Domowe sposoby na usuwanie plam z potu

Plamy z potu to bez wątpienia jedno z trudniejszych do usunięcia zabrudzeń. Zwykłe pranie w tym przypadku w ogóle nie działa. Dlatego, zanim pomyślimy o skorzystaniu z gotowego detergentu, który w gruncie rzeczy może odbarwić tkaninę, warto sięgnąć po sprawdzone domowe sposoby.

Jedną z metod jest soda oczyszczona, którą zwykle mamy pod ręką. Na plamy pod pachami skutecznie zadziała również drobnoziarnista sól kuchenna, ocet, amoniak, woda utleniona oraz wyciśnięty sok z cytryny. Metody należy jednak dobierać ostrożnie.

Zastosowanie wymienionych produktów powinno być dopasowane do koloru oraz rodzaju tkaniny. Czarne ubrania, podobnie jak kolorowe, należy potraktować inaczej niż białe. W związku z tym postanowiliśmy podpowiedzieć, jak sprać plamy z potu na kolorowych, a jak na białych ubraniach. Sprawdź także ten artykuł o usuwaniu plam z krwi.

Jak sprać plamy z potu na kolorowych ubraniach?

Żółte plamy pod pachami kolorowej odzieży można skutecznie usunąć za pomocą octu kuchennego. W tym celu sporządzamy roztwór z 4 łyżek octu (najlepiej białego) oraz 2 szklanek wody. Obydwa składniki łączymy i nakładamy na plamy. Odzież w tym stanie należy pozostawić na ok. pół godziny.

Po upływie wymaganego czasu wystarczy już tylko wyprać odzież w zimnej wodzie i gotowe. Ocet znany jest z tego, że gdy dodamy go do prania, zapewni ochronę intensywnych kolorów ubrań. Skuteczny będzie też sposób z solą. Plamę zwilżamy wodą, po czym nakładamy na nią 3 łyżki soli i zostawiamy na 30-40 min. Na koniec spłukujemy sól i pierzemy odzież.

Dopiero w ostateczności, kiedy domowe sposoby nie zadziałają tak, jak powinny, możemy sięgnąć po detergent chemiczny. Pamiętajmy jednak, że ryzykujemy wówczas odbarwieniem odzieży pod pachami. Warto więc dobrze się zastanowić, zanim kupimy gotowy środek. Może akurat jest jeszcze inna domowa metoda, której nie próbowaliśmy?

Wywabianie plam z potu z białej bluzki nie jest łatwe - bardzo często zostają nieprzyjemne ślady potu, które są żółe. Można jednak wypróbować domowe sposoby.
Jak wywabić plamy z potu - domowe sposoby i praktyczne metody

Jak wywabić plamy z potu z białej bluzki?

Na białych ubraniach żółte plamy z potu są najbardziej widoczne. Dlatego, kiedy się pojawią, zwykle rezygnujemy z noszenia ulubionej bluzki. Usuwanie plam z potu z białej bluzki, najlepiej wykonać za pomocą soku z cytryny, amoniaku, wody utlenionej lub sody. Produkty te mają właściwości wybielające. A może zainteresuje cię także artykuł o wywabianiu plam z ubrań?

Połączenie soku z jednej cytryny oraz łyżki soli to niesamowity wybielacz. Wystarczy polać plamę sokiem, posypać solą i pocierać tak, jakbyśmy wykonywali pranie ręczne. Dobrze jest też zamoczyć bluzkę w roztworze wody i wody utlenionej (1:1) na ok. pół godziny. Dodana do roztworu soda jeszcze bardziej wzmocni działanie.

Istnieje bardzo wiele domowych sposobów mówiących o tym, jak wywabić plamy z potu. Jednak czy wszystkie są skuteczne? Jest tylko jeden sposób, żeby się przekonać. Najlepiej byłoby odstawić całkowicie dezodorant. Wyszłoby to na dobre zarówno skórze, jak i ubraniom.

ikona podziel się Przekaż dalej