Karaluchy - występowanie, przyczyny, zwalczanie, zapobieganie

Owady tworzą najliczniejsza grupę zwierząt na świecie. Bez problemu można napotkać je na lądzie oraz w wodzie. Ich znaczenie w przyrodzie jest ogromne i nie można o tym zapominać. Jednakże poza pożytecznymi owadami spotyka się także szkodniki. Gatunki, które swą obecnością zagrażają ludzkiemu zdrowiu. Do takich zwierząt należą karaluchy. Skąd się biorą w domach? Jak je zwalczać i zapobiegać powrotowi? Na te pytania odpowiadają artykuły na naszej stronie.

Jak wygląda karaluch?

Karaluch, a właściwie karaczan wschodni, jest owadem zaliczanym do rodziny karaczanowantych. Na terenie naszego kraju występuje pospolicie. Jest także spotykany w wielu innych zakątkach świata. Najczęściej w strefie klimatu umiarkowanego na półkuli północnej. W rejonie Morza Czarnego oraz Kaspijskiego zamieszkuje środowisko naturalne. Bytuje w rozkładających się resztkach roślin oraz ściółce. Poza tym karaluchy przystosowały się do życia w pobliżu ludzkich osiedli. Upodobały sobie domy i mieszkania, piwnice, wysypiska śmieci. Pojawiają się w kanalizacji, w podziemnych rurach, zsypach na śmieci budowanych w wieżowcach.

Dorosłe samce karaczanów dorastają do 17-29 mm. Samice są nieco mniejsze, osiągają 20-27 mm. Opisywane owady nie potrafią latać, choć wykształcają skrzydła. Ich ciało jest błyszczące, przybiera barwy od rudej po czarną. W pełni rozwinięte samce są zazwyczaj brunatnoczarne. Bez względu na płeć, karaczany lubią wilgotne i ciepłe zakamarki. Ich obecność może być niebezpieczna dla domowników. Z uwagi na preferowane środowisko, roznoszą choroby. Na ich ciałach znajdują się niebezpieczne bakterie i wirusy. Warto, więc wiedzieć jak się bronić przed tymi insektami. Zanim jednak do tego przejdziemy opiszemy jeszcze jeden gatunek.

Karaczan madagaskarski, bo o niego nam chodzi, jest znacznie większy od karalucha wschodniego. Może dorastać do 6-8 cm długości. Ten gatunek odznacza się dymorfizmem płciowym, w jego przypadku to samice są wyraźnie większe. Wszystkie osobniki mają ciemnobrązowe ciało i nie wykształcają skrzydeł. Karaczan madagaskarski prowadzi nocny tryb życia, zamieszkuje lasy deszczowe Madagaskaru. Dlaczego więc o nim piszemy? Dlatego, że jest chętnie hodowany w domowych terariach ze względu na ozdobne ubarwienie. Więcej szczegółowych informacji o obu odmianach można znaleźć na naszej stronie.

Zapobieganie i skuteczna dezynsekcja

Wiadomo już jak wygląda pospolity karaluch. Wspomnieliśmy też gdzie występuje, ale jeszcze rozwiniemy ten temat. Ten owad najlepiej rozwija się w temperaturze 20-29°C. Kryje się w ciemnych, wilgotnych szczelinach. Pod podłogami i dywanami, za meblami w łazienkach i kuchniach. Żywi się resztkami ludzkiego jedzenia. Nie pojawia się tylko w zaniedbanych, brudnych miejsca. Może dostać się do każdego domu przez rury, szczeliny i instalacje. Tam gdzie jest jeden, wnet pojawią się inne karaluchy. Rozpoznają zapach pobratymców, podążają za nim i gromadzą się w stada. Jak uchronić się przed inwazją insektów?

Pierwszą czynnością jest zlikwidowanie wszelkich szczelin, przez które mogą się przedostać. Kratki wentylacyjne warto uszczelnić siatką z drobnymi oczkami. Oczywiście trzeba przede wszystkim dbać o czystość w domu. Usuwać okruchy i wszelkie resztki jedzenia. Dokładnie myć blaty kuchenne i inne powierzchnie. Regularnie czyścić lodówkę i piekarnik. Wszystkie pomieszczenia należy wietrzyć, najlepiej codziennie. W łazience nie wolno pozostawiać resztek mydła i kosmetyków. Może się jednak zdarzyć, że nawet mimo starań, karaluchy i tak pojawią się w domu.

Ja pozbyć się karaluchów? Dezynsekcja może być prowadzona metodami domowymi. W walce z insektami skuteczna jest mieszanka cukru z kwasem borowym dostępnym w aptekach. Cukier można zastąpić mąką lub gotowanym żółtkiem. Inną metodą jest zastosowanie specjalnych preparatów owadobójczych. Sprzedawanych w formie żelu, sprayu lub proszku. Używając ich trzeba przestrzegać wskazówek producenta. A jeśli okażą się nieskuteczne, należy zwrócić się do profesjonalistów. Dokładny opis zapobiegania inwazji i zwalczania karaluchów znajduje się na naszej stronie.