Sok z cytryny do prania – dlaczego warto go używać?

Zanim przejdziemy do omówienia zastosowania soku z cytryny do prania i jego pozytywnego wpływu, warto przypomnieć, że świetnie nadaje się on do usuwania plam. To naturalny odplamiacz na przykład na plamy z pleśni, a także z potu. Sokiem z cytryny wymieszanym w proporcji 1:1 z wodą możemy usunąć przebarwienia ubrań pod pachami powstałe na skutek stosowania antyperspirantu. Wystarczy nacierać nimi ślady przez kilka minut, a następnie wyprać jak zazwyczaj.

Sok z cytryny to także świetny sposób na plamy z pleśni. Wystarczy, że z soku z cytryny i soli przygotujesz papkę, którą następnie nałożyć na pleśń i pozostawisz do wysuszenia na słońcu. Następnie ubrania należy wyprać jak zazwyczaj, a po pleśni nie pozostanie nawet ślad. W razie konieczności nakładanie pasty można powtórzyć nawet kilkakrotnie.

Przytrafiła ci się plama ze świeżych owoców? Tutaj także z odsieczą przychodzi sok z cytryny, który doskonale poradzi sobie z zabrudzeniami z większości owoców. Plamę należy skropić sokiem z cytryny, pozostawić na chwilę, a następnie wypłukać. Jeśli odplamianie nie przyniesie pożądanego efektu za pierwszym razem, czynność powtarzamy do skutku, a następnie ubranie pierzemy jak zazwyczaj. Warto podkreślić, że ten naturalny odplamiacz nie niszczy tkanin, nawet tych delikatnych, dlatego można go stosować na większości ubrań i tekstyliów.

Dlaczego warto dodać sok z cytryny do prania?

Istnieje szereg argumentów, dlaczego warto dodać sok z cytryny do prania, ale najbardziej przekonującym jest pranie białych ubrań. Naturalny dodatek sprawi, że z ubrań znikną plamy, a nawet przebarwienia. Cytryna działa bowiem wspierająco na właściwości proszku, a także stanowi ekologiczny środek wybielający. Ten naturalny detergent nie tylko wnika w tkaniny i usuwa zabrudzenia, ale także usuwa nieestetyczne ślady pod pachami i zażółcenia, nierzadko dając szarym ubraniom drugie życie. Warto zatem wypróbować do przy kolejnym praniu białych rzeczy, także dlatego, że jest bezpieczny i nadaje przyjemny świeży zapach. Sok z cytryny możesz wlać bezpośrednio do bębna pralki lub do pojemnika na detergenty.

Jeśli jednak masz obiekcje przed wlaniem doku do pralki, możesz zastosować go przed praniem i namoczyć w nim ubrania, na przykład przez całą noc, a następnie wyprać jak zazwyczaj. Proporcje wody i soku z cytryny wynoszą w tym przypadku 1:1.

Nieprzyjemny zapach z pralki? Na ratunek: sok z cytryny

Kolejnym powodem, dla którego warto dodać sok z cytryny do prania, jest nieprzyjemny zapach z pralki, którym czasami przechodzą ubrania. Ten naturalny płyn neutralizuje nieprzyjemną woń, sprawiając, że pranie pozostaje świeże i pachnące. Ten patent warto zastosować zwłaszcza w sytuacji, gdy zapomnieliśmy w porę wyjąć pranie z bębna lub pralka długo pozostawała zamknięta i z jej wnętrza wydobywa się zapach wilgoci.

Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, ile soku z cytryny używać do prania? Jest to oczywiści zależne od jego ilości, ale zaleca się użycie od pół do całej szklanki soku. Pamiętaj jednak, by podczas jego wyciskania do szklanki nie dostały się pestki, gdyż mogłyby – podobnie jak inne małe elementy zostawione w kieszeniach – doprowadzić do uszkodzenia pralki.