Calgon – środek do czyszczenia pralki

Czym jest i jak działa Calgon?

O produkcie słyszał z pewnością każdy. Popularna reklama Calgon, swego czasu nieustannie dźwięczała w uszach. Sformułowanie: „Dłuższe życie każdej pralki to Calgon!” powtarzano niczym mantrę. Wszechobecna kampania dała jednak ogromny rezultat. Po dziś dzień słowo Calgon kojarzone jest ze skutecznym czyszczeniem pralki z kamienia, przedłużając dzięki temu jej żywotność.

Problem twardej wody to natomiast nie jest jedynym wrogiem pralek, z którym mierzy się Calgon 2w1. Jak sama nazwa wskazuje, działa podwójnie. Produkt chroni także wnętrze pralki przed gromadzeniem się w niej osadów po detergentach oraz brudu. Skutecznie eliminuje także brzydki zapach. Stosując Calgon do każdego prania, możemy mieć pewność, że nasza pralka będzie czysta, a z jej wnętrza nie będzie już odczuwalny przykry zapach.

W skład produktu wchodzą polikarboksylany, które odpowiadają za zmiękczanie twardej wody. Dzięki temu zjawisku odkładanie się kamienia jest zneutralizowane. Warto stosować Calgon już od pierwszego prania, ponieważ skład produktu nie pozwala na rozpuszczenie powstałego już wcześniej kamienia. Sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu pralki domestosem.

Rodzaje produktu Calgon

Oryginalne produkty typu Calgon 2w1 dostępne są w trzech wersjach: proszek 2w1, tabletki 2w1 oraz żel 2w1. Proszek Calgon pojawił się na rynku, jako pierwszy produkt tej marki. W sprzedaży dostępny jest w opakowaniach 500 g, 1 kg oraz 2 kg. To skuteczny środek, który zapobiega osadzaniu się brudu i kamienia w pralce.

Kolejny rodzaj produktu występuje na rynku w postaci tabletek 2w1 w opakowaniach po 15 oraz 30 sztuk. Każda tabletka składa się z dwóch warstw: niebieskiej i białej. Warstwa niebieska chroni elementy plastikowa oraz bęben pralki przed osadami z kamienia, natomiast biała warstwa zapobiega przegrzewaniu się oraz psuciu elementów grzewczych.

Ostatnim rodzajem produktu marki Calgon jest żel 2w1. W sprzedaży dostępny jest w dwóch pojemnościach – 750 ml oraz 1,5 L. Produkt wyposażony jest w specjalną formułę, która sprawia, że szybko się rozpuszcza. Żel Calgon jest łatwy w użyciu, ponieważ każda butelka w nakrętce zawiera dozownik. Produkt działa na tej samej zasadzie, co proszek i tabletki.

Stosowanie Calgonu do pralki to sposób na jej dłuższą trwałość. Sposób użycia jest bardzo prosty, środek dodaje się bezpośrednio do prania.
Calgon do pralki - opinie, ceny, sposób użycia, porady

Jak stosować Calgon do pralki?

Zastosowanie proszku, żelu oraz tabletek Calgon

Często zdarza się, że ogarnięci chęcią przetestowania produktu, decydujemy się na jego zakup. Jednak nie do końca wiemy wówczas, jak stosować dany produkt. Z tego względu, by rozwiać tego typu wątpliwości, postanowiliśmy zamieścić krótką instrukcję o prawidłowym użyciu każdego rodzaju produktu.

Zaczynamy od proszku Calgon. Najważniejsza zasada mówi, że dozowanie powinno być uzależnione głównie od stopnia twardości wody. Proporcje powinny wyglądać następująco: bardzo twarda woda – 75 g, twarda woda – 50 g, średnio twarda woda – 25 g. Proszek należy wsypać do przegródki prania zasadniczego, gdzie aplikowany jest zwykły proszek do prania. Lepszy efekt można uzyskać poprzez używanie proszku Calgon w połączeniu ze środkami piorącymi pozbawionymi fosforanów.

Korzystając z żelu Calgon, w celu dozowania należy skorzystać z nakrętki (50 ml). W tym przypadku trzeba zachować proporcje: bardzo twarda woda – 83 ml, twarda i średnio twarda woda – 50 ml. Żel należy wlać do komory ze środkiem do prania zasadniczego. Calgon w każdej postaci nie zagraża tkaninom.

Calgon do pralki w postaci tabletek 2w1 stosuje się na podobnej zasadzie, jak pozostałe produkty Calgon. Podczas prania należy umieścić jedną tabletkę w przegródce na detergent do prania zasadniczego. Lepszą skuteczność w czyszczeniu pralki zapewni korzystanie z detergentów piorących, które nie posiadają w składzie fosforanów.

Cena produktów Calgon

Cena proszku do pralki Calgon 2w1 o pojemności 2 kg w sieci sklepów Tesco wynosi około 45 zł. W promocji środek można nabyć w cenie ok. 36 zł. Z kolei za 1 kg opakowanie zapłacimy blisko 25 zł. Cena proszku Calgon 500 g wynosi natomiast ok. 15 zł.

Zmiękczacz wody Calgon w tabletkach 2w1 także można nabyć w sieci Tesco. Cena za 15 sztuk tabletek wynosi ok. 30 zł, natomiast za 30 szt. – 50 zł. Za żel w tym samym sklepie musimy zapłacić ok. 27 zł/750 ml lub 45 zł/1,5 L.

Produkty Calgon dostępne są także na popularnych aukcjach internetowych. Po porównaniu cen okazuje się, że na aukcjach możemy znaleźć nawet o połowę tańsze produkty. Trzeba jednak pamiętać, że do produktu doliczany jest koszt przesyłki.

Calgon do pralki a Calgonit - opinie o produktach

Produkty Calgon cieszą się dobrymi recenzjami użytkowników. Pozytywne opinie, jakie można spotkać na forach internetowych, potwierdzają wysoką jakość produktów. Konsumenci chwalą je przede wszystkim za łatwość użycia, skuteczność, wydajność oraz bezpieczną dla tkanin formułę. Jedynym minusem okazuje się cena, jednak to nie problem, ponieważ są jeszcze promocje.

Innym rodzajem produktu jest Calgonit, bardziej znany pod marką Finish. Są to środki czyszczące, przeznaczone do czyszczenia zmywarek. W sprzedaży występują, podobnie jak Calgon, w postaci proszku, tabletek, żelu, soli oraz płynu. Te także posiadają dobre opinie konsumentów.

Porównanie cen wszystkich rodzajów produktów Calgon pozwala na dokonanie najbardziej opłacalnego wyboru. W podjęciu decyzji pomogą opinie użytkowników, które można znaleźć np. w Internecie. Sprawne działanie pralki oraz przedłużenie jej żywotności zależy tak naprawdę od stopnia naszej pielęgnacji. Dlatego warto nieustannie dbać o to urządzenie, by służyło jak najdłużej.

ikona podziel się Przekaż dalej