Eksploatacja zmywarki - przyczyny problemów i domowe sposoby na ich usunięcie

Zmywarka staje się coraz częściej standardem w naszych kuchniach. Zużywa znacznie mniej wody niż zmywanie ręczne, dlatego też uważana jest za urządzenie ekologiczne. Czy na pewno jest to urządzenie oszczędne? Ile wody zużywa zmywarka? Przeciętnie zmywarka zużywa około 10 litrów wody na cykl, podczas gdy zmywanie ręczne pochłania od 30 do 80 litrów wody. Zważywszy na koszt energii elektrycznej, ogólnie nie odczujemy wielkiej oszczędności w budżecie rodzinnym. Jednak zmywarka to przede wszystkim oszczędność czasu i wygoda. Zastanawiamy się często, jak utrzymać porządek w domu. Wiadomo, że brudne naczynia w zlewie temu nie sprzyjają.

Jeśli decydujemy się na zmywarkę, warto poznać zasady jej prawidłowej eksploatacji i montażu. Musimy wiedzieć gdzie wsypać sól do zmywarki, gdzie wlać nabłyszczać, za czasem także jak zamontować front do zmywarki oraz jakie są domowe sposoby na rozwiązywanie prostych problemów. Zdarza się, że zmywarka nie domywa naczyń. Wtedy oszczędność wody jest złudna, gdyż naczynia musimy myć drugi raz.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń - przyczyny i domowe sposoby na naprawę

Czemu wyjmujemy ze zmywarki niedomyte naczynia

Niedomyte naczynia nie zawsze oznaczają awarię urządzenie. Najczęściej niedomywanie naczyń wynika z nieprawidłowej eksploatacji urządzenia i błędów użytkownika. Dlatego też warto wiedzieć, czemu urządzenie nie domywa naczyń i jak temu zaradzić.

Kiedy zmywarka nie domywa naczyń z powodu błędów w eksploatacji:

 1. niewłaściwe ułożenie naczyń w zmywarce,
 2. brudna zmywarka,
 3. brak soli,
 4. brak płynu nabłyszczającego,
 5. niewłaściwy program do zmywania.

Kiedy zmywarka nie domywa naczyń, należy najpierw poprawić błędy w eksploatacji. Jeśli to nie pomoże, oznacza to, że problem wyniknął z usterki urządzenia.

Przyczyny leżące w awarii urządzenia:

 • uszkodzenie elektrozaworu,
 • zapowietrzenie lub uszkodzenie pompy myjącej,
 • uszkodzenie dozownika detergentu,
 • awaria grzałki wody.

Co robić kiedy naczynia w zmywarce pozostają niedomyte

Najczęściej pojawiającym się problemem nie domywania naczyń przez zmywarkę, jest niewłaściwe ułożenie naczyń w środku. Zdarza się to zazwyczaj wtedy, gdy chcemy nadmiernie wykorzystać miejsce i ułożyć jak najwięcej naczyń. Często w takich sytuacji naczynia są tak ułożone, że nie dochodzi do nich woda. Należy również uważać na rękojeści rondli lub patelni, które mogą blokować spryskiwacze.

Warto tak układać naczynia w zmywarce, aby były między nimi odstępy, tak aby woda z detergentem mogła swobodnie wokół nich przepływać. Warto również zapoznać się z instrukcją układania naczyń w zmywarce. Niektóre urządzenia mają wbudowany czujnik załadowania, który sygnalizuje kiedy waga naczyń jest zbyt duża. Jak również sygnalizują zakłócenia toru obiegu wody.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze modele zmywarek

Planujesz zakup nowej zmywarki i szukasz odpowiedniego modelu w atrakcyjnej cenie? Dobrze trafiłeś! Sprawdź najczęściej kupowane modele zmywarek.

Jedną z przyczyn, czemu zmywarka nie domywa naczyń, jest zanieczyszczenie samego urządzenia. Nie wszystkie zabrudzenia usuwane są wraz z odprowadzeniem wody. Większe resztki jedzenia lub odpryski drewnianych przedmiotów, mogą zatkać filtr lub odpływ. Aby zapewnić czystość urządzenia należy cyklicznie wykonywać takie czynności jak:

 • czyszczenie filtra wstępnego,
 • czyszczenie pod uszczelką drzwi,
 • czyszczenie dyszy spryskiwaczy.

Zalecane jest również czyszczenie zmywarki kilka razy w roku przy pomocy specjalnego płynu lub kostek do czyszczenia. Uruchamiamy wówczas zmywanie bez naczyń. Sprawdź także ten artykuł: Zmywarka nie domywa naczyń – możliwe przyczyny i sposoby ich rozwiązania.

Zmywarka nie domywa naczyń - podsumowanie

Ważne również jest korzystanie z soli do zmywarki. Stosujemy w tym celu specjalną sól granulowaną do zmywarek. Nie nadaje się do tego celu sól kuchenna, czy inne rodzaje soli. Zadaniem soli jest zmiękczanie wody i czyszczenie głównego filtra zmywarki, dzięki czemu nie odkłada się na nim kamień z wody. Aby wsypać sól należy odkręcić pokrywę pojemnika w dnie zmywarki i wsypać tam sól zostawiając 1 - 2 cm odstępu na wierzchu. Nie należy się przejmować, jeśli podczas wsypywania trochę soli rozsypie się na dnie zmywarki.

Może się również zdarzyć, że naczynia są prawidłowo umyte, jednak widać na nich białe zacieki z wody. Są one szczególnie dobrze widoczne na szkle lub metalowych sztućcach. Przyczyną jest brak płynu nabłyszczającego. Nabłyszczacz nie jest niezbędny do prawidłowej pracy zmywarki, jednak zmiękcza wodę, nie dopuszcza do powstawania osadów z wody oraz przyspiesza wysychanie szkła.

Nierzadko przyczyną niedomywania naczyń jest niewłaściwy program. Jeśli naczynia są mocno zabrudzone, a wybierzemy krótki program, urządzenie nie da rady domyć naczyń.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny