Pluskwa domowa – cykl życiowy i szkodliwość

Jak wygląda cykl życiowy pluskiew?

Żeby zrozumieć, skąd bierze się populacja pluskiew w mieszkaniu, dobrze jest zrozumieć ich cykl życiowy. Pluskwy łóżkowe żywią się krwią zwierząt stałocieplnych. Dlatego tak chętnie zalęgają się w domach.

Są to insekty bezskrzydłe, nieduże – dlatego trudne do zauważenia. Nazywa się je łóżkowymi, ponieważ najchętniej żerują w nocy i ukrywają w materacu lub jego okolicach.

Dorosła pluskwa ludzka przypomina trochę kleszcza i inne podobne owady bezskrzydłe. Kiedy nie jest najedzona, ma owalny odwłok. Po najedzeniu wygląda bardziej jak miniaturka pluskwiaka lub jak główka pinezki (stąd bierze się zwyczajowa nazwa pinezek). Dorosłe osobniki dorastają do 4-6 mm długości i ok. 3 mm szerokości. Samica po najedzeniu się prawie potraja swoją szerokość. Oprócz dorosłych osobników możemy zauważyć w mieszkaniu larwy i jajeczka. Jajeczka tych insektów wyglądają jak małe kulki. Larwy przypominają dorosłe osobniki, ale są mniejsze i jaśniejsze.

Rozpoznanie pluskiew nie powinno sprawiać zbyt wielu kłopotów. Wyglądają bardzo charakterystycznie. Jeśli zauważymy ugryzienie pluskwy u dziecka lub osób dorosłych, to nie powinno być żadnych wątpliwości. Dodatkowo można zauważyć charakterystyczny zapach, przyrównywany przez niektórych do kolendry.

Samica pluskwy domowej składa ok. 12 jaj dziennie (nawet do 500 rocznie!). Dojrzewanie do dorosłego stadium trwa 1-2 miesiące. Najlepiej rozmnażają się w temperaturze 20-26 stopni.

Czy pluskwa domowa jest niebezpieczna dla człowieka?

Zawsze istnieje podejrzenie przenoszenia chorób w stosunku do insektów pijących ludzką krew. Ponieważ przenoszą się z człowieka na człowieka, to mogą przenosić również zarazki. Jednak nie udowodniono jednoznacznie, że tak jest w przypadku pluskiew. Trzeba pamiętać, że większość pluskiew w domu nie oddala się specjalnie od miejsca żerowania. Prawdopodobnie większe ryzyko pojawia się po ugryzieniu przez pluskwy łóżkowe w hotelu czy schronisku. Co może nam grozić?

Po pierwsze – nieprzyjemne swędzenie i małe bąble otoczone rumieniem. Trochę to uprzykrza życie, ale da się znieść. Poważniejszym potencjalnym zagrożeniem jest przenoszenie gronkowca złocistego. U pewnych osób może też wystąpić reakcja alergiczna.

Niebezpieczeństwo ze strony pluskwy domowej nie jest więc tak wielkie, ale powinno się je brać pod uwagę. Szczególnie powinno się unikać ugryzienia pluskwy u dziecka. Zaniedbanie mieszkania i pozwolenie na nieskrępowane rozmnażanie tych robaków zawsze zwiększa ryzyko nieprzyjemnych konsekwencji ich obecności.

Skąd się biorą pluskwy?

Trzy najczęstsze przyczyny występowania pluskiew

  • Nocowanie poza domem

Zwykle widząc pluskwy domowe lub zauważając ich działanie, w pierwszej kolejności zrzucamy wszystko na brud. Jednak, w przeciwieństwie do wielu innych domowych pasożytów, pluskwy nie żywią się odpadkami ani kurzem. Dlatego bałagan w mieszkaniu nie ma dla nich znaczenia. Nie mają też takich zainteresowań jak pojawiające się czasem robaki w domu od wilgoci. Jedynym, co je przyciąga, jest żywiciel – w większości przypadków człowiek. Dlatego pluskwy są roznoszone głównie przez człowieka. Skąd się biorą pluskwy?

Pierwszym sposobem sprowadzenia tych insektów do domu są podróże. Czy nocujemy w hotelu, u znajomych czy w jakichkolwiek miejscach poza własnym domem, zawsze istnieje ryzyko złapania owada na ubraniu, w bagażu lub nawet na skórze.

  • Nowe (i używane) meble w domu

Drugim najczęściej spotykanym sposobem przenoszenia pluskiew są meble. Większość pluskiew przyniesionych tą drogą bierze się z zakupu czy przejęcia od kogoś mebli używanych. Jednak nawet nowe meble z magazynu mogą zawierać przykrą niespodziankę.

Kiedy przywędrują na łóżku czy kanapie, będzie trudno pozbyć się tych szkodników. W domu nowego żywiciela szybko opanują miejsca pod łóżkiem czy na ścianie – wszędzie gdzie będą miały dostęp do świeżej krwi.

  • „Prezent” od sąsiadów

Obecność domowych szkodników może być też wynikiem przeniesienia od sąsiadów. Chociaż pluskwy nie lubią daleko wędrować, to mogą przemieszczać się po zakamarkach. Gdy między mieszkaniami w domu występują np. szczeliny, pluskwy mogą z nich skorzystać. Zwłaszcza jeżeli założyły gniazdo na ścianie.

Inne przyczyny

To, że przyczyny są najczęstsze, nie znaczy, że pluskwy nie znajdą innych sposobów na przedostanie się do nowego miejsca. Są trudne do wypatrzenia, bardzo płodne i potrafią żyć do 70 dni bez żerowania. To wystarczy, żeby każdy mógł je przenieść właściwie wszędzie. Dlatego trzeba działać natychmiast po ich zauważeniu. Sprawdź także ten artykuł z poradami, co zrobić z opuchlizną po ukąszeniu owada.

Pluskwa na materacu, a także informacje, skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu krok po kroku, przyczyny pojawienia się pluskiew
Skąd się biorą pluskwy w mieszkaniu, czyli przyczyny, przez które pojawiają się pluskwy w domu i gdzie się znajdują

Jak pozbyć się szkodników?

Jeżeli wiemy, jak wygląda pluskwa i skąd się biorą pluskwy w domu, to możemy szybciej pozbyć się szkodników. Przede wszystkim należy wyprać pościel, okrycia na kanapę i samą tapicerkę łóżka. Pościel pierzemy w temperaturze 50-60 stopni (o ile to możliwe). Przeprasowanie rzeczy za pomocą żelazka z parą wodną też będzie dobrym domowym sposobem na insekty. Następnie to, czego nie możemy uprać ani wyprasować powinniśmy dokładnie odurzyć odkurzaczem.

Żeby pozbyć się pluskiew na stałe, warto też zabezpieczyć szczeliny i zachować względną czystość w mieszkaniu. Nie dlatego, że lubią brud, ale dlatego, że mamy je pod większą kontrolą.

Można dodatkowo zastosować środki przeciw innym owadom. Nie zadziała raczej pułapka na rybiki czy muszki, ale warto spróbować z mocnymi preparatami insektobójczymi.

Jeżeli nie udało się pozbyć pluskwy ludzkiej domowymi sposobami, pozostaje wezwanie specjalistów. Oferta firm dezynsekcyjnych wygląda bardzo różnie. Dlatego warto dowiedzieć się jakie metody stosują i czy są one skuteczne. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie zaatakowanie na kilku poziomach. Może to być połączenie metody tzw. zimnej mgły ze środkami chemicznymi. Dobre firmy DDD proponują więcej niż jedną sesję dezynsekcyjną. Natomiast powinno się unikać używania trującego gazu w domu.

ikona podziel się Przekaż dalej