Czy opłaca się naprawiać sprzęty RTV?

Zacznijmy od najważniejszego, czyli cen takich usług vs cen nowych sprzętów. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki sprzęt chcesz naprawić. Wyobraź sobie sytuację, w której posiadasz 3-letnią pralkę, kupioną za zaledwie 700 złotych na promocji w markecie. Cena usług to już od 100 złotych za samo przekroczenie drzwi Twojego domu, a jeśli popsuł się programator, naprawa może wynieść nawet 600 złotych. W takiej sytuacji naprawa sprzętu jest kompletnie nieopłacalna.

Co jeśli posiadasz nowy, drogi sprzęt, który uległ zepsuciu, ale gwarancja się już skończyła? W takim wypadku warto wezwać fachowca, aby zdiagnozować usterkę i wtedy zastanowić się czy opłaca się sprzęt naprawiać czy lepiej zakupić nowy.

Kiedy warto naprawić zmywarkę?

Dlaczego naprawa sprzętu RTV jest tak kosztowna? Wynika to nie tylko ze skomplikowania np. zmywarki lub pralki, ale także z uwagi na drogie części wymienne. Nie raz producenci produkują części tylko przez określony czas, a po 2-3 latach zostaje Ci kupowanie drogich zamienników lub szukanie oryginalnych części, których ceny stale rosną w górę.

Nasza rada? Poproś fachowca o diagnozę. W najgorszym wypadku stracisz około 100 złotych, a będziesz wiedziała, na czym stoisz. Szukanie w ciemno czy samodzielne próby naprawienia sprzętu mogą skończyć się dramatycznie np. większą usterką. Do pewnych czynności lepiej jest “zawołać” fachowca.

Jak poznać dobrego fachowca?

Zanim jednak zadzwonisz, upewnij się, że wybierasz odpowiedni numer. Fachowiec, już po sprawdzeniu zmywarki powinien oszacować koszta, czas naprawy i wyjaśnić Ci, co się popsuło, co będzie naprawiać i jakich części użyje. Kluczowa jest także dostępność elementów wymiennych. Ceny za “robociznę” będą oczywiście różnić się w zależności od wielkości firmy, miasta, lokalizacji, jak i specjalizacji i doświadczenia fachowca.

Zanim zadzwonisz po fachowca...

Nie zawsze naprawa zmywarki jest konieczna. Zanim sięgniesz po telefon do serwisanta, spróbuj sprawdzić czy aby na pewno masz w domu wodę, czy zawór nie został zakręcony przez przypadek, czy nie zapchał ci się filtr lub wąż odpływowy. Jeśli zmywarka działa, ale naczynia pozostają brudne, sprawdź czy włożenie o połowę mniej talerzy w większych odstępstwach od siebie nie rozwiąże problemów. Czasem jest to kwestia nawet odpowiednich kapsułek czy soli.

Nie zawsze jest to kwestia usterki sprzętu. Jeśli w Twoim bloku obecnie trwa remont, a ciśnienie wody jest mniejsze, może okazać się, że zmywarka nie da rady skutecznie umyć Twoich naczyń. Uważaj także na resztki jedzenia czy drewniane elementy. Talerze, miski czy szklanki, warto opłukać pod bieżącą wodą przed włożeniem do zmywarki, a drewniane elementy jak np. Łyżki czy deski do krojenia, zalecamy myć ręcznie, wysoka temperatura w zmywarce działa na nie szkodliwie.

O błędach w zmywarkach Bosch przeczytasz na: https://nafakcie.pl/zmywarka-bosch-blad-e22-jak-go-rozwiazac/

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej