Pranie firanek

Jak i w czym robimy pranie firanek

Firanki stanowią niezbędny element dekoracyjny w wielu domach. Nie tylko ładnie wyglądają, lecz przede wszystkim chronią nas przed słońcem oraz przed niepożądanymi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów.

Tradycyjnie firanki są białe, jednak po jakimś czasie użytkowania pokrywają się kurzem. Dym papierosowy sprawia, że firanki z czasem robią się żółte. Tkaniny firankowe chłoną nie tylko dym papierosowy, lecz także wszelkie zapachy z pokoju i kuchni. Po jakimś czasie wszystkie firanki stają się przyszarzałe i żółte. Co zrobić, aby firanki zawsze się pięknie prezentowały i zdobiły mieszkanie? Jak wybielić firanki?

Pranie firanek nie jest zadaniem łatwym. Na szczęście nie robimy tego zbyt często. Jeszcze do niedawna pranie firanek należało wykonać ręcznie poprzez złożenie ich i moczenie w wodzie z proszkiem do prania. Najprostszym sposobem jest oddanie firanek do pralni. Aby jednak uniknąć kosztów, mamy skuteczne domowe sposoby, które pokazują jak i w czym odpowiednio wyprać i wybielić firanki.

Firanki obecnie produkowane są z różnych materiałów. Warto zachować metkę, aby wiedzieć jak prać dany rodzaj firanek. Dodatkowym problemem jest także prasowanie firanek. Piękne i estetyczne zasłony i firanki muszą być idealnie wyprasowane. Podczas prania ręcznego lub w pralce, firanki mogą ulec zagnieceniu, zaś ich wyprasowanie nie zawsze jest możliwe.

Niegdyś firanki prało się wyłącznie ręcznie. W tym celu należy firanki złożyć w kostkę i umieścić w misce lub wannie napełnionej ciepłą (nie gorącą) wodą z proszkiem do delikatnych tkanin lub płatkami mydlanymi. Firanki w zasadzie należy moczyć lub lekko ugniatać. Po wymoczeniu przez kilka godzin i dokładnym wypłukaniu, mokre firanki wieszamy do wysuszenia. Dzięki temu wyprasują się niejako same.

Jakie firanki należy prać ręcznie:

 • firanki haftowane,
 • firanki z tiulu,
 • lniane,
 • bawełniane,
 • woalowe.

Czy można prać firanki w pralce

Nowoczesne pralki posiadają programy do tkanin delikatnych, które pozwalają na pranie niektórych rodzajów firanek. Należy zachować metkę, aby wiedzieć jak prać dane firanki. Jednak do prania w pralce nadają się prawie wyłącznie firanki syntetyczne.

W pralce delikatne firanki mogą ulec zagnieceniu, dlatego też warto stosować następujące zasady:

 • namoczenie firanek przed praniem przez kilka godzin,
 • firanki składamy w kostkę i wkładamy do specjalnego worka lub do poszewki,
 • włącz program do tkanin delikatnych lub pranie ręczne, optymalnie na 30-40°C,
 • stosuj detergent do delikatnych tkanin,
 • nie ustawiaj wysokich obrotów odwirowywania, ustaw delikatne wirowanie lub brak wirowania, wtedy zostaw firanki 5 minut do odcieknięcia,
 • nie łącz firanek z innymi ubraniami,
 • nie przeładowuj pralki, firanki powinny zająć około 25% bębna pralki,
 • rozwieś do wysuszenia mokre firanki.

Białe firanki namaczamy przed praniem z dodatkiem delikatnego detergentu z wybielaczem. Jeśli firanki zżółkły warto do namaczania dodać sody oczyszczonej, która je skutecznie wybieli. Jeśli są na nich tłuste plamy, warto dodać parę kropli płynu do mycia naczyń.

Jeśli firanki są mocno zażółcone lub z plamami, można do prania dołożyć 3 łyżki sody oczyszczonej. Soda świetnie działa wybielająco oraz wywabia plamy. Sprawdź także ten artykuł: Czyszczenie piekarnika sodą i octem krok po kroku - sprawdzony, domowy sposób.

Domowe sposoby na wybielenie firanek

Nasze babcie znały różne domowe sposoby na łatwe wybielanie firanek i przywrócenie im pięknego, białego koloru. Wybielanie i czyszczenie firanek wykonujemy poprzez moczenie ich w wodzie z dodatkami.

W czym można wybielić firanki:

 • w sodzie oczyszczonej lub proszku do pieczenia wybielamy firanki zażółcone,
 • w soli kuchennej moczymy firanki przyszarzałe,
 • wyblakłe, kremowe firanki moczymy w naparze z czarnej herbaty,
 • firanki z tkanin sztucznych wybielamy w wodzie z octem,
 • bawełnę i len wybielamy wodą z sokiem z cytryny.

Wybielanie firanek sodą oczyszczoną - jak wybielić firanki w sodzie

Jeśli twoje piękne, białe firanki zrobiły się żółte, doskonałym sposobem zaradczym będzie wybielanie firanek sodą. W tym celu dodajemy 50 dag sody do 10 litrów ciepłej wody. Firanki moczymy przez kilka godzin. Jeśli firanki są mocno żółte, do moczenia w sodzie dodajemy kilka kropli płynu do mycia naczyń. Po namoczeniu firanek, należy je uprać ręcznie lub w pralce.

Jeśli decydujemy się na pranie firanek w pralce należy dodać 1 łyżeczkę sody oczyszczonej do prania. Firanki ładnie się wybielą.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny