Jak odświeżyć płytki?

Jak wyczyścić fugi na ścianie

Jednym z wyzwań dla każdego czyściocha są przestrzenie między płytkami na ścianie. Kafelki w pozycji pionowej trudniej szorować siłą nacisku całego ciała. Jak na złość te najmniej dostępne szybko robią się brudne. W kuchni fugi na ścianie mogą też ulegać pleśni i grzybowi. Dlatego najlepiej czyścić je regularnie i zapobiegać gromadzeniu się na nich wilgoci.

Najlepszy sposób, żeby skutecznie umyć fugi na ścianie to nałożenie pasty do zębów w miejscach, gdzie gromadzi się brud. Takie fugi powinny być białe lub przynajmniej jasne. Inaczej pasta może je odbarwić. Zostawiamy warstwę pasty przez 30 minut do 1 godziny (w zależności od stopnia zabrudzeń).

Najlepiej przygotować wcześniej kafelki zaklejając je taśmą malarską. Wtedy będziemy mieli mniej czyszczenia. Po upływie wyznaczonego czasu szorujemy fugi za pomocą starej szczoteczki do zębów lub szorstkiej strony gąbki do naczyń.

Gąbka ma większą powierzchnię i pomoże czyścić fugi szybciej. Jednak szczoteczka jest delikatniejsza i bardziej dokładna. Dobór narzędzia należy więc do was.

Jak skutecznie wyczyścić kafelki podłogowe?

Na podłodze można wypróbować powyższą metodę. Innym dobrym sposobem, żeby odświeżyć kafelki podłogowe jest sól z cytryną. Warto go wypróbować, bo kafelki na podłodze są położone poziomo i nałożona masa nie będzie się odklejać ani spływać.

Sok z cytryny mieszamy z solą aż powstanie gęsta masa. Nakładamy ją na fugi i zostawiamy na 10-15 minut. Po upływie tego czasu szorujemy jak w powyższym przypadku. Sok z cytryny ma właściwości czyszczące i wybielające. Jednocześnie sól działa na zasadzie peelingu.

W ten sposób można wyczyścić bardzo brudne, nawet czarne od brudu, fugi. Sok z cytryny nie nadaje się do ciemnych fug. Powinny być białe albo żółte. Za to jest to skuteczny środek, dzięki któremu możesz nie tylko umyć fugi w domu, ale też stare kafelki na balkonie.

Można też czyścić przestrzenie między kafelkami za pomocą czystego lub rozcieńczonego soku. Najlepiej rozcieńczyć go w wodzie destylowanej, wówczas unikniemy zacieków na kafelkach i zakażenia pleśnią lub grzybem. Sprawdź, jak zrobić wodę destylowaną i wymieszaj ją z sokiem z dwóch cytryn. Następnie przelej do rozpylacza lub nanieś na kafelki gąbką.

Jak pozbyć się pleśni

Sposób na zapleśniałe fugi

W łazience czy na balkonie fugi mają tendencję do gromadzenia wilgoci, co stwarza idealne środowisko dla pleśni. Jak wyczyścić fugi, które zostały zaatakowane przez pleśń? Najlepszym sposobem na pozbycie się grzyba i pleśni z fug między płytkami szybko i skutecznie jest naniesienie rozcieńczonego płynu do WC. Idealna proporcja wody i płynu to 1:1.

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów jest zanurzanie szczoteczki do zębów w roztworze i nanoszenie go szybkimi ruchami na fugi na podłodze lub na ścianie. To samo można wykonać za pomocą gąbki, ale nie będzie już tak dokładnie. Kafle należy chronić za pomocą taśmy malarskiej lub uważać, żeby chlor nie chlapał na boki. Zwracajmy na to uwagę zwłaszcza w przypadku kolorowych i czarnych kafli podłogowych.

Jak można się domyślać chlor jest lepszy, kiedy chcemy pozbyć się pleśni z jasnych fug. Nie zaszkodzi białym płytkom. Ciemniejsze też można czyścić chlorem, ale ryzykując odbarwienie. Za to doskonale nadaje się do wybielania starych, żółtych kafelków.

Czyszczenie fug na podłodze oraz domowe sposoby, jak wyczyścić fugi
Najlepsze porady i sposoby, jak wyczyścić fugi w płytkach

Przy pracy z chlorem ważne jest zachowanie zasad bhp. Pamiętaj, żeby wietrzyć pomieszczenie i zakładać gumowe rękawiczki do czyszczenia. Chlor ma właściwości żrące i może podrażniać oczy oraz układ oddechowy. Jeżeli czyścisz kafelki pod prysznicem, to otwórz drzwi łazienki lub włącz wentylację. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak odświeżyć i odnowić fugi.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Zapobieganie pleśni między kafelkami

Jeżeli mamy łazienkę lub balkon w płytkach, to zawsze łatwiej o pojawienie się pleśni. Dlatego warto zastosować pewne zalecenia, które pozwolą uniknąć pleśni i grzyba. Na przykład nie powinno się lekceważyć brudnych przestrzeni między kafelkami. Pleśń jak wszystko co żyje, chętnie żywi się resztkami organicznymi. W wilgotnym, brudnym środowisku po prostu kwitnie, a my chorujemy.

Najlepiej wejść w nawyk mycia kafelków podłogowych codziennie. Pod koniec dnia bierzemy mopa i rozcieńczamy środek dezynfekujący w wodzie. Od czasu do czasu warto też odświeżyć fugi za pomocą domowych preparatów (patrz wyżej).

W blokach zdarza się to rzadziej, ale w starych domach pleśń chętnie trzyma się podłogi i może przejść na kafelki na ścianie. Dlatego ważne jest wietrzenie i ogrzewanie pomieszczenia w zimniejsze dni. Co jakiś czas warto też czyścić kratkę od przewodu wentylacyjnego i przy okazji sprawdzać ciąg. Dobrze działająca wentylacja skutecznie zmniejsza ryzyko pojawienia się pleśni.

Na balkonie nie ma problemu z wentylacją, ale może być problem z wilgocią. Jeżeli mamy donice z roślinami to sprawdzajmy co jakiś czas co dzieje się pod nimi. Balkon w płytkach zwykle jest mniej narażony na pleśń niż np. ten pokryty matą czy parkietem. Mimo wszystko warto i tu zachować czystość. Najlepiej umyć powierzchnię od czasu do czasu roztworem wodnym środka dezynfekującego np. płynu do WC.

Odświeżyć czy odmalować?

Nie wystarczy wiedzieć jak wyczyścić fugi, ale też kiedy je wyczyścić. Czasami łatwiej jest pozbyć się brudnych fug pociągając je farbą lub wymieniając. W ten sposób szczególnie można odświeżyć podłogę z ciemnymi przestrzeniami między płytkami. Ale i jasnym fugom, białym czy żółtym dobrze zrobi odmalowanie od czasu do czasu.

Kiedy podjąć taką decyzję? Przede wszystkim, kiedy mamy na to czas. Pomalowane lub nałożone od nowa fugi muszą schnąć. Jeżeli chcemy to zrobić np. na podłodze w kuchni czy pod prysznicem, to przez jakiś czas musimy nie używać tego miejsca. Na szczęście farba schnie szybko, zwłaszcza w ciepły, przewiewny dzień.

Dobrym powodem, żeby nie tylko umyć, ale odmalować fugi jest ich kolor. Jeżeli mamy białe kafelki z czarnymi fugami, to każde przebarwienie będzie widoczne. Dlatego lepiej od czasu do czasu potraktować je farbą, żeby wyglądały bardziej estetycznie.

Czyszczenie fug może się wydawać żmudne, ale tak naprawdę jest to czynność dość łatwa. Można ją przeprowadzić mając do dyspozycji tylko domowe środki. Również malowanie jest prostsze niż wydaje się wielu ludziom. Dlatego warto zadbać o fugi.

ikona podziel się Przekaż dalej