Domowe sposoby na trawienie, zaparcia i na żołądek

Czym są zaparcia i jak sobie radzić z tym problemem

Zaparcia, czyli zatwardzenie, oznaczają trudność w oddaniu stolca, jak również wypróżnianie się z wysiłkiem, poczucie niepełnego wypróżnienia lub zbyt rzadkie oddawanie stolca. Zdrowy człowiek powinien wypróżniać się codziennie. O zaparciach mówimy jednak wtedy, jeśli wypróżnienie występuje tylko 2 razy w tygodniu lub rzadziej.

Dolegliwość ta najczęściej związana jest z niewłaściwą dietą i brakiem ruchu. Dotyka najczęściej osoby starsze, osoby z nadwagą, ale występuje także u szczupłych osób młodych. Jedną z przyczyn zaparć jest także stres oraz powstrzymywanie się od wypróżnienia, na przykład z powodu pośpiechu lub braku czasu. Zaparcia mogą być również objawem chorób. Do lekarza należy zgłosić się, jeśli z zaparciami zmagamy się długi czas i gdy nie pomagają żadne domowe sposoby.

Czy domowe sposoby pomagają na zaparcia

Zaparcia wynikają najczęściej z siedzącego trybu życia i niezdrowej diety, dlatego też warto najpierw wypróbować proste domowe sposoby. Jeśli zaparcia stały się częstą dolegliwością warto przeanalizować swój tryb życia i dietę oraz zwiększyć aktywność fizyczną i wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców. Takie działania przyniosą dobry skutek, lecz na ich efekty trzeba będzie poczekać.

Czy są domowe sposoby, które pozwolą szybko ulżyć w przypadku zatwardzenia? Nasze babcie miały domowe sposoby prawie na wszystko. Wiedziały, ile gotujemy jajko na miękko, czy też jak stosować sodę na mrówki. Domowe sposoby stosuje się głównie jako doraźną pomoc w przypadku drobnych dolegliwości, na przykład jak wypuścić gazy z jelit. Samodzielnie, domowymi sposobami można sobie pomóc również na trawienie i na żołądek.

Domowe sposoby na zaparcia:

  • picie co najmniej 2 litrów wody dziennie,
  • wprowadzenie do diety takich produktów jak: jogurt, kefir, śliwki suszone, kapusta kiszona,
  • picie kawy,
  • picie soku z suszonych śliwek i moreli,
  • jeść częściej mniejsze posiłki,
  • picie rano szklanki wody z miodem,
  • picie naparu siemienia lnianego,
  • 1 łyżka oleju lnianego rano na czczo,
  • olej rycynowy,
  • herbatki ziołowe z rumianku, melisy, mięty lub kozłka lekarskiego,
  • soda oczyszczona z wodą,
  • kąpiel z sodą oczyszczoną.

Soda oczyszczona na zaparcia

Co to jest soda oczyszczona i do czego służy

Soda oczyszczona, czyli wodorowęglan sodu, jest białym proszkiem, który pieni się po dodaniu do wody. Ten nieorganiczny środek chemiczny ma szerokie zastosowanie w kuchni, w domu i w medycynie. Najbardziej popularne jest stosowanie sody oczyszczonej jako składnik proszku do pieczenia. Ale sodą stosujemy także jako środek czystości czy też sposób do udrażniania zapchanego zlewu. Sposobów wykorzystania sody w domu jest mnóstwo. Ma ona także szerokie zastosowanie w medycynie, zaś woda z sodą jest dobrze znanym domowym sposobem na różne dolegliwości.

Dość popularne jest picie sody oczyszczonej na trawienie i na zaparcia. Soda zmiękcza naskórek, dlatego też okłady, moczenie w sodzie lub peeling z sody stosowany jest na pękające pięty. Ma ona również działanie bakteriobójcze, dlatego też stosuje się ją do płukania ust, na nieświeży oddech, do dezynfekcji aparatów ortodontycznych. Na afty stosuje się przemywanie sodą oczyszczoną. Na bazie sody można również robić domowe pasty do zębów.

Czy picie sody z wodą pomaga na zaparcia

Soda oczyszczona na zaparcia jest dobrze znanym i często zalecanym domowym sposobem na ten problem. Zwolennicy picia sody z wodą na trawienie i na zaparcia, podkreślają, że soda neutralizuje kwasy żołądkowe, działa wiatropędnie, dzięki czemu poprawia trawienie. Ponadto pobudza ona skurcze mięśni, co pomaga na zaparcia. Czy woda z sodą jest bezpiecznym i skutecznym sposobem na zaparcia? Metoda ta budzi jednak sporo kontrowersji, gdyż soda ma efekty uboczne.

Jak stosuje się sodę z wodą na zaparcia. Sodę stosujemy na dwa sposoby: do picia i do kąpieli. Aby przygotować wodę z sodą wystarczy wsypać łyżeczkę sody oczyszczonej do szklanki ciepłej wody i wypić. Niekiedy do wody z sodą dodaje się także sok z cytryny. Soda doskonale działa również w postaci kąpieli. Rozluźnia mięśnie i ułatwia wypróżnienia. Należy do kąpieli wsypać 4 łyżki stołowe sody i moczyć się około 20 minut. Więcej porad na temat zastosowania sody znajdziesz w tym miejscu.

Woda z sodą wypita po posiłku jest dobrym sposobem na niestrawność, pieczenie w przełyku i zgagę. Picie sody z wodą rano na czczo oczyszcza żołądek z kwasów i śluzu i przygotowuje na pierwszy posiłek. W przypadku bólu żołądka można pić pół szklanki wody z pół łyżeczki sody co 2 godziny. Nie należy jednak przekraczać 7 dawek dziennie. Codzienne picie wody z sodą zapewnia dobrą równowagę kwasowo - zasadową organizmu. Warto jednak pamiętać, że nie ma na to dowodów naukowych i metoda ta ma zarówno zwolenników jak i przeciwników.

Dlaczego picie wody z sodą na problemy trawienne jest metodą kontrowersyjną

Warto wiedzieć, że picie sody ma również efekty uboczne. Może wywołać bóle brzucha, biegunki, wzdęcia, nudności lub wymioty. Może też zadziałać przeciwnie do oczekiwań, czyli właśnie wywołać zaparcia. Co ciekawe, skuteczność picia wody z sodą nie została udowodniona naukowo, a sposób ten jest zalecany głównie przez zwolenników medycyny niekonwencjonalnej. Soda oczyszczona do picia uważana jest jednak za środek bezpieczny. Może wywołać niepożądane efekty uboczne tylko w przypadku długotrwałego stosowania w dużych dawkach.

Woda z sodą na trawienie i na zaparcia jest sposobem kontrowersyjnym. Na krótko obniża kwasowość żołądka. Jednak jej działanie na zaparcia nie zostało udowodnione naukowo. Picie sody ma uzasadnienie w przypadku sportowców, u których podnosi pH krwi i zwiększa zdolności fizyczne. Nie jest to jednak uzasadnione u osób nie uprawiających sportu.

ikona podziel się Przekaż dalej