Kamień w toalecie – jak usunąć osad z kamienia?

Usuwanie kamienia z toalety – dlaczego jest ważne?

Zacieki z kamienia nigdy nie wyglądają w ubikacji zbyt… ładnie. Brudna muszla to skupisko bakterii, ale też nieestetyczna „ozdoba” każdej łazienki. Jeżeli myjemy muszlę klozetową niezbyt często, kamień może się wówczas na niej dość mocno osadzić. Będzie gromadził się mniej więcej na wysokości poziomu wody – a także na dnie i w miejscu, gdzie woda spływa. Czy żółty osad z kamienia można więc usunąć? Oczywiście, że można!

To ważna sprawa, jeżeli chcesz, by łazienka zawsze wyglądała estetycznie i schludnie! Regularnie myj powierzchnię sedesu – co pozwoli uniknąć stosowania odkamieniaczy. Jednak, czasem dbałość o ubikację… nie zawsze pomaga. Przyczyną gromadzenia się kamienia może być bowiem również twarda woda użytkowa. Wówczas nawet częste mycie muszli klozetowej kompletnie nic… nie da. Jak usunąć kamień w toalecie? Podpowiadamy!

Czyszczenie sedesu z kamienia… octem

Jak pozbyć się kamienia z muszli? Czyszczenie kibla octem to sprawdzona metoda, znana już od wielu lat. Za pomocą octu spirytusowego, kamień w sedesie powinien błyskawicznie zniknąć! Ocet ten kosztuje dosłownie kilka złotych i zakupisz go w chyba każdym sklepie spożywczym. Jak rozprowadzić go w muszli klozetowej?

  1. Wybierz całą wodę i odetnij dopływ wody do spłuczki. Możesz ją wybrać np. plastikowym kubkiem.
  2. Wlej ocet do odpływu – tak, aby zakrył kamień. Możesz go także trochę podgrzać (jednak nie zagotowywać – bo ceramika może pęknąć!).
  3. Pozostaw ocet w muszli na około 12 godzin. Następnie spłucz całość wodą.
  4. Możesz również (po odmoczeniu octem) spróbować zdrapać kamień z toalety (zacieki) twardą szczotką bądź szczoteczką do ubikacji. Ostre narzędzia nie będą dobrym rozwiązaniem – możesz nimi bowiem tylko i wyłącznie… uszkodzić ceramikę. Kamień z pomocą szczoteczki odejdzie całkowicie. A może jednak… tak się nie stało? Powtórz wtedy metodę odkamieniania z użyciem octu – najlepiej do momentu, aż kamień zniknie całkowicie! Sprawdź także ten artykuł o usuwaniu kamienia z kabiny prysznicowej.

Jak wyczyścić toaletę z kamienia?

Usuwanie kamienia z toalety i z muszli kwaskiem cytrynowym i sodą

Zastanawiasz się, czym usunąć kamień z muszli klozetowej? Bardzo skuteczna okazuje się również mieszanka kwasku cytrynowego z sodą! To dobry patent na osad, którego nie ma w muszli jednak zbyt dużo. Jak usunąć kamień z pomocą takiej „mikstury”? To bardzo proste!

  1. Wsyp do muszli ok. 1/3 szklanki sody oraz 1/4 szklanki kwasku. Poczekaj, aż całość zacznie się pienić. Możesz równie dobrze zagotować wodę w czajniku z kwaskiem (1 paczka kwasu na 1 litr wody).
  2. Spłucz toaletę po upływie ok. pół godziny. Woda musi się jednak nieco ostudzić (przy metodzie z czajnikiem) – inaczej ceramika może pęknąć!
  3. Wyczyść całość szczoteczką do WC – dzięki temu na pewno pozbędziesz się zalegającego kamienia ze wszystkich fragmentów sedesu.
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Kamień w toalecie, czyli jak wyczyścić toaletę z kamienia i usuwanie kamienia z toalety domowymi sposobami
Jak wyczyścić kamień w toalecie? Oto kilka sprawdzonych sposobów

Czyszczenie sedesu z kamienia boraksem

Boraks to ekologiczny środek do czyszczenia toalet – będąc przy tym środkiem uniwersalnym. Dlaczego? Otóż, można nim umyć wiele różnych powierzchni mieszkania – a nie tylko… sedes. Jak umyć nim ubikację?

  1. Przygotuj mieszankę składającą się z boraksu (0,5 szklanki na 2 l wody).
  2. Zagotuj boraks i wyszoruj nim sedes z kamienia.
  3. Dodaj do boraksu sok z cytryny – zadziała wówczas odświeżająco!
  4. Możesz zostawić boraks z cytryną na ok. 2 godziny w muszli – jako swego rodzaju pastę. Na koniec dokładnie wymyj ubikację. A może zainteresuje cię także ten artykuł o odkamienianiu żelazka?

Coca-cola, chemiczny odkamieniacz i… tabletki do protez!

Bardzo znanym sposobem jest również wlanie do muszli gazowanej coca-coli. Narusza ona bowiem strukturę kamienia dzięki swoim właściwościom – a więc, na pewno ułatwi usuwanie kamienia. Zostaw ją w sedesie na około godzinę – a następnie spłucz i wyszoruj muszlę klozetową.

Jeżeli ta metoda nie zadziała, zawsze można sięgnąć po chemiczne środki, jakie mają za zadanie całkowicie zwalczyć kamień z sedesu. Takim środkiem będzie odkamieniacz do toalet – kupisz go w większości dużych marketów bądź w sklepach z artykułami domowymi. Oczywiście, musisz zawsze postępować według instrukcji do nich załączonej – często są to bowiem środki żrące, jakie mogą uszkodzić skórę. Warto więc korzystać z tego typu produktów, ubierając wcześniej rękawiczki i okulary ochronne!

Ostatnim sposobem, który wykazuje równie wysoką skuteczność, są… tabletki do protez! Wystarczy wrzucić jedną taką tabletkę na noc do sedesu, a następnie rano przeczyścić muszlę klozetową szczotką. To bardzo dobre rozwiązanie, zwłaszcza gdy pozostałe metody… zawiodą. Spróbować nigdy nie zaszkodzi, prawda?

ikona podziel się Przekaż dalej