo, nie mogą mieć na sobie pleśni. Dla pewności, że grzyby nie zawilgotnieją po włożeniu ich np. do płóciennych woreczków i tym sposobem się zepsują, możesz w nich umieścić też… kilka ziarenek ryżu! Ryż wyciągnie wilgoć i będzie ochraniał suszone grzyby przed osadzeniem się na nich pleśni.

ikona podziel się Przekaż dalej